عضویت در خبرنامه الکترونیک
استاندار ایلام :

استفاده از ظرفیت‌های بومی استان ایلام در توسعه بوستان‌های شهری

کد خبر: 73520
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵ ق.ظ

استاندار ایلام بر استفاده از ظرفیت‌های بومی استان در توسعه بوستان‌های شهری تأکید کرد.

به گزارش نداي مردم، محمدرضا مروارید در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه اصلاح گونه‌های گیاهی بومی متناسب با زیست‌بوم استان یک ضرورت اساسی است.

وی، با تأکید بر همکاری دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه، افزود: برای اهلی کردن گیاهان بومی استان تحقیقات کاربردی لازم است که این ظرفیت در شرکت‌های دانش‌بنیان نهفته است.

مروارید، تصریح کرد: با توجه به اینکه در آینده یک‌صد هزار هکتار از اراضی استان آبی می‌شود ضروری است تا از ظرفیت‌های استان در این زمینه استفاده تا میزان برداشت از سفره‌های زیرزمینی در دشت‌های استان کاهش یابد.

استاندار ایلام، بر الزام شرکت‌های مشاوره‌ای بخش خصوصی فعال در حوزه آزمایش آب‌وخاک استان به استفاده از ظرفیت‌های بومی و انجام امورات محوله در خود استان تأکید کرد.

وی، خواستار به‌کارگیری توانمندی و ظرفیت شرکت‌های بومی استان در زمینه تأمین تجهیزات حوزه آب‌وخاک شد.

محمدرضا مروارید، بابیان اینکه شرکت‌های متعددی در زمینه تولید تجهیزات و دستگاه‌های موردنیاز بخش آب و فاضلاب فعالیت می‌کنند که از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند، ابراز داشت: مسئولان این شرکت‌ها از اینکه مدیران دستگاه‌های اجرایی استان از محصولات تولیدی آنان استفاده نمی‌کنند، گله‌مندند که باید خرید محصولات شرکت‌های بومی که صلاحیت آن‌ها مورد تائید قرارگرفته در اولویت برنامه‌های دستگاه‌های خدمات رسان به‌ویژه شرکت‌های آب و فاضلاب، آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی در ادامه در این نشست بر ترویج کار فرهنگی و فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده از گونه‌های گیاهی بومی استان متناسب با زیست‌بوم استان تأکید کرد.

وی خواستار اختصاص اعتبار برای انجام کار مطالعاتی کاربردی و عملیاتی در زمینه اصلاح ژنتیکی گونه‌های گیاهی شد و گفت: در قالب تفاهم‌نامه‌ای بین منابع طبیعی، دانشگاه، شرکت‌های دانش‌بنیان و سازمان همیاری شهرداری‌های استان، تکثیر گیاهان بومی استان به طریقی که گونه‌هایی که استعداد رشد سریع در زیست‌بوم استان رادارند در اولویت قرار گیرند.

مهندس شاپور پولادی، بر تشکیل کمیته‌ای در فرمانداری مهران به‌منظور سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و مدیریت منابع آب‌های زیرزمینی به‌منظور کاهش بهره‌برداری از ظرفیت سفره‌های زیرزمینی تأکید کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام، نیز در این نشست با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زمینی کشور گفت: قرار است در طول برنامه ششم توسعه وضعیت مخازن ذخیره آب کشور تثبیت و در یک بازه ۱۵ تا ۲۰ ساله به حالت قبل از تعادل برسد.

ذوالفقار مهدی زاده، افزود: انسداد چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از اضافه برداشت آب‌های زیرزمینی از مهم‌ترین راهکارهای تحقق این موضوع است.

وی، تأکید کرد: دشت‌های مهران و موسیان در استان ایلام به‌عنوان پایلوت این طرح انتخاب‌شده‌اند که در دشت مهران در شرایط کنونی شاهد کاهش سالانه پنج میلیون مترمکعبی آب برابر با ۷۰ سانتی‌متر هستیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای ایلام ادامه داد: ۲۲۴ حلقه چاه در محدوده دشت مهران وجود دارد که ۱۹۵ حلقه برای استفاده بخش کشاورزی ، ۱۲ حلقه بخش شرب و ۱۷ حلقه نیز مورداستفاده بخش صنعت قرار می‌گیرد./ شبستان

 

دیدگاه کاربران