عضویت در خبرنامه الکترونیک
استاندار خوزستان :

طراحی فاز دوم پالایشگاه آبادان/ ضرورت ارائه تسهیلات مطلوب به تولیدکنندگان

کد خبر: 73561
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۴۷ ق.ظ

ستاندار خوزستان، اظهار داشت: فاز دو پالایشگاه آبادان به مرحله اجرا درآمده و به پالایشگاهی سود ده تبدیل می شود که می تواند اشتغال و تولید بالایی را داشته باشد.

به گزارش نداي مردم، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، شب گذشته(۲۱ تیر) در نشست بررسی مشکلات تجارت و بارزگانی در بندر آبادان، با بیان اینکه هر آنچه را که در توان داریم برای آبادان و خرمشهر انجام دهیم، گفت: جنگ تحمیلی تمامی زیرساخت های شهری را از بین برد پس از جنگ نیز دولت های مختلف برای همسطح سازی آبادان معادل با نام، جایگاه و پتانسیل ها و فرصت های موجود آن تلاش کردند و سرمایه گذاری هایی را نیز به انجام رساندند.

وی با بیان اینکه به دلیل کمبود منابع مالی، مشکلات اقتصادی و کاهش سطح ارزش پول ملی این توسعه و ترقی با تاخیر و کندی مواجه شد، تصریح کرد: در دولت یازدهم شهرهای آبادان و خرمشهر را به عنوان مناطق آزاد مطرح کرد و این نشان می دهد که امنیت در مرزهای این منطقه در سطح بالایی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه این موضوع فضا و پتانسیلی را برای پیشرفت و رفع کمبودها با استفاده از پتانسیل خود منطقه ایجاد کرد، افزود: این دو شهر دارای موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی هستند و و وقتی این تحت عنوان منطقه آزاد معرفی می شوند باعث رونق اقتصادی و به دنبال آن استفاده از منابع و ظرفیت های موجود برای عمران منطقه می شود.

شریعتی، اضافه کرد: امیدواریم با استقرار گمرک در گیت های پیش بینی شده و قرار گرفتن کامل هر دو شهر تحت حاکمیت منطقه آزاد اروند این رشد سرعت و شتاب بیشتری به خود بگیرد و با هماهنگی هایی که با مدیرعامل منطقه آزاد صورت گرفته حتی به روستاهایی که جزء محدوده منطقه آزاد اروند قرار ندارند نیز خدماتی ارائه می شود.

وی با بیان اینکه با اعمال حاکمیت منطقه آزاد اروند عملا بحث ته لنجی و تخلیه بار در این منطقه برطرف شده و بازرگانان با توجه به قوانین موجود در مناطق آزاد می توانند اقدام به واردات و صادرات کالا کنند، ادامه داد: در شهرها ی آبادان و خرمشهر ممنوعیتی برای ورود کالاهای ته لنجی وجود ندارد و آزاد است.

وی بر حمایت از تولیدات داخلی و ارائه تسهیلات مطلوب به تولیدکنندگان، تاکید کرد و اذعان داشت: فعالیت های گمرک در این منطقه در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی و کمک به تولید داخلی است که در این خصوص نیاز به ایجاد زمینه رقابت با هدف افزایش فرصت های اشتغال و توسعه صادرات داریم.

استاندار خوزستان، به فعال کردن واحدهای تولیدی نیمه فعال یا راکد استان جهت فراهم شدن اشتغال تاکید کرد و با اشاره به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری، یاد آور شد: این طرح ۸۵۰ هکتار از اراضی را شامل می شد که دولت یازدهم ۵۵۰ هزار هکتار از این طرح را تقبل کرد و ۳۰۰ هکتار دیگر باقی مانده را نیز باید مطالبه و در آینده فعال کنیم.

وی با اشاره به طراحی فاز دوم پالایشگاه آبادان، عنوان کرد: تکنولوژی این پالایشگاه قدیمی است و همین امر موجب می شود که سالانه ۲ میلیارد دلار ضرر کنیم که به زودی با سرمایه گذاری بخش خارجی، فاز دو پالایشگاه آبادان به مرحله اجرا درآمده و به پالایشگاهی سود ده تبدیل می شود که می تواند اشتغال و تولید بالایی را داشته باشد./شبستان

دیدگاه کاربران