عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سقز :

نگاه هدفمند به فرهنگ وهنر درسقز/ایجاد زیرساختهای فرهنگی دراولویت

کد خبر: 73580
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳ ق.ظ

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سقز با اشاره به برنامه های مختلف برای حمایت از بخش فرهنگ و هنر در این شهر، گفت: نگاه ما در شهرداری و شورای شهر به فرهنگ هدفمند و برنامه ریزی شده است.

به گزارش نداي مردم، محمد کیانی ، به نقش اساسی فرهنگ و هنر به عنوان یکی از عوامل توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: شورای شهر و شهرداری با اینکه متولی امور فرهنگی و هنری نیستند، اما در این دوره علیرغم کمبود بودجه و اعتبارات، اقداماتی اساسی در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری انجام داده اند.

وی با اشاره به تداوم اجرایی کردن برنامه های فرهنگی و هنری در شهرستان سقز، عنوان کرد: در همین راستا گام های مناسبی جهت ایجاد زیر ساخت های در راستای تقویت بخشی حوزه فرهنگی و هنری برداشته شده است.

حمایت از نویسندگان و ترویج فرهنگ کتابخوانی

این عضو شورای اسلامی شهر سقز گفت: در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، حمایت از پژوهشگران و نویسندگان آثار ادبی، علمی، فرهنگی و هنری منطقه در بخش های مختلف کردی، فارسی در دستور کار شورای شهر است.

وی ادامه داد: در این راستا چاپ و انتشار چندین اثر علمی و فرهنگی، خرید بیش از ۱۴ هزار جلد کتاب و توزیع کتاب های خریداری شده در کتابخانه های مدارس سطح شهر، عمومی، دانشگاه ها، برخی از مساجد و همچنین مراسمات و مسابقات مختلف فرهنگی و هنری، قرآنی، ورزشی و … صورت گرفته است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شعر سقز افزود: حمایت از کتابخوانی و برگزاری نمایشگاه مردمی کتاب در پارک مولوی کرد با همکاری انتشارات محمدی و رضا رستمی، راه اندازی ایستگاه مطالعه و کتابخوانی در سال جاری از دیگر اقدامات این بخش به شمار می رود.

تشریح حمایت ها و برنامه های فرهنگی اجرا شده

کیانی حمایت از رساله و پایان نامه ها، پژوهش های کاربردی دانشجویان، اساتید و پژوهشگران مرتبط با مسائل اجتماعی، امور شهری و حقوق شهروندای را یکی از اقدامات کاری شورای شهر و شهرداری سقز بر شمرد و گفت: در نظر است اقدامات و حمایت های این بخش تقویت و هدفمند شود و همچنین در ابعاد مختلف فرهنگی، هنری، تجسمی، قرآنی و… کار گروه هایی جهت بررسی و پویایی هر چه بیشتر حوزه فرهنگی هنری تشکیل شده است.

وی به بخش دیگری از حمایت های شورای شهر و شهرداری از اقدامات فرهنگی و هنری اشاره کرد و افزود: حمایت از برگزاری دوازدهمین جشنواره تئاتر کردی، مسابقات چند جانبه قرآنی، مراسم بزرگداشت استاد محمد رسول شیرازی، همایش “اعتیاد نوظهور، چالش ها و عواقب آن” در سقز، برگزاری کنگره امام شافعی (رض)، برگزاری مراسم جشن بزرگ مولود در مسجد جامع سقز از مهمترین برنامه های حمایت شده به شمار می روند.

وی بزرگداشت روز خبرنگار، حمایت از اجرای المپیادها دانش آموزی، جشنواره نمایش نامه خوانی، برگزاری جشنواره تئاتر های خیابانی، برگزاری همایش مدیریت آموزشی، حمایت از برنامه های فرهنگی شاد، بسترسازی برای برگزاری دومین جشنواره عکس های قدیمی سقز، حمایت از برگزاری جشنواره عکس های مردمی، بزرگداشت نوروز و… از دیگر برنامه های حمایت شده از سوی شورای اسلامی شهر سقز به شمار می رود.

وی افزود: درسال جاری نیز حمایت از برگزاری جشنواره دیوار نگاره، حمایت از کنسرت های موسیق عزیز شاهرخ و بهنام طاهری، برگزاری “جشنواره تقدیر از نخبگان حوزه های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی”، دایر کردن مرکز رسمی فعالیت های قرآنی شورای شهر و شهرداری در مسجد پارک مولوی، برگزاری نمایشگاه عکس اثرات استاد هادی ضیاءالدینی در اردیبهشت ماه، برگزاری اولین جشنواره موسیقی کردی ایران در سقز، تلاش برای تشکیل کار گروهی در خصوص پیگیری مسائل و آسیب های اجتماعی مثل: خودکشی، بزرگزاری جشنواره فیلم کوتاه در سقز، پیشنهاد کار تحقیقی در خصوص ارتقای جایگاه حقوق شهروندی با همکاری گروه انجمن جامعه شناسی، بزرگداشت روز روابط عمومی و…اجرا و یا در دست اقدام می باشد.

حمایت از موسسه و انجمن های مردمی در اولویت

کیانی گفت: جهت توان افزایی انجمن های خیریه در حمایت از قشر آسیب پذیر، شهرداری و شورای شهر ده ها مورد کمک و مساعدت به انجمن های خیریه از جمله، انجمن حمایت از زندانیان، انجمن ام اس، موسسه مرکز حرفه آموزی معلولین کازیوه و ژیان سارا، موسسه دارالقران کوثر، کانون ترک اعتیاد حیات نور سقز، مرکز توانبخشی مراقبتی شفا، گروه تئاتر معلولین شهرستان، حمایت از کمپ های ترک اعتیاد و مرکز نگهداری معلولین و… انجام داده است.

وی افزود: جهت هویت بخشی به میادین و معابر اصلی شهر، ساخت و نصب مجسمه های مرد پاکبان، دانش آموز و تندیس کچه جه وان، نقاشی، طراحی و زیباسازی و نصب پلاکارت حامی منظر دیدنی و تاریخی سقز از جمله نصب المان های زیویه در خیابان شهدا انجام گرفته است.

کیانی با اشاره به اقدامات و برنامه های در دست اجرا در این بخش، گفت: ساخت مجسمه هه لپه رکی سوار و و ته شی ریس نیز در دست طراحی و اجراست و انتظار می رود در آینده ای نزدیک نصب شوند.

عضو شورای اسلامی شهر سقز افزود: موافقت با ایجاد ایستگاه های گردشگری در ورودی های شهر به منظور راهنمایی مسافران و معرفی پتانسیل های گردشگری شهر سقز بخش دیگری از اقدامات فرهنگی و هنری شورای شهر و شهرداری می باشد.

زیر ساخت های فرهنگی تقویت می شوند

کیانی به نقش اساسی زیرساخت ها لازم برای نهادینه کردن مسائل فرهنگی پرداخت و گفت: شهرداری و شورای شهر چند طرح زیربنایی برای توسعه بنیادی در حوزه مسایل فرهنگی را در دست اجرا دارند.

وی گفت: شروع بکار ساخت پل دو طبقه تجاری ـ فرهنگی تا مرحله اتمام شمع گذاری، فراخوان احداث مجتمع تفریحی و هنری شامل استخر، شهربازی و سینمای چندبعدی، شروع بکار ساخت هتل مدرن، تلاش برای ساخت یک فرهنگسرا در محله سیلو از جمله فعالیت این بخش به شمار می رود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سقز بیان کرد: انتظار می رود ساخت مجتمع بزرگ فرهنگی و هنری شهرداری در پارک گولان، که شامل سالن بزرگ آمفی تئاتر، سینما، گالری، موزه و… است، با حل مشکلات اعتباری و همچنین مساعدت مسئولان شهرستان و استان فعال و جهت استفاده شهروندان به اتمام برسد.

رئیس کمسیون فرهنگی شورای شهر سقز ساماندهی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی شهرداری و حمایت هدفمند از اقدامات و جشنواره های فرهنگی را از سیاست های این نهاد در سال جاری اعلام کرد و گفت: امیدواریم در جهت تقویت وجهه فرهنگی سقز و حمایت از هنرمندان و فعالان فرهنگی گام های اساسی تر نسبت به گذشته برداریم

دیدگاه کاربران