عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر شورای شهر اردبیل:

مونوریلی در کار نیست/ هسته‌بندی شهر اشتباه بزرگ در مدیریت شهری است

کد خبر: 73638
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۳۵ ب.ظ

دبیر شورای شهر اردبیل گفت: هیچ سرمایه‌گذاری اعم از داخلی و خارجی برای اجرای مونوریل اعلام آمادگی نکرده و اگر صحبت‌هایی نیز انجام می‌شود مستند نیست.

به گزارش نداي مردم،ناصر ناطق‌‌درآبادی اظهار کرد: سفری که اعضای شورای شهر به ترکیه داشتند برای بررسی پروژه مونوریل نبوده در حالی که ما در این سفر برخی طرح‌ها و پروژه‌های عمران شهری را بازدید کرده و تجارب مفیدی را در این حوزه به دست آوردیم.

وی گفت: اگر موضوعی نیز بیش از این در مورد مونوریل و ورود سرمایه‌گذار ترک مطرح شده در حد پیشنهاد بوده و در حال حاضر هیچ طرح و پروژه‌ای در ارتباط با مونوریل مطرح نبوده و با هیچ سرمایه‌گذاری در این زمینه صحبت نشده است.

دبیر شورای شهر اردبیل گفت: هیچ سرمایه‌گذاری اعم از داخلی و خارجی برای اجرای مونوریل اعلام آمادگی نکرده و اگر صحبت‌هایی نیز انجام می‌شود مستند نیست.

ناطق‌درآبادی در مورد احتمال اجرای طرح بی‌آر‌تی در خیابان‌های اردبیل بیان کرد: ما با محدودیت منابع مالی روبه‌رو هستیم و در این زمینه به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیاز داریم تا با توجه به محدودیت جغرافیایی این پروژه در قالب طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر اردبیل مورد بررسی و در صورت کسب شرایط لازم به مرحله اجرا برسد.

تا پروژه‌ها پژوهش‌محور نباشد جوابگو نخواهد بود

وی در مورد وضعیت پازل‌کاری و سنگ فرش در برخی مسیرهای اردبیل افزود: در وهله اول باید این پروژه‌ها به درستی و با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی اردبیل و سازگار با شرایط موجود انجام شود و در کنار آن برای نگهداری و به حداقل رساندن آسیب‌های استهلاک به شکل مرتب نظارت‌ها و کنترل‌ها انجام شود.

رئیس کمیسیون نظارت و پیگیری شورای شهر اردبیل تصریح کرد: بنده معتقدم تا زمانی که پروژه‌ها پژوهش‌محور نباشد خروجی مناسبی از اجرای این پروژه‌ها را مشاهده نخواهیم کرد و ضرورت دارد برای جلوگیری از حیف و میل بیت‌المال در اجرای پروژه‌هایی همچون پازل‌کاری و سنگ فرش شرایط مناسب اجرایی مدنظر قرار گیرد.

رفتار تعاملی در هدایت دست‌فروش‌ها بهتر از برخورد قهری است

ناطق‌‌درآبادی در مورد وضعیت دست‌فروش‌های خیابان امام و هسته مرکزی شهر اردبیل گفت: ما طرح جمع‌آوری و انتقال دست‌فروش‌ها به یک مکان مشخص را سال‌های گذشته اجرا کردیم اما با توجه به اینکه برخی دست‌فروش‌ها گردشگری هستند امکان ممانعت و جلوگیری از فعالیت آنها وجود ندارد.

وی افزود: بنده معتقدم نه به شکل قهری و مقابله به مثل بلکه با رفتار تعاملی و هدایت آنها می‌توانیم زمینه فعالیت‌شان را به شکل درست و با ساماندهی مناسب فراهم کنیم.

دبیر شورای شهر اردبیل گفت: این کار نیاز به برنامه‌ریزی و یک هدف‌گذاری مشخص دارد وگرنه با رفتارهای مقابله‌ای و مبارزه‌ای نمی‌توان جلوی فعالیت دست‌فروش‌ها را گرفت.

نیاز جدی اردبیل به فعال شدن پروژه‌های مشارکتی

ناطق‌درآبادی با یادآوری اینکه در گذر از شرایط بحرانی و رکود اقتصادی حاکم باید به سمت اجرای پروژه‌های مشارکتی حرکت کنیم، افزود: ما بدون مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نمی‌توانیم در این وضعیت موفق عمل کنیم که قطعا این مشارکت سرمایه‌گذاران می‌تواند زمینه اجرای سریع و توانمند پروژه‌های اجرایی را فراهم کند.

عضو شورای شهر اردبیل ادامه داد: ما با تعامل به نفع شهر و شهروندان سعی در ترغیب سرمایه‌گذاران برای ایجاد طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و خدماتی در شهر داریم و امیدواریم یک شرایط متفاوت‌تری را در انجام فعالیت‌ها در این حوزه شاهد باشیم.

ناطق‌درآبادی به حمایت پارلمان محلی از نخبگان و مجموعه‌ تشکل‌های مردم نهاد اشاره کرد و گفت: نمونه این حمایت‌ها را در تشکیل خانه ریاضیات به شکل عملیاتی شاهد هستیم و در کنار آن با تشکیل شورای پژوهشی سعی‌مان بر این است تا امر پژوهشَ، تخصص و علم را در حوزه اجرا دخالت داده و به آن اصالت بدهیم.

وی تصریح کرد: تا زمانی که ما نگاه علمی، تخصصی و پژوهشی در اجرای پروژه‌ها انجام ندادیم با نگاه شعاری و حرکت‌های مقطعی نمی‌توانیم رضایت مردم را فراهم کنیم.

دبیر شورای شهر اردبیل شهر را به موجودی زنده، پویا و پرتحرک تشبیه کرد و گفت: شهر در قالب پیکره واحد خود به طوری که از هسته‌بندی که یک اشتباه تاریخی بوده است باید در برنامه‌ریزی‌ها به شکل درست مورد توجه قرار گیرد تا همچون اعضای مختلف بدن انسان که متعادل رشد می‌کنند شهر نیز به عنوان یک موجود زنده رشد متعادلی داشته باشد.

ناطق‌درآبادی با بیان اینکه هسته‌بندی شهر با دید علمی، تخصصی، عقلی و منطقی سازگار نیست بلکه باید به لایه‌بندی شهر توجه داشته باشیم،‌ افزود: ما در این لایه‌بندی نیاز هر منطقه شهری را از کنترل ترافیک گرفته تا توسعه فضای سبز و آسفالت‌ریزی مدنظر قرار دادیم تا متناسب با نیاز هر منطقه بتوانیم خدمات کیفی‌تری را ارائه کنیم.

امکان باج‌خواهی و باج‌گیری در شورا وجود ندارد

رئیس کمیسیون نظارت و پیگیری شورای شهر اردبیل یادآور شد: عده‌ای با طرح مسائل غیرواقعی و حاشیه‌ای سعی می‌کنند تا وقت و فرصت خدمت‌رسانی را از شورا بگیرند و در این زمینه موضوع باج‌خواهی و باج‌گیری را مطرح می‌کنند که به هیچ‌وجه در پارلمان محلی چنین رویه‌ای نمی‌تواند حاکم باشد.

ناطق‌درآبادی عنوان کرد: ما در احقاق حق شهروندان و رعایت اصل عدالت در خدمات‌رسانی شهری به هیچ‌وجه وارد برخی معاملات و یا زد و بندها نشدیم که بخواهیم باج‌گیری کرده و یا باج به کسی بدهیم و اگر مستنداتی در این زمینه وجود دارد بهتر است افراد آن را در اختیار شورا قرار دهند تا ما در کمیسیون نظارت و پیگیری، پیگیر آن باشیم./فارس

دیدگاه کاربران