عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان:

استقرار ۸۰ درصد جمعیت کردستان در پنج کانون شهری

کد خبر: 73650
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۲:۱۹ ب.ظ

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از جمعیت شهری کردستان تنها در پنج کانون شهری این استان ساکن هستند گفت: برخوردار نبودن از امکانات روبنایی و زیربنایی و بیکاری اصلی ترین عوامل ایجاد مهاجرت از روستا به شهر در کردستان به شمار می رود.

به گزارش نداي مردم، شهرام ملکی در تشریح شرایط فعلی این استان در حوزه های مختلف به ویژه از نظر بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی افزود: کردستان با جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری در رتبه ۱۸و همچنین از نظر نرخ رشد جمعیت نیز در جایگاه ۲۴ نسبت به سایر استان های کشور قرار دارد.
او با اشاره به برخوداری این استان از امتیاز کریدور شمال به جنوب کشور گفت: کردستان دارای ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق بوده و سالانه قادر به صادرات و واردات دو میلیون کالا از طریق نوار و بازارچه های مرزی خود است که خود ظرفیت خوبی برای آن محسوب می شود.
وی در این خصوص از ضعف شدید زیرساختی در کریدورهای شمال به جنوب و شرق به غرب عبوری از این استان خبر داد و افزود: برقراری ارتباط مناسب بین مرکز با سایر شهرستان های استان از طریق بزرگراه یکی از اولویت های مهم ما به شمار می رود و از مطالبات اصلی مردم این منطقه نیز محسوب می شود.
مدیرکل اداره راه و شهرسازی کردستان درباره سیستم حمل و نقل هوایی و جاده ای نیز در این استان اعلام کرد: اکنون فرودگاه بین المللی در استان وجود دارد ولی به دلیل برخی مشکلات امکان بازدهی کامل و ارائه خدمات لازم برای این فرودگاه وجود ندارد، نبود راه آسفالته مناسب برای روستاییان نیز از دیگر مشکلات موجود در این بخش است.
ملکی با بیان اینکه وجود تپه های شهری در بحث منظر شهری، موقعیت مراکز روستایی شهرستان های مرزی برای دپوی کالاهای وارد شده به استان و وجود نظام فضایی کانون های جمعیتی شهری و استقرار آنها در محور مرکز به سمت غرب استان سه موضوع اصلی در حوزه سازمان فضایی و بحث کالبدی در استان هستند، گفت: استقرار ۸۰ درصد جمعیت شهری استان کردستان تنها در پنج کانون اصلی یکی دیگر از مشکلات اصلی ما در این حوزه به شمار می رود، براساس این آمار ۲۰ درصد باقی مانده جمعیت در ۲۴ کانون دیگر استان سکونت دارند.
وی همچنین از وجود پنج پهنه بافت تاریخی، بافت های ناکارآمد میانی، بخش های با پیشینه روستایی، نواحی ناسازگار شهری و سکونتگاه های غیررسمی در این استان خبر داد و گفت: در این قسمت دو سرفصل شامل درصد مساحت بافت های ناکارآمد نسبت به مساحت شهر و همچنین جمعیت این مناطق مورد توجه بیشتری قرار گرفته در هر دو بخش شهر سنندج بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.
وی در این راستا با تأکید بر اینکه ۴۹ درصد از جمعیت بافت ناکارآمد در ۱۸ درصد از مساحت این منطقه ساکن شده اند، افزود: ریزدانگی، عدم امکان زیرساخت های مناسب و امکانات روبنایی و زیربنایی فقر شهری را در این مناطق به دنبال داشته که نیاز به توجه بیشتری نیز دارد.
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: بیشترین آیتم تشکیل دهنده بافت های ناکارامد شهر سنندج مربوط به ساخت سکونتگاه های غیررسمی است که خود بیانگر ناهمگونی موجود در این بخش در شهر خواهد بود.
ملکی درباره اقدامات انجام شده از سوی ارگان ها در راستای بازآفرینی شهری در استان کردستان نیز گفت: با تشکیل کمیته نظارت راهبری در این راستا و بخش های زیرمجموعه آن الگویی نوین در طرح توسعه شهری ایجاد کرده و شاهد نتایج خوبی نیز در این حوزه بودیم، برگزاری ستادهای توانمندسازی در حوزه استانی با حضور رؤسای سازمان های مربوط در استان، الحاق اراضی بلافصل کردستان، تهیه طرح تفصیلی برخی محلات، اقدامات بانک جهانی در پروژه های تعدادی از مناطق استان، پروژه های شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در محلات هدف، بازسازی واحدهای واقع در بافت فرسوده، انجام فعالیت های اموزشی و بهداشتی و اقدامات انجام شده در حوزه کارآفرینی از نمونه های موجود در این بخش به شمار می رود.
وی در ادامه برخوردار نبودن از امکانات روبنایی و زیربنایی و بیکاری را از چالش ها و عوامل مؤثر در مهاجرت از روستا به شهر در کردستان دانست و گفت: اختصاص اعتبارات کافی، اعمال معافیت دستگاه های خدمات رسان به ساکنین بافت فرسوده، تهیه و اجرای طرح بازآفرین سنندج و سقز با رویکرد ایران شهری، توسعه فضاهای عمومی، بازنگری و اجرای طرح گردشگری استان با اتصال شهر سنندج به سیستم ریلی و تسریع در اجرای کریدور های استان، ساماندهی روستاهای حاشیه شهر مریوان، اجرای طرح سلامت در سکونتگاه های غیر رسمی استان، اختصاص اعتبار لازم برای اجرای طرح های مصوب بانک جهانی از جمله پیشنهادات استان با هدف بهبود فضای شهری و رفع مشکلات بافت های ناکارامد در کردستان به شمار می رود./ ایرنا

دیدگاه کاربران