عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور :

فاز دوم خط یک قطار شهری تبریز تا هفته دولت بهره برداری می شود

کد خبر: 73705
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۸:۴۴ ق.ظ

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اظهار امیدواری کرد: فاز دوم خط یک قطارشهری تبریز تا هفته دولت امسال آماده ارائه خدمات به شهروندان شود.

به گزارش نداي مردم،محمد باقر نوبخت روز پنجشنبه در جریان بازدید از کارگاه پروژه ایستگاه خط یک تبریز ( میدان ساعت ) با بیان اینکه قطار شهری درقالب برنامه همکاری مشترک دولت و شهرداری اجرا می شود، گفت: تا زمان حاضر ۱۵هزار میلیارد ریال برای قطار شهری تبریز سرمایه گذاری شده است.
وی با بیان اینکه شهرداری تبریز در زمینه قطار شهری فعالانه عمل کرده است، اظهارکرد: به عنوان نماینده دولت اعلام می کنم به تعهدات خود در این زمینه عمل خواهیم کرد.
نوبخت بر همین اساس از اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال برای قطار شهری تبریز خبرداد و گفت: با همکاری دولت و شهرداری روند اجرایی این پروژه سرعت می گیرد.
قطار شهری تبریز دارای چهار خط است که عملیات حفاری تونل خط یک به طول ۱۸ کیلومتر پایان یافته و شش کیلومتر اول آن نیز در حال خدمات رسانی به مردم است.
خط یک این پروژه به طول ۱۷٫۲ کیلومتر با ۱۸ ایستگاه از میدان ائل گلی آغاز و از طریق بلوار شهید باکری و ۲۹بهمن، خیابان امام خمینی (ره)، چهارراه محققی، باغ گلستان و خیابان خیام به کوی لاله ختم می شود و حدود هشت کیلومتر از مسیر به صورت تونل عمیق طراحی و با دو دستگاه حفار TBM در عمق حدود ۱۶ـ ۲۵ متری در حال حفاری می باشد.
خط سوم به طول حدود ۱۵ کیلومتر و شامل ۱۴ ایستگاه از فرودگاه بین المللی تبریز آغاز و با عبور از میدان بزرگ آذربایجان و خیابان انقلاب، از طریق میدان دانشسرا و خیابان ارتش به پایانه بزرگ اتوبوس های بین شهری تبریز جنب بزرگراه شهید کسائی ختم می شود.
خط چهارم این پروژه نیز به طول ۱۰ کیلومتر شامل ۱۰ ایستگاه به شکل حلقوی در مرکز شهر سه مسیر فوق الذکر را به هم ارتباط می دهد.
دکتر نوبخت امروز در همایشی با حضور اعضای شوراهای برنامه ریزی و توسعه استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان در تبریز سخنرانی می کند.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور همچنین با شرکت در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی سخنرانی خواهد کرد.
مطالعات ساخت قطار شهری تبریز (مترو) در سال ۱۳۸۰ و عملیات اجرایی آن نیز از سال ۱۳۸۴ خورشیدی آغاز شده و در سال ۱۳۹۴ بخشی از آن به بهره برداری رسید.

دیدگاه کاربران