عضویت در خبرنامه الکترونیک

دومین حادثه فرونشست زمین در شهران بخیر گذشت/ ضرورت بازنگری در ایمنی خطوط لوله گاز و برق شهری

کد خبر: 73708
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۸:۴۷ ق.ظ

دومین حادثه فرونشست زمین در منطقه شهران که شامگاه چهارشنبه رخ داد بخیر گذشت و این‌بار خط لوله گاز و کابل های برق آسیب ندید.

به گزارش نداي مردم، ظاهرا شامگاه چهارشنبه در محل حادثه ٢٨ خردادماه در منطقه شهران برای بار مجدد زمین فرونشست که به گفته مسؤول روابط عمومی شرکت گاز استان تهران خوشبختانه این حادثه منجر به آسیب دیدگی خطوط لوله گاز در این منطقه نشد.

به گفته این مقام مسؤول بعد از وقوع مجدد فرونشست زمین در منطقه شهران گاز این منطقه با افت فشار مواجه شد تا از حادثه احتمالی جلوگیری شود اما گاز هیچ بخشی از این منطقه قطع نشد.

این گزارش اضافه می کند در تاریخ ۲۸ خرداد ماه گذشته به دلیل فرونشست زمین در منطقه شهران و پارگی خط لوله گاز شهری علاوه بر قطع گاز در مناطق شهران، سلوقان، کن، کوهسار متاسفانه دو نفر از همشهری های تهرانی نیز جان خود را در این حادثه از دست دادند.

با گذشت نزدیک به یک ماه از این حادثه هنوز علت و نتیجه نهایی آن مشخص نشده است و قرار است در جلسه ستاد مدیریت بحران استان تهران که هفته آینده برگزارمی شود نتیجه نهایی این حادثه اعلام شود.

در بررسی های اولیه این حادثه اعلام شد انباشت گاز و پارگی کابل های برق موجب حادثه آتش سوزی در این منطقه شده است و این فرونشست در اثر حفاری مترو در این منطقه ایجاد شده است.

نکته بسیار مهمی که این حادثه موجب شد مورد توجه دوباره قرار گیرد بحث مربوط به ایمنی خطوط لوله گاز است که از زیر شهر تهران عبور می کند و اینکه آیا این خطوط که در فرونشست زمین چنین حادثه ای را ایجاد می کند می تواند در مقابل زلزله احتمالی مقاوم باشد و یا با وقوع یک زلزله باید منتظر فاجعه ای بزرگ بود.

مسؤولان شرکت ملی گاز ایران بارها در جمع خبرنگاران اعلام کرده اند در هنگام وقوع زلزله شیرهای خودکار تعبیه شده برروی خطوط اصلی گاز فعال شده و جریان گاز را قطع می کنند بنابراین نباید نگرانی از این بابت وجود داشته باشد ولی ظاهرا حادثه شهران نشان داد نباید زیاد هم به این شیرها اطمینان داشت.

بنابراین باید در مسائل ایمنی شهری به تجارب و دستاوردهای کشورهای دیگر نیز نگاه داشته باشیم. امروز در بسیاری از کشورهای جهان میزان تلفات جانی زلزله را تاحد قابل توجهی کنترل کرده‌اند و حتی به سمت مقابله با وقوع آن پیش می‌روند.

استفاده از انرژی‌های کم خطر همچون برق راهکار عقلانی و کم هزینه‌ای است که در اکثر کشورهای جهان از آن استفاده می‌شود. در واقع استفاده از برق یکی از بهترین و ارزانترین روشها برای زندگی شهری است و هزینه کمتری برای دولت و مردم دارد.

با تمام این اوصاف آگاهی بخشی به مردم درمورد خطرات پیرامونشان ضروریست و از آن مهمتر توجه بیشتر مسئولان و نهادی امدادی در مورد نحوه توسعه شهری و زیرساخت‌های صنعتی کشور است.

اگرقرار باشد این تاسیسات به عنوان خطری تهدید کننده برای مردم تلقی شود باید به سمت تغییر و تبدیل انرژی درکشور حرکت کنیم تا با دست خود آتش خطرات طبیعی همچون زلزله را شعله ور تر نکنیم./فارس

دیدگاه کاربران