عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تبریز:

برخی «یک شبه» شهردار منطقه می‌شوند!

کد خبر: 73800
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹ ق.ظ

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر تبریز گفت: متأسفانه دیده‌شده که افرادی یک شبه شهردار منطقه می‌شوند و شما دیگر نمی‌توانید پس‌ از این انتصاب انتظار میل بیت‌المال را نداشته باشید.

به گزارش  نداي مردم، ایرج شهین‌باهر نشست تخصصی و تحلیلی جوانب حقوقی انتخابات شورای اسلامی شهر تبریز با عنوان «بازسازی ساختار حقوقی شورای شهر تبریز» اظهار داشت: به نظر من در حوزه انتصابات می‌توان یک سری اقدامات حاکمیتی انجام داد که در پست‌های مدیریت شهری از رشته‌های مرتبط با بخش‌ها استفاده کنیم.

این مسئول ادامه داد: می‌بینیم که متخصص حسابداری کار شهرسازی انجام می‌دهد و برعکس، که این مسئله نشان‌دهنده فقدان توجه به قانون است.

وی با اشاره به این‌که در قوانین شهرداری‌ها می‌توان اقداماتی در حوزه اصلاح انجام داد، ادامه داد: موضوع تخصص‌گرایی را نیز در این چارچوب می‌توان مطرح کرد و بحث حیف اموال عمومی بیشتر در بخش‌هایی مطرح است که فرد مسئول تخصص لازم و کافی را در آن بخش نداشته است.

این عضو شورا گفت: بحث شایسته‌سالاری نیز مهم است و باید موردتوجه باشد و متأسفانه دیده‌شده که افرادی یک شبه شهردار منطقه می‌شوند و شما دیگر نمی‌توانید پس‌ازاین انتصاب انتظار میل بیت‌المال را نداشته باشید، ولی حیف بیت‌المال دیگر دست خودش نیست چون تجربه کاری کافی در حوزه مربوطه را ندارد.

قسمت اعظم مشکلات، عدم انتخاب دقیق مردم است

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر تبریز شورای شهر را نهادی مردمی خواند و اضافه کرد: هرچه قدر بتوانیم حاکمیت را کمتر در این ساختار دخالت دهیم، خروجی آن مردمی‌تر خواهد شد و ایجاد ساختار آزمون در انتخابات شورا، امکان دارد به محل تأثیرگذاری حاکمیت در عدم ورود برخی افراد منتهی شود. به نظرم نباید صورت‌مسئله را پاک‌کنیم و باید مشکل را همانند کشورهای توسعه‌یافته که برای بالابردن سطح آگاهی سیاسی مردم تلاش می‌کنند، حل کنیم.

این عضو شورا با بیان اینکه بیش از آنکه مشکل در این‌سوی میدان در میان کاندیداهای انتخاباتی باشد، در فرهنگ رأی دادن و امکان بروز پوپولیسم در رأی مردم مستتر است، گفت: قسمت اعظم مشکلات در عدم انتخاب دقیق مردم است و شاهدیم که در انتخابات، علی‌رغم احترام به رأی همه اقشار جامعه، مردم رأی‌شان را به صندوق می‌ریزند و طبیعی است که هر فردی نمی‌تواند در هر جایگاهی کارکرد مثبت داشته باشد و این مسئله مشکلاتی را در بستر سیاست‌گذاری شهر ایجاد خواهد کرد.

شهین‌باهر تصریح کرد: به‌عنوان نمونه، ما در موضوعات تخصصی شهری و شهرسازی در شورای شهر همچون تصمیم برای احداث ساختمان جدید شورای شهر با مشکل روبرو بودیم که برخلاف نظر کارشناسان مبنی بر خطر لرزه‌خیزی محل پیشنهادی، همه افراد فنی شورای شهر به لایحه مذکور رأی منفی و سایر اعضای غیرفنی شورای شهر رأی مثبت دادند!

وی از ایران به‌عنوان یک کشور نیازمند به تخصص‌گرایی یاد کرد و افزود: بایستی نسبتی بین قوانین و ظرفیت شوراها نیز وجود داشته باشد، مثلاً در شورای شهر پاریس، ۷۰ درصد بودجه به مسائل فرهنگی اختصاص می‌یابد و بر اساس این بودجه فرهنگی است که نمایندگان مردم از تمامی اقشار در شورای شهر پاریس حضور دارند.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی اظهار داشت: بنده یکی از مخالفین قانون کاهش تعداد اعضای شورای شهر بودم؛ چراکه در بیشتر شهرهای توسعه‌یافته اعضای شورای شهر آنان بیش از ۱۰۰ نفر است و این نشان می‌دهد که دولت، کثرت نمایندگان محلی برای انتقال مشکلات را مثبت می‌داند.

وی ادامه داد: اینکه ما فرض کنیم هرچقدر تعداد اعضای شورای شهر کم باشد تخلف نیز کمتر می‌شود، این‌گونه نیست و وجود آزمون یا کاهش تعداد اعضای شورای شهر و صرف تخصص‌گرایی نمی‌تواند مانع تخلفات باشد، چراکه جامعه شهری ما صرفاً شهرسازی نیست و باید به حوزه‌های دیگر نیز توجه کنیم.

فریون بابایی‌اقدم در ادامه با اشاره به ماده ۲۶ قانون انتخابات که شرایط انتخاب شوندگان از جمله تعهد، وفاداری به قانون اساسی و تائید هیئت‌های اجرایی در انتخابات شورا تصریح‌شده است، گفت: در اینجا سؤالی مطرح می‌شود که اگر به این نتیجه برسیم که این پیشنهاد آزمون نیز می‌تواند مؤثر واقع شود، آیا منظورمان از تخصص، همین افرادی است که در حوزه شهرسازی تخصص دارند یا نه؟ با نگاهی به قانون پی می‌بریم که شهر به افراد مختلفی با تخصص‌های گوناگون درزمینه‌های فرهنگی، ورزشی، سلامت، شهرسازی و … نیاز دارد.

شعارهای پوپولیستی در انتخابات شورای شهر خریدار دارد

شهین‌باهر، رئیس کمیسیون توسعه و عمران گفت: پاسخ به اینکه چرا اعضای متخصص شورای شهر در رتبه‌های پایانی انتخابات قرار گرفتند، این است که متأسفانه شعارهای پوپولیستی همچنان در انتخابات شورای شهر جایگاه و خریدار دارد و تأثیر خود را بر اذهان مردم می‌گذارد و بحث میزان آگاهی سیاسی مردم در جهت‌دهی به این مسئله بسیار مهم است.

وی با بیان این‌که کسی که تخصص شهرسازی دارد نمی‌تواند شعار غیرواقعی و غیرممکن دهد، ادامه داد: ما نمونه‌هایی در شهرهای کوچک داشتیم که مثلاً برای یک شهر ۱۰ هزارنفری وعده آوردن فرودگاه را می‌دادند. این‌یک واقعیت است که فرد متخصص نمی‌تواند شعار الکی بدهد و چون نمی‌تواند شعار غیرواقعی دهد، رأی کمتری می‌آورد و یکی از اصلی‌ترین دلایل این کم بودن آرای متخصصین شورا نیز همین مسئله است.

این عضو شورا تاکید کرد: حوزه پیشنهادی آقای دکتر مظهری را نیز قبول دارم که اعضای شورا قبل از آمدن به شورا از اختیارات قانونی خود اطلاع کسب کنند و این می‌تواند ضمانت اجرایی داشته باشد؛ چراکه برخی از اعضای شوراهای شهر در کشورمان وجود دارند که تا پایان دوره ۴ ساله خود، به حدود اختیارات یک عضو شورا تسلط و تفوق نیافته‌اند.

به گفته وی شهر کالبد و بحث‌های جامعه‌شناسی و شهری دارد که در هر رشته‌ای که اعضای شورا بتوانند در توسعه شهری تأثیر بگذارند، باید در شورای شهر آن شرکت کرده و حضور داشته باشند البته تخصص گرایی هرچه بیشتر موجب توسعه شهری می‌شود.

بابایی اقدم در ادامه از حاضران پرسید: تعمیم روند انتخابات اعضای هیئت‌مدیره‌های نظام‌ مهندسی در انتخابات شورای شهر چگونه می‌تواند باشد؟

شهین‌باهر در پاسخ گفت: شهر موضوع جامعی است که در مقایسه با موضوعات صنفی و خاص قابل‌مقایسه نیست و ما نمی‌توانیم سهم هر رشته را در این بخش مشخص کنیم و این موضوع به نظرم جامع‌تر از این مسائل است که در قالب یک شهر تقسیم‌بندی کرد.

آهور نیز در پاسخ این سوال گفت: البته به نظر من  تعمیم انتخابات مثلاً نظام‌مهندسی پیشنهاد قابل‌توجهی است که می‌توان روی آن کار کرد./فارس

دیدگاه کاربران