عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب :

گلستان همچنان دچار کمبود آب است

کد خبر: 73845
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۳:۴۲ ب.ظ

محمدهادی رحمتی افزود: با توجه به توسعه نامتعارف و نامتقارن در شهرها چیزی با عنوان زیرساخت در استان گلستان وجود ندارد.

به گزارش نداي مردم، محمدهادی رحمتی افزود: با توجه به توسعه نامتعارف و نامتقارن در شهرها چیزی با عنوان زیرساخت در استان گلستان وجود ندارد.
وی با بیان این مطلب که در بسیاری از شهرها طرح ها بر اساس طرح جامع و تفضیلی پیش نمی رود، تصریح کرد: شبکه های انتقال آب در برخی شهرها از جمله گرگان فرسوده و نیازمند تعویض است، ولی با بودجه های استانی موجود، امکان اجرای این طرح و تعویض لوله های فلزی وجود ندارد.
رحمتی با یادآوری این که در سال گذشته ۲۷۰ لیتر بر ثانیه بر ظرفیت آب شهر گرگان افزوده شد، اظهار داشت: با توجه به توسعه و افق تامین آب در مرکز گلستان، این شهر همچنان دچار کمبود آب است.
به گفته وی؛ از مجموع ۱۲۰ کیلومتر برنامه اصلاح و بهسازی شبکه توزیع آب شرب شهرهای استان در سال ۹۵ اعتبار اصلاح و توسعه برای ۱۳ شهر در حد ۲۲ کیلومتر می باشد.
وی گفت: در شرایط کنونی برای جلوگیری از هدر رفت آب، اجرای طرح تعویض کنتورهای خراب با کنتورهای جدید و دیجیتالی در دستور کار بوده این از ابتدای امسال اجرایی شده است.
رحمتی با بیان این که بر اساس میزان میانگین آب مصرفی می‎توانیم از صحت کنتور آب مطمئن شویم، گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده ۳۰ هزار کنتور خراب در استان گلستان باید تعویض شود که تاکنون چهار هزار و ۶۰۰ کنتور خراب تعویض شده است.
وی همچنین افزود که در حدود ۲ دهه قبل عمق چاه های عمیق در گلستان ۲۳۰ متر بود، ولی اکنون به ۳۵۰ متر رسیده است، ضمن این که به ازای هر یک سانتی متر نشست سفره های آب زیر زمینی، حدود هشت میلیارد متر مکعب آب از بین می رود.
به گفته وی؛ نگاهی گذرا به آمارها نشان می دهد میزان بارندگی در سال آبی جاری افزایش داشته است، اما با توجه به شرایط خشکی که بر خاک استان گلستان حاکم است، مجموعه استان دارای یک بدهی عظیم آبی است و بارش های اخیر نمی تواند به سرعت کمبود آب استان را جبران کند.
گلستان در چند سال اخیر به دلیل کاهش نزولات جوی و بی توجهی به مصرف بهینه بویژه در بحش کشاورزی که به شیوه سنتی آبیاری می شود و نیز بخش خانگی دچار خشکسالی و مشکل در تامین آب شد، این بحران درحدی بود که درتابستان تامین آب شرب شهروندان به عنوان یک چالش اساسی خودنمایی می کرد.
گلستان افزون بر یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت دارد که بیش از ۵۰ درصد آنان در ۳۰ شهر زندگی می کنند./ایرنا

دیدگاه کاربران