عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدير کل شهرسازي و معماري شهرداري تهران :

هم انديشي ۱۴۰ معمار و طراح شهري براي ساماندهي نماي سازه هاي پايتخت

کد خبر: 73920
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۱۵ ب.ظ

اولين جلسه هم انديشي به منظور بحث و تبادل نظر و يافتن وضعيت مطلوب در ارتقاء معماري و طراحي شهري در پايتخت با حضور ۱۴۰ طراح منتخب مناطق ۲۲ گانه شهر تهران و تني چند از اساتيد کميته هاي نماي مناطق برگزار شد.

به گزارش نداي مردم، سهيلا صادق زاده مدير کل شهرسازي و معماري شهرداري تهران در اين جلسه که به ميزباني منطقه ۲ برگزار شد گفت :تشکيل کميته هاي نما در سطح مناطق ۲۲ گانه يکي از اقدامات معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران است که به موازات ساير اقدامات منجمله تهيه پروژه هاي طراحي منظر شهري خيابان ها و ميادين، طرح هاي پژوهشي در زمينه معماري ايراني – اسلامي و مهمتر از همه تدوين برنامه راهبردي مديريت منظر شهري تهران مدنظر قرار گرفته است .
وي افزود: برگزاري جلسات هم انديشي با عواملي که در فرايند طراحي تاثيرگذار هستند مانند مسئولين کميته ها، اعضا علمي کميته ها و طراحان نما و منظر شهري در جهت دست يافتن به ادبيات مشترک ، اقدامي است که در فرايند رسيدن به الگويي مناسب از معماري و نماي خوب تاثير گزار است.
صادق زاده با اشاره بر اينکه اصلاح و بازبيني نقشه ها تنها راه حل نيل به يک طرح مناسب نيست گفت :بايد در سايه هفكري ، طراحان و انديشه آنها را بيشتر بشناسيم تا با تلفيق شاخص هايي همچون علم طراحي ، فرهنگ ايراني – اسلامي ، دانش معماري و سلايق عمومي چهره شهر را با نگاهي انديشمندانه طراحي و به تصوير بکشيم .
مدير کل شهرسازي و معماري شهرداري تهران با اشاره به حضور ۱۴۰ نفر از طراحان معماري شهري ، هدف از تشکيل جلسه هم انديشي را حركت به سوي نظم بصري شهر با همفكري مهندسان معمار اعلام كرد.
صادق زاده با اشاره به ساماندهي نماهاي سازه هاي شهري در كميته معماري مناطق گفت : هدف اصلي ما از تشكيل اين كميته ها اين بود كه چهره شهر از ناهماهنگي بصري دور شده و به سمت نظم شهري هدايت شود .
به گفته وي فرهنگ سازي مناسب و هدفمند مي تواند در نزديكي نظرات طراحان و سازندگان تاثير گذار بوده و همسويي حرفه اي و هدفمند در ساخت بناهاي شهري ايجاد كند ، که نتايج اين هم انديشي ها نيز در كاهش آشفتگي بصري شهر تاثير مثبت بر جاي خواهد گذاشت .
پرهيز از ارزيابي هاي سليقه اي در جلسات كميته ها ، تهيه محتواي آموزشي براي طراحان و مسئولين کنترل نما ، ترغيب به رعايت ضوابط براي همه در کنار تشويق طراحان برتر مناطق و برگزاري جلسات هم انديشي به صورت مستمر از جمله مهترين مباحث اين جلسه بود که صادق زاده به آن اشاره کرد.
وي استفاده از بيلبوردهاي شهري جهت معرفي آثار خوب را يکي از روش هاي اطلاع رساني در خصوص موضوع ساماندهي معماري و نماي شهري عنوان کرد و افزود: در اين جلسه پيشنهاد شد تا از اين دست جلسات بصورت مستمر برگزار شود و همچنين تدابير لازم جهت جلوگيري از كار دفاتر فاقد صلاحيت جهت طراحي مد نظر قرار گيرد . /آريا

برچسب ها: هم انديشي – معمار – طراح شهري – ساماندهي – نماي سازه هاي پايتخت

دیدگاه کاربران