عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل بهزیستی قم:

خدمات شهری برای معلولان مناسب سازی شود

کد خبر: 73923
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۱۹ ب.ظ

مدیرکل بهزیستی استان قم با بیان اینکه ۱۰ درصد جمعیت این استان معلول و سالمند هستند بر مناسب سازی خدمات شهری برای معلولان و سالمندان تاکید کرد.

به گزارش نداي مردم، رضا سلیقه شامگاه یکشنبه در یکصد و هشتاد و هشتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه از ۲۲ تا ۲۸ تیرماه به عنوان هفته بهزیستی نامگذاری شده است تصریح کرد: در استان قم یک اتوبوس مناسب برای استفاده معلولان نداریم و حتی تاکسی ها آمادگی سوار کردن فرد معلول را ندارند، از این رو باید همه نهادها در برنامه ریزی های شهری و خدمات رسانی به فکر این افراد جامعه باشند.
وی افزود: در بوستان های استان خدمات خوبی طی ۱۰ سال گذشته برای معلولان صورت گرفته است ولی تا ایده آل بودن فاصله زیادی داریم و باید در این حوزه اقدام های مناسبی انجام دهیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۲ هزار معلول در استان قم وجود دارد گفت: این افراد شامل ۷ هزار و ۷۰۰ تن معلول نخاعی، ۵ هزار و ۱۲ تن معلول ذهنی، ۲ هزار و ۲۷ تن معلول از ناحیه بینایی، ۳ هزار و ۹۸۵ تن معلول ناشنوا و ۲ هزار و ۶۰۰ تن بیمار روانی مزمن است.
وی ادامه داد: ۴۰۰ معلول ضایع نخاعی در استان خدمات دریافت می کنند و نیاز به لوازم بهداشتی و تجهیزات دارند که باید کمک های مردمی و خیران را در این زمینه فراهم سازیم.
سلیقه به فعالیت ۲۷۰ مرکز و موسسه زیر نظارت اداره کل بهزیستی قم اشاره کرد و گفت: این تعداد مراکز، خدمات مشاوره ای ژنتیک، نگهداری سالمندان، ترک اعتیاد و سایر موارد را به مددجویان ارائه می کنند.
وی به ۳۳ مرکز نگهداری سالمند در استان قم اشاره کرد و گفت: این تعداد مراکز به صورت شبانه روزی معلولان را نگهداری می کنند و ماهیانه مبلغ ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۶ میلیون ریال برای هر سالمند هزینه می شود.
وی با اشاره به فعالیت ۱۱ پایگاه خدمات اجتماعی گفت: این پایگاه ها در مناطق مختلف از جمله حاشیه شهر فعالیت می کنند به طوری که در همین راستا ۸۰ هزار خانوار سرشماری شده و ۱۱ جلد کتاب با آسیب شناسی مشکلات در هر محله چاپ شده است.
سلیقه افزود: بهزیستی در موضوع جمع آوری متکدی ها وارد شده که در هیچ جای قانون به آن اشاره نشده است و در این حوزه باید شهرداری فعالیت می کرد.
وی ادامه داد: در خصوص جمع آوری افراد بلامکان مقرر شده بود تا شهرداری مکانی را در اختیار بهزیستی قرار دهد تا این افراد ساماندهی شوند ولی تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.
مدیرکل بهزیستی قم با بیان اینکه ۶۰ درصد آسیب های اجتماعی در قم غیربومی است گفت: قم سرریز مشکلات استان های دیگر است که به علت امنیت اجتماعی آن افراد آسیب دیده به این شهر سفر می کنند.
وی خاطرنشان کرد: خدمات در قم فرااستانی است ولی بودجه آن استانی و بر اساس جمعیت اختصاص پیدا می کند./ایرنا

دیدگاه کاربران