عضویت در خبرنامه الکترونیک
سخنگوی وزارت ارشاد در نشست خبری با اصحاب رسانه:

نقش نیروی انتظامی مربوط به امور انتظامی و ترافیکی است نه محتوایی و اعطای مجوز / اظهار نظر اخیر وزیر فرهنگ درباره استفاده از ماهواره

کد خبر: 73962
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۸:۲۳ ب.ظ

اعطای مجوز برنامه های فرهنگی و هنری صرفا به عهده این وزارتخانه است و نیروی انتظامی تنها از جهت بررسی انتظامی و ترافیکی نظر خود را اعلام می کند.

به گزارش ندای مـردم، «حسین نوش آبادی» سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در شورای فرهنگ عمومی با بیان این مطلب گفت: هیات دولت اخیرا در حوزه فرهنگ و هنر دو مصوبه داشت که یکی از آنها اصلاح ماده ٢٠ آیین نامه اجرایی اداره اماکن در ارتباط با تعامل وزارت فرهنگ با نیروی انتظامی بود.

وی تاکید کرد: هیات وزیران ١٣ تیرماه بر اساس پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با استناد به اصل ١٣٨ قانون اساسی در ارتباط با در خصوص ماده ٢٠ آیین نامه اماکن عمومی مصوبه داشت.

وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه صدور مجوز جهت اجرای برنامه های فرهنگی و هنری از جمله اجرای موسیقی و تئاتر به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تنها از جهت بررسی نظامی و ترافیکی به نیروی انتظامی اعلام می شود.

وی گفت: این نیرو سپس در مدت ١٠ روز نظر خود را نسبت به برگزاری این مراسم اعلام می کند. متقاضیان برگزاری برنامه های مذکور باید ٤٨ ساعت قبل از اجرای برنامه ساعت و روز تشکیل مراسم و نام پیشنهادی را با دو کارت ورود به محل برگزاری به مسئولان نیروی انتظامی اعلام کنند.

نوش آبادی با اشاره به سه تبصره این ماده گفت: بر اساس تبصره یک، صدور مجوز جشنواره های فرهنگی، هنری و صنایع دستی که براساس قوانین مربوط برعهده سازمان میراث فرهنگی است، مشمول این ماده خواهند شد. همچنین اگر نیروی انتظامی طی ١٠ روز پاسخی ندهد، به منزله نبودن مشکل انتظامی و ترافیکی در برگزاری مراسم است و به موجب تبصره سه اماکن عمومی دارای مجوز برگزاری مراسم جشن، عروسی، مهمانی و شب نشینی نیز به اخذ مجوز دیگری از نیروی انتظامی نیاز ندارند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دیگر مصوبه دولت درباره قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران، اظهار کرد: دولت موظف بود آیین نامه اجرایی قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را اجرایی کند. این مصوبه هنرمند، هنرمند ایثارگر و هنرمند فعال را تعریف می کند. همچنین دستگاه های متولی مشخص شده اند.

سخنگوی وزارت فرهنگ توضیح داد: طبق این مصوبه، هنرمند کسی است که در حوزه موسیقی، شعر، ادبیات داستانی، نمایش، سینما، هنرهای سنتی و آیینی، معماری، رادیو، تلویزیون، هنرهای تجسمی و خوش نویسی به خلق اثر پرداخته یا بپردازد. تنها مرجع تعیین کننده هنرمند بودن افراد، شورای ارزشیابی وزارت فرهنگ است.

او بیان کرد: هنرمند ایثارگر به کسی گفته می شود که به موجب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، ایثارگر محسوب می شود. هنرمند فعال نیز هنرمندی است که به خلق یک یا چند اثر هنری برای ترویج ایثار و شهادت پرداخته است.
او دستگاه های متولی این امر را وزارتخانه های فرهنگ، آموزش و پرورش، علوم، بهداشت، ورزش و جوانان، سازمان صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، سازمان بسیج مستضعفین و شهرداری معرفی و اضافه کرد: معاون رییس جمهوری این مصوبه را برای اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ کرده است.

نوش آبادی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره اکران فیلم «رستاخیز» و حل مشکلات این فیلم برای نمایش گفت: موضع وزارت فرهنگ در این باره تغییر نکرده است و اگر موضع تهیه کننده و کارگردان نیز تغییر نکرده باشد، بن بست همچنان باقی است. ضمن اینکه رستاخیر فیلم بسیار خوب، ارزشی، جذاب، تاریخی و منطبق با ارزش ها و آرمان های فرهنگ و آیین ماست اما مشکلاتی هست که باید برای نمایش آن حل شود.

وی ادامه داد: فقها اشکالاتی را مطرح کردند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اصلاحاتی را خواستار شده است. کمیته ای برای حل این بن بست تشکیل شده تا چاره ای اندیشیده شود و چرایی حل نشدن بن بست را این کمیته باید پاسخ دهد.

وی درباره دلیل افزایش بهای هدیه قرآن مجید در ماه های اخیر گفت: این بها براساس قیمت تمام شده از سوی ناشران تعیین می شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه نقشی ندارد.

نوش آبادی تاکید کرد: نظارت بر چاپ و ترجمه قرآن مجید در کمیته قرآن و عترت و حوزه تبلیغات اسلامی صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت فرهنگ درباره مصوبه جدید دولت در امر اجرای کنسرت ها و اعطای مجوز از سوی نیروی انتظامی و اصلاح آیین نامه در این زمینه، گفت: این آیین نامه اجرایی است و همه ملزم به اجرای آن هستیم. این آیین نامه از طریق وزارت کشور به نیروی انتظامی ابلاغ شده و ١٠ روز برای مخالفت از سوی نیروی انتظامی در این رابطه گذاشته شده است. براساس این مصوبه نقش نیروی انتظامی مربوط به امور انتظامی و ترافیکی است نه محتوایی و اعطای مجوز. ارشاد مقابل نیروی انتظامی قراد نگرفته و در زمینه لغو کنسرت ها نیز نقش نیروی انتظامی اندک بود و این نیرو همکاری نزدیکی با وزارت فرهنگ همواره داشته است.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: البته هنوز هم در برگزاری کنسرت ها مشکلاتی داریم و باید با سایر نهادها مانند قوه قضائیه همکاری و تعامل داشته باشیم.

نوش آبادی درباره شنیده ها در زمینه نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تغییر اعضای شورای نمایش، تصریح کرد: این صحبت ها گمانه زنی محافل فرهنگی و سیاسی است. شوراهایی که برای نظارت در امور هنری و کتاب تعیین می شود، چارچوب خاص خود را دارد و به صورت دوره ای است.

وی درباره پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتقال محمدرضا شجریان به ایران، نیز گفت: وزارت ارشاد باید هم در حیات و هم در ممات هنرمندان توجه بیشتری داشته باشد؛ به ویژه آنها که تأثیر بیشتری بر فرهنگ داشتند. انتقال شجریان به ایران بستگی به شرایط جسمی و روحی و فراهم شدن امکانت پزشکی بهتر در داخل کشور دارد. پیشنهاد وزیر در این رابطه نشان دهنده اهمیتی است که وی برای هنرمندان قائل است. این موضوع در حد پیشنهاد است اما هنوز هیچ بیمارستان یا پزشکی آمادگی خود را برای ادامه درمان استاد شجریان در ایران به شکل بهتری از خارج از کشور اعلام نکرده است.

سخنگوی وزیر فرهنگ درباره پیامک های تهدیدی ارسال شده به تعدادی از خبرنگاران، گفت: پیامکی که مبدا و امضا و نشانی ندارد، قابل اعتنا نیست. این نوع پیامک ها از نظر ما قابل اعتنا نیست و بیشتر برای تشویش اذهان عمومی است و مصداق اعمال مجرمانه است.

وی یادآور شد: دریافت کنندگان حق دارند از نظر حقوقی ارسال این پیامک ها را پیگیری کنند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز می تواند از طریق معاونت حقوقی پیگیر این موضوع باشد. سخنگوی قوه قضاییه نیز خبر پیگیری آن را داده است و اگر کسی عامدانه این کار را انجام داده باشد، تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد. ولی نمی دانیم آیا فردی از دریافت کنندگان پیامک شکایت کرده است یا خیر.

نوش آبادی ادامه داد: زنده یاد کیارستمی خدمات فراوانی به سینمای کشور کرده که از جمله می توان به بنیانگذاری سبک معناگرا در ایران اشاره کرد.

وی اضافه کرد: وزارت فرهنگ به عنوان متولی امور هنرمندان وظیفه خود می داند تجلیل شایسته از این هنرمند نامی کشور به عمل آورد.

نوش آبادی درباره تشکیل کمیسیون بررسی پرونده پزشکی نیز ابراز امیدواری کرد که نتایج اقدامات این کمیته منجر به رفع شبهات درباره قصورات وخطاهای پزشکی شود.

اجازه تولید محصولات مضر و مسموم فرهنگی هنری نمی دهیم

سخنگوی وزارت فرهنگ در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به موضوع ولنگاری فرهنگی گفت: ولنگاری فرهنگی فقط منحصر به حوزه فرهنگ و هنر نیست و مشمول تمامی بخشها و نهادها می شود.

وی اضافه کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه خود هم پاسخگو هستیم و هم مراقبت می کنیم و هرگز اجازه نخواهیم داد محصولات مضر و مسموم در این حوزه تولید و عرضه شود.

به گفته وی پس از بیانات رهبر معظم انقلاب، در حوزه های فرهنگ و هنر شوراهای نظارتی و ممیزی بیشتر و تقویت شده است.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ تصریح کرد: در اجرا هم اگر بی دقتی و سهل انگاری صورت گیرد حتما با حوزه مربوطه برخورد و نسبت به محصول تولیدی تجدید نظر می شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص انتشار بی رویه کتاب های قرآن و بهای آنها نیز گفت: با انتشار بی رویه قرآن ها، اغلاطی در متن و ترجمه وجود داشت که برطرف شده و بها را ناشران تعیین می کنند.

به گفته نوش آبادی، ممکن است گاهی تخفیف هم در نظر بگیرند. اما تعیین قیمت برعهده ناشران است.

نوش آبادی درباره اظهار نظر اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ماهواره و به کجا رسیدن این موضوع با توجه به اینکه این وزارتخانه به عنوان نماینده دولت لایحه قانونی شدن ماهواره را ارائه خواهد داد گفت: آماری که آقای جنتی هفته پیش درباره استفاده حدود ٧٠ درصدی مردم از ماهواره اعلام کرد به معنای این نیست که همه مردم استفاده نامناسب از شبکه های ماهواره ای می کنند بلکه آماری تقریبی بود که شامل استفاده از همه شبکه های داخلی و خارجی ماهواره ای اعم شبکه هایی که مردم استفاده مشروع و قانونی می کنند.

به گفته نوش آبادی، نمی توانیم بگوییم که ٧٠ درصد مردم از شبکه های مضر ماهواره ای استفاده می کنند.
معاون حقوقی و پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: قانون ماهواره تغییری نکرده اما اگر مسئولان به این نتیجه برسند که این مسئله مهم است که اکثر مردم از ماهواره استفاده می کنند، باید قانون اصلاح شده و آن زمان نتیجه دیگری گرفته می شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه همچنین درباره شائبه های پیش آمده مبنی بر نظر مستقیم علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تغییر ترکیب شورای نمایش سازمان سینمایی، تصریح کرد: من هم درباره چنین شائبه هایی صحبت هایی را در منابع غیررسمی شنیده ام اما لازم است تشکیل شورای نمایش بر اساس چارچوب ها و طی یک دوره مشخص باشد که به تعبیر دوستان ما می توانیم از آن به عنوان گردش نخبگان و استفاده از همه افراد نام ببریم.

نوش آبادی در عین حال تاکید کرد: مطمئن باشید انتخاب های جدید بر اساس تقویت وضعیت موجود انجام گرفته و آنهایی که حذف شدند قطعا افراد ناتوانی نبوده و نیستند.

به گفته وی اینها بحث های سیاسی است که طی روزهای اخیر پیش آمده و مطمئن باشید اگر برخی مواقع شخص وزیر می آید و وارد ماجرایی می شود به این دلیل است که ایشان باید پاسخگوی بسیاری از موارد در همه حوزه ها باشند.

وی افزود: ورود وزیر در بخش سینما، رسانه و هر حوزه دیگر جزو اختیارات و وظایف اوست اما شخص وزیر این روحیه را دارد که در کارها با مشورت برنامه ریزی های لازم انجام پذیرد به هر ترتیب سازمان سینمایی مجموعه عریض و طویلی است که مسئول دارد و فکر نمی کنم این موضوع واقعیت داشته باشد که در بحث انتخاب شورای نمایش ورود مستقیم داشته باشد کما اینکه ایشان به لحاظ قانونی نیز می توانند چنین کاری انجام دهند.

دیدگاه کاربران