عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران:

خانه قجری حاکم تهران جزء آثار تاریخی نبود/علت فروش مشخص شد

کد خبر: 73974
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۰۲ ق.ظ

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: خانه حاکم تهران که برای دوره قاجار است از سوی سازمان میراث فرهنگی به عنوان بنای تاریخی شناخته نشده بود.

به گزارش نداي مردم، محمد سالاری با اشاره به خانه حاکم تهران در میدان فردوسی گفت: آگهی فروش این خانه را در یکی از روزنامه‌ها زده بودند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران ادامه داد: طی پیگیری‌های صورت گرفته مسؤولین ستاد اجرایی فرمان امام این بنا را از مزایده خارج کردند.

وی با تشکر از رسانه‌ها به عنوان دیده‌بان شهری گفت: رسانه‌ها در حفظ صیانت از آثار تاریخی کمک زیادی کردند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر با اشاره به تذکر خود در دو هفته پیش در شورای شهر در خصوص فروش خانه حاکم تهران، گفت: بعد از آن جلسه طی هماهنگی‌های صورت گرفته مسؤولین ستاد اجرایی این بنای تاریخی را از مزایده خارج کردند.

به گفته سالاری، خانه حاکم تهران که برای دوره قاجار است از سوی سازمان میراث فرهنگی به عنوان بنای تاریخی شناخته نشده بود و ثبتی در این باره انجام نشده بود.

وی تأکید کرد که مسئولین ستاد اجرایی فرمان امام اطلاعی نداشتند که این خانه یک بنای تاریخی است به همین دلیل می‌خواستند آن را بفروشند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر با تأکید بر این موضوع که مسؤولین ستاد اجرای فرمان امام با این حرکت خود نشان دادند که در حفظ آثار تاریخی شهر بسیار مصر و پیگیر هستند، گفت: این بنا از مناقصه خارج شد.

وی در خصوص واگذاری خانه حاکم تهران به شهرداری برای مرمت، گفت: جلسه‌ای با شهرداری می‌گذاریم تا آنها در مرمت و بازسازی این بنای تاریخی کمک کنند.

به گفته سالاری، شهرداری تهران در دو تا سه سال گذشته در حوزه بناهای تاریخی ورود جدی داشته و حتما در مرمت خانه حاکم تهران همکاری می‌کند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر در خصوص میزان هزینه در نظر گرفته شده برای مرمت خانه حاکم تهران، گفت: باید کارشناسی لازم صورت گیرد و هنوز برآوردی نداریم.

دیدگاه کاربران