عضویت در خبرنامه الکترونیک
فرماندار خرمشهر:

هیچ دستگاهی نباید جلوی پیشرفت پروژه ۵۵۰ هکتاری کشاورزی را بگیرد

کد خبر: 73977
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۱۰ ق.ظ

فرماندار خرمشهر گفت: هیچ دستگاهی حق ندارد جلوی پیشرفت پروژه ۵۵۰ هکتاری کشاورزی خوزستان در این شهرستان را بگیرد و مانع شدن برای انجام کار با مخالفت من همراه خواهد بود.

به گزارش نداي مردم، ولی اله حیاتی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای کشاورزی که در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، بر لزوم رفع مشکلات اجرای طرح ۵۵۰ هزارهکتاری رهبری در خرمشهر تاکید کرد و افزود: تمام دستگاه های خدمات رسان باید با جهاد نصر در انجام وظایف محوله همکاری کند و هیچ دستگاهی حق ندارد جلوی پیشرفت پروژه را بگیرد.

وی تاکید کرد: مانع شدن برای انجام کار با مخالفت من همراه خواهد بود و در مقابل جهاد نصر هم باید متعهد باشد در چهارچوب قانون و تسریع امور حرکت کند.

فرماندار خرمشهر با بیان اینکه نواقص اجرای طرح باید توسط یک نماینده جمع آوری و ابلاغ شود و تشکیل جلسات ماهیانه برای بررسی میزان پیشرفت کار و رفع مشکلات را از مصوبات این جلسه اعلام کرد.

وی به مشکل تداخل طرح های توسعه منطقه آزاد با طرح ۵۵۰ هکتاری مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: منطقه آزاد اروند دو نوع طرح دارد، یکی طرح های زیرساختی و مهم که الزامی برای توسعه منطقه هستند و باید در برنامه ریزی های خودساز و کاری اتخاذ کرد که از دوباره کاری و اعمال هزینه اضافه جلوگیری شود اما منطقه آزاد طرح های دیگری نیز دارد که قطعی نشده اند و امکان جابه جایی و تغییر در آن وجود دارد و برنامه ریزی در این خصوص مستلزم برگزاری جلسات مشترک است.

معاوضه زمین ها در شلمچه

حیاتی، معاوضه زمین ها در شلمچه را راهکار ممکن برای رفع این مشکل در منطقه ای همچون شلمچه دانست و توضیح داد: می توان با قدری تغییر در نقشه ها و طرح ها، زمین های مرغوب کشت و زارعت را با زمین های نامرغوب معاوضه و طرح های توسعه را همزمان با توسعه کشاورزی در منطقه اجرایی کرد.

وی در ادامه، به مشکل نامشخص بودن محدوده شهری از روستایی مینوشهر و همچنین حدود و مساحت اجرای طرح های گردشگری در مینوشهر نیز به عنوان دیگر مسائل مطرح شده در خصوص این موضوع اشاره کرد و افزود: مینوشهر محدوده و مجموعه واحدی است که متولی آن شهرداری است و این در حالی است که در ۷۰ درصد کار مشکلی وجود ندارد و در ۳۰ درصد باقیمانده هم می توان کمیته حفاری تشکیل داد.

فرماندار خرمشهر با تاکید بر اینکه کشاورزان اولویت نخست در اجرای طرح ۵۵۰ هکتاری در مینوشهر هستند، عنوان کرد: کشاورزانی همچون کشاورزان روستای جرف که اشتیاق بسیاری برای کار دارند در اولویت بوده و مالکیت از آن آنهاست تا بتوانند کار کشاورزی را در زمین ها انجام دهند.

وی از شهردار و بخشدار مینوشهر و منطقه آزاد خواست تا ظرف دو هفته آینده جلسه ای مشترک را در خصوص کاربردی ها، محدوده های و طرح های توسعه داشته باشند و نتیجه نهایی را برای ادامه بدون مشکل روند کار به پیمانکار اطلاع دهند.

به کارگیری ۸۰ درصد نیروهای غیربومی جهاد نصر

حیاتی همچنین با اشاره به اظهارات شهردار مینوشهر در خصوص به کارگیری ۸۰ درصد نیروهای جهاد نصر از میان نیروهای غیربومی، اظهار کرد: هر چند مردم کل استان به عنوان بومی تعریف شده اند اما باید تلاش شود مردم منطقه در اولویت نخست باشند و این از لحاظ هزینه و همچنین پیشروی کار موجه تر است.

فرماندار خرمشهر در خصوص مشکل تملک زمین های اطراف روستاهای مسیر شلمچه توسط بنیاد مسکن و شهرسازی، تصریح کرد: مسکن و شهرسازی باید بر اساس طرح هادی عمل کند و سایر زمین ها تحت اختیار خود را که کاربری کشاورزی دارند بر اساس مصوبه های قانونی و بر اساس کمیسیون کشاورزی در اختیار جهاد کشاورزی قرار دهد.

وی همچنین احداث ایستگاه پمپاژ موقت برای آبشویی بخشی از زمین های شلمچه را راهکار فعلی برای آبشویی و اقدام به واگذاری بخشی از اراضی شلمچه دانست و مهلت یک ماهه ای را نیز به امور آب و فاضلاب داد تا با توجه به راه اندازی ایستگاه های پمپاژ نسبت به آبدهی به زمین ها برای انجام عملیات آبشویی اقدام کند.

 

دیدگاه کاربران