عضویت در خبرنامه الکترونیک
مسؤول نمایندگی میراث فرهنگی سرایان:

آثار تاریخی شهرستان سرایان نیازمند مرمت است

کد خبر: 74016
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۰۷ ب.ظ

مسؤول نمایندگی میراث فرهنگی سرایان گفت:‌ میراث فرهنگی و طبیعی از جمله عواملی هستند که به‏ طور مشترک و در کنار عوامل دیگر می‏‌توانند سهم مؤثری در توسعه پایدار داشته باشند.

به گزارش نداي مردم، محمد عرب ظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: میراث فرهنگی و طبیعی از جمله عواملی هستند که به‏ طور مشترک و در کنار عوامل دیگر می‏‌توانند سهم مؤثری در توسعه پایدار داشته باشند بنابراین برای ایفای نقش خود به‏ طور مستمر ضرورت حفاظت آن‌ها به طور کامل مشهود است.

وی گفت: حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی برای تعادل بخشیدن به حیات انسان‌ها و دستیابی به توسعه پایدار و سازمان‏ یافته، که روند تکامل تمدن بشری را به دنبال دارد از چنان اهمیتی برخوردار است که یک بسیج عمومی، جهانی، دولتی و مردمی را می‏‌طلبد.

مسؤول نمایندگی میراث فرهنگی سرایان افزود: مردم باید محیط‌ های طبیعی و فرهنگی را به عنوان نهاد همبستگی معنوی در اجتماعات محلی خود تلقی کنند و بپذیرند که همان‏‌گونه با انهدام و تخریب محیط طبیعی زندگی بشر به خطر می‏افتد، ویرانی میراث فرهنگی و تاریخی نیز زندگی معنوی را به مخاطره می‏‌افکند.

عرب، سرایان را به لحاظ تاریخی غنی توصیف کرد و گفت: وجود آب انبارهای متعدد و فعال، خانه‌های تاریخی، کاروانسراها، قلاع تاریخی، محوطه‌های تاریخی از عمده ۲۵۰ اثر شناسایی شده در شهرستان هستند که ۴۵ مورد از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و تعداد ۵ بنا و ۶ محوطه تاریخی نیز آماده ثبت در فهرست آثار ملی کشور هستند.

وی ادامه داد: عمده بناهای ثبتی نیاز ضروری به مرمت دارند حال آنکه با کمبود اعتبارات مرمت همه این آثار و پاسخگویی به خواسته مردم شهرستان که مدام پیگیر مرمت آثار تاریخی شهر، محله، منطقه، بخش و روستای خود هستند امکان‌پذیر نیست و علاوه بر نیاز به اختصاص اعتبارات بیشتری از محل منابع استانی و ملی به میراث فرهنگی سایر دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها، شوراهای اسلامی، دهیاری‌ها و خود مردم نیز می‌توانند میراث فرهنگی در حفظ این میراث گران‌بهای گذشتگان یاری دهند.

مسؤول نمایندگی میراث فرهنگی سرایان خاطرنشان کرد: شهرستان سرایان دارای ۱۴ آب انبار تاریخی ثبتی است که ۹۰ درصد آن‌ها فعال و به همان شیوه گذشته آبگیری و مورد استفاده قرار می‌گیرد که با توجه به خشکسالی‌های متوالی و کمبود منابع آبی نقش بسزایی در تأمین آب شرب منطقه به ویژه در شهر سرایان دارند.

عرب اظهار داشت: اکثر آب انبارها متعلق به دوران صفوی هستند و از لحاظ جذب گردشگر با توجه به سنت آب‌گیری آب انبارها که در دی‌ماه برگزار می‌شود، می‌تواند نقش بسزایی در کنار سایر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری داشته باشد.

مسؤول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان گفت: وجود این همه پتانسیل در شهرستان نیازمند توجه بیشتری است و مرمت آب انبارهای تاریخی مانند آب انبارهای کمال و محمد باقران آیسک، آب انبارهای حاج عبدالرسول بالا و آهنگران در سرایان، آب انبار فاضل خانی سه قلعه و آب انبار دوحصاران نیاز ضروری به مرمت و نگهداری دارند.

به گفته عرب حمام کاروانسرای سرایان متعلق به دوره صفویه کماکان فعال است و خانه تاریخی یزدانی، مساجد جامع سرایان و سه قلعه و دوحصاران،بازار میثم که فعال و اختصاص به صنعتگران صنایع دستی دارد.

وی عنوان کرد: مزار میرزاها و برج‌ها و قلعه‌ها و آثار متعدد تاریخی دیگر که در نقاط شهری واقع شده و کماکان استفاده می‌شوند از جمله آثار نیازمند مرمت و احیاء هستند چراکه توسعه و رونق گردشگری بدون مرمت و احیاء بناهای تاریخی امکان‌پذیر نیست.

مسؤول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان افزود: خانه‌های تاریخی که دارای مالکیت خصوصی هستند ظرفیت خوبی دارند به این صورت که در قالب طرح مشارکت ۵۰ درصد هزینه‌های مرمت به صورت کمک بلاعوض از سوی میراث فرهنگی پرداخت می‌شود و در شهرستان سه خانه تاریخی امکان بهره‌مندی از این اعتبارات را دارند که توافقاتی با مالکان صورت گرفته است. /فارس

دیدگاه کاربران