عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای اسلامی شهر تهران:

اگر درآمد پایدار شهرداری ها نباشد شهرداری ها بسوی مسائل دیگر سوق داده می شوند

کد خبر: 74043
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳ ق.ظ

مهدی چمران در مراسم افتتاحیه نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهردارای ۲۰۱۶ ضمن خیرمقدم به شوراها و شهرداران سراسر کشور و همچنین کلیه مهمانان خارجی ، کارشناسان و همچنین سرمایه گذاران داخلی و خارجی در مدیریت محلی بحثی داریم که مدیریت کلان باید از مدیریت محلی جدا باشد و اداره شهرها و روستاها به مردم و نمایندگان آنها سپرده شود.

به گزارش ندای مردم، رویس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کزد: بنا به فرموده امام خمینی ( ره ) که مردم بهتر می دانند که چه نیازی دارند و در مدیریت شهری که مرکب از شهرداری و شوراها است و در کشور ما نیز سابقه چندانی ندارد اما در قرآن و اسلام این امر سابقه داردد اما بعد از انقلاب اسلامی بحث شوراهای اسلامی مطرح شد.

وی ادامه داد: امروز چهار دوره از فعالیت شورای شهر و روستا در جمهوری اسلامی ایران می گذرد و کار به دست مردم سپرده شده است.چمران گفت : مدیریت محلی در قانون اساسی به خوبی ذکر شده است و براساس اصل ۱۰۷، شوراها را از ارکان اداره امور کشور هستند و در اصل ۱۰۰ نیز نظارت امور شهری زیر نظر شوراها است و در اصل ۱۰۳ نیز فرمانداران و استانداران موظف هستند موصوبات شوراها را در چهارچوب قانون اجرا کنند.

چمران

وی ادامه داد: شوراها از ارکان اساسی و اداری کشور هستند و این امر آغاز شده است و همین اندک فعالیت آنها با وجود نبود قانون درآمد پایدار شهرداری تحمل شگرفی را ایجاد کرده است. چمران خاطر نشان کرد مردم شاهد هستند هرچند قانون اساسی اجرا نشد و هنوز قانون درآمد پایدار به مجلس نرفته ولی این نتایج خوب وزیبا از حضور شوراها و شهرداریها در مدیریت شهرداری شاهد هستیم که بار سنگینی از دوش دولت برداشته و کار دولت را سهل کرده است.

رئیس شورای عالی استانها گفت: اگرچه کار شده است اما پیچیدگی آن شاید مشکلاتی برای وزارت کشور ایجاد کند اما باید این را تجربه کرد تا به جایگاه واقعی شوراها در اداره امور کشور برسیم.

وی افزود : هر چه دولت چابکتر باشد موفق تر خواهد بود، دکتر روحانی در روز ملی شوراها وعده داده بود که لایحه مدیریت یکپارچه شهری به دولت داده شود و لایحه درآمد پایدار شهرداری ها به دولت رفته و امیدواریم هر چه زودتر این لوایح به مجلس برود و شاهد مدیریت یکپارچه در شهرها و روستاها باشیم.

وی در پایان گفت: اگر درآمد پایدار شهرداری ها نباشد شهرداری ها بسوی مسائل دیگر سوق داده می شوند که آن سمت و سوی ها را دیگر اشاره نمی کنم که این مسائل به ضرر مردم تمام خواهد شد.

چمران ابراز امیدواری کرد در شرایط کنونی که رکود ساختمانی داریم دارمد پایدار شهرداری ها در این شرایط به مجلس برود. بنابراین از دکتر روحانی، وزیر کشور که در این اجلاس حضور دارند می خواهیم که بحث مالیات بر ارزش افزوده است که می بایست به شهرداری ها واگذار شود.

وی تاکید کرد امیدواریم این لوایح در دولت اصلاح شود و مجلس هم نظر مثبتی به آن داشته باشد و اثرات مثبت آن به مردم و مدیریت شهری برگردد.

دیدگاه کاربران