عضویت در خبرنامه الکترونیک
حاشیه‌های استیضاح شهردار اردبیل؛

شهرداری رفت و شهرداری آمد / از استیضاح تا انتصاب

کد خبر: 74053
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۰ ق.ظ

با رای موافق شورای شهر اردبیل به طرح استیضاح حمید لطف اللهیان و برکناری وی ، سید مرتضی صفوی بعنوان سرپرست شهرداری اردبیل انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار ندای مردم از اردبیل، جلسه استیضاح حمید لطف‌ اللهیان شهردار اردبیل که عصر روز گذشته در صحن علنی شورای شهر آن استان با تأخیر ۴۵ دقیقه‌ای برگزار شد، که به نظر می‌رسید رایزنی‌ها برای رأی مثبت به استیضاح شهردار در محوطه شورا و اتاق‌های اعضای شورای شهر گرم و داغ دنبال می‌شود.

* استیضاح در حالی با صحبت‌های رئیس شورای شهر اردبیل در گرامیداشت هفته بهزیستی و ضرورت مناسب‌سازی فضای شهری برای معلولان آغاز شد که به نظر می‌رسید یک فضای ملتهب و پرحاشیه‌ای را شورای شهر به رغم ظاهر جلسه نشان می‌دهد که بالاخره نیز با طرح موضوع استیضاح از طرف رئیس شورای شهر دو نفر از طراحان استیضاح و سؤال‌کنندگان شهردار فروزان و سلیمانی در مدت ۲۰ دقیقه‌ای سؤالات خود را مطرح کردند و خواستار پاسخ صریح و شفاف شهردار شدند.

* حسین افسانه با تذکر به روند سؤال و استیضاح شهردار اعلام کرد که باید سؤالات به صورت کتبی به شهردار ابلاغ شده و شهردار در پاسخ به این سؤالات سعی کند تا موارد متعدد را ذکر کرده و به آنها پاسخ دهد که این مهلت قانونی و ۱۰ روزه باید رعایت می‌شد.

* فروزان در سؤالات خود به موضوع آرم شهرداری، عدم تخریب فرهنگسرای سوم خرداد، عدم مدیریت و بی‌انضباطی در تیم فوتبال شهرداری، به کارگیری غیرقانونی نیروها به ویژه نیروهای بازنشسته، بی‌توجهی به رویکرد فرهنگی و اجتماعی و عدم توجه شهردار به کارهای تخصصی و ذاتی خود را متذکر شد.

* سلیمانی دیگر سؤال‌کننده از شهردار نیز به پست‌های غیرسازمانی شکل‌ گرفته در شهرداری اعتراض کرده و از عدم پاسخگویی به موقع شهردار به نامه‌های شورای شهر و عدم رعایت آیین‌نامه‌های فنی و اجرایی در انجام پروژه‌ها اعتراض کرد.

* سلیمانی عضو شورای شهر اردبیل در وسط صحبت‌های شهردار به صحبت‌های کلی و ارائه گزارش شهردار اعتراض کرد و خواستار پاسخ کوتاه و صریح به سؤالات مطرح شده، شد.

* جلسه استیضاح در حالی ادامه پیدا کرد که نه مخالف و نه موافق صحبتی نکردند و رئیس شورای شهر با اجازه گرفتن از اصلانیان به عنوان پیشکسوت شورای شهر خواست تا موضوع استیضاح را وارد فاز رأی‌گیری کند که در این هنگام هم افسانه و هم هوشیار دو عضو شورای شهر با اعتراض به مراحل استیضاح اعلام کردند که به هیچ وجه این مراحل قانونی به نظر نمی‌رسد.

* به رغم این اعتراض‌ها استیضاح با رأی مخفی اعضای شورای شهر انجام شد که در نهایت شهردار اردبیل با ۹ رأی موافق استیضاح‌کنندگان از سمت خود عزل و قرار شد شهرداری اردبیل به صورت سرپرستی اداره شود.

* به دنبال رأی‌گیری و برکناری شهردار اردبیل افسانه، هوشیار و اصلانیان به نشانه اعتراض به روند استیضاح و رأی‌گیری جلسه رسمی شورای شهر اردبیل را ترک کردند و رئیس شورای شهر اردبیل نیز که از قانع شدن آنها ناامید شده بود، گفت: نحوه استیضاح و رأی‌گیری در کمیته تطبیق مطرح می‌شود که اگر روند غیرقانونی باشد، قطعاً با تذکر و پیشنهاد کمیته تطبیق روبه‌رو می‌شویم.

* شاکر عضو دیگر شورای شهر استیضاح شهردار را مثل استیضاح وزرا در چارچوب قوانین و مقررات اعلام کرد و گفت: همان طوری‌که بعد از استیضاح وزرا باید به سرعت سرپرست انتخاب شود، برای شهرداری اردبیل نیز باید سرپرست به سرعت انتخاب شود.

* شهردار اردبیل در حالی که با همه اعضای شورای شهر دست داده و خوش و بش می‌کرد صحن علنی شورای شهر اردبیل را برای آخرین بار در قامت شهردار اردبیل ترک کرد تا در یک سالگی از کار خود برکنار شود.

* به دنبال عزل شهردار اردبیل اعضای شورای شهر دقایقی بدون حضور خبرنگاران وارد شور شدند تا از بین گزینه‌های مختلف سید مرتضی صفوی را به عنوان سرپرست شهردار اردبیل انتخاب کنند.

سید مرتضی صفوی سرپرست شهرداری اردبیل شد
در ادامه جلسه شورای اسلامی شهر اردبیل با رای موافق شورای شهر اردبیل به طرح استیضاح حمید لطف اللهیان و برکناری وی، سید مرتضی صفوی بعنوان سرپرست شهرداری اردبیل انتخاب شد .

اعضای شورای شهر که چهارشنبه شب با ۹ رای موافق به برکناری شهردار اردبیل رای داده بودند با اکثریت آرا صفوی را بعنوان سرپرست شهرداری انتخاب کردند.

سید مرتضی صفوی پیش از این معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری اردبیل بود.

دیدگاه کاربران


 • reza


  Deprecated: mysql_query(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 200

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO) in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 200

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 200

  Deprecated: mysql_query(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 207

  Warning: mysql_query(): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO) in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 207

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home3/nedayemardom/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 207
  Thumb up 0 Thumb down 0

  با سلام
  میخواستم در مورد برکناری شهردار پرکار و زحمتکش اردبیل آقای لطف اللهیان اعتراض مردم اردبیل رو برسونم که اصلا موافق با این کار شورا نیستیم و شدیدا مخالف برکناری شهردار موفق و پرتلاش اون هم در اوج فصل کاری هستیم. لطفا مسئولین استانی موضوع رو پیگیری کنند که اعضای شورا با چه حقی مخالف با نظر اکثریت مردم شهردار اردبیل رو برکنار میکنه؟؟؟!!!لطفا نطرات ما رو به مسئولین انعکاس بدبن تا متوجه بشن که مردم با این اقدام نفرت برانگیز شورا مخالفن