عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز:

تشکیل کانون‌های ریزگرد در اطراف تبریز/ تنها راه مبارزه جنگل‌کاری برون‌شهری

کد خبر: 74124
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵ ب.ظ

نقش پررنگ فضای سبز در پیشگیری و مقابله با پدیده‌ی ریزگردها بر کسی پوشیده نیست و ایجاد اکوسیستم طبیعی و کمربند فضای سبز در همین راستا از اهم وظایف مجموعه مدیریت شهری خصوصاً شهرداری‌ها به شمار می‌رود.

به گزارش نداي مردم، حکایت ورود ریزگردها به کشور دیگر تنها مختص به منطقه و استانی خاص نبوده و چند سالی است که آذربایجان‌شرقی هم میزبان این غبارهای گهگاه شده؛ ریزگردهایی که شاید افزایش پوشش گیاهی و توسعه فضاهای سبز یکی از راه‌های مقابله با ورودشان باشد.

هرچند هجوم ریزگردها به آسمان هوای شهرهای کشور، آبی آسمانی را تبدیل به هاله‌ای مبهم از رنگ مات خاکی کرده ولی در این میان آذربایجان‌شرقی در کنار این‌ها با دسته‌ای دیگر از غبارها با نام ریزگردهای نمکی نیز دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ هدیه‌ای که یادگار دریاچه کم‌رمق ارومیه است.

کارشناسان معتقدند یکی از راه‌های جلوگیری، کنترل و کاهش ورود این ریزگردها، توجه به افزایش فضاهای سبز موجود شهری و برون‌شهری، استفاده از این ظرفیت برای تولید اکسیژن مورد نیاز شهروندان در فضای غبارآلود است.

سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تبریز به همین منظور طی ‌سال‌های اخیر با تمرکز برتوسعه فضای سبز برون‌شهری و ایجاد کمربندی سبز در اطراف شهر، گام‌های مثمرثمری در این زمینه برداشته است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز با اشاره به یکی از کارکردهای فضای سبز در شهرها خصوصاً شهر تبریز و برشمردن نقش آن به‌عنوان مهم‌ترین راه‌ مقابله با پدیده ریز گردها، می‌گوید: نقش پررنگ فضای سبز در پیشگیری و مقابله با پدیده‌ ریزگردها بر کسی پوشیده نیست و ایجاد اکوسیستم طبیعی و کمربند فضای سبز در همین راستا از اهم وظایف مجموعه مدیریت شهری خصوصاً شهرداری‌ها به شمار می‌رود.

وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به شرایط موجود طی سال‌های گذشته مانند تغییر کاربری‌های فضای سبز و کمبود فضای مناسب در بافت مرکزی شهری جهت احداث فضاهای سبز، محدودیت‌های بسیاری در راستای توسعه فضای سبز درون‌شهری وجود دارد که هدف‌گذاری سازمان پارک‌ها گسترش این امر در محیط برون‌شهری (جنگل‌کاری‌ها) است.

محمدحسین حسن‌زاده ادامه می‌دهد: مشکلات ناشی از آلودگی هوا و ریز گردها، عامل تمرکز سازمان پارک‌ها به موضوع توسعه فضای سبز برون‌شهری است که در حال حاضر دستاوردهای مهمی را هم در این زمینه به دست آورده‌ایم و نسبت به توسعه فضای سبز و انبوه کاری برون‌شهری در قسمت‌هایی که فاقد معارض باشند، اقدام می‌کنیم.

هرچند تبریز همواره با مشکل کمبود پارک‌های محله‌ای و کمبود فضاهای سبز مناسب در بافت مرکزی روبه‌رو است ولی انگار برای جبران این مشکل، رویکردی با عنوان توسعه فضای سبز برون‌شهری چند سالی است که می‌خواهد اندکی از این مشکل بکاهد.

جنگل‌کاری‌های وسیع انجام‌یافته طی سال‌های اخیر در تبریز مصداق بارز همین موضوع است؛ عباس میرزا، آرپا دره‌سی، ائل باغی و… نمونه‌های خوبی از این موضوع در اطراف تبریز به شمار می‌روند که به گفته کارشناسان فضای سبز در سال‌های آینده می‌توانند با پوشش خوب گیاهی به‌عنوان ریه‌های تنفس شهری عمل کنند. ریه‌هایی که قرار است مشکلات ناشی از ریز گردها را تاب بیاورند.

حسن‌زاده با اشاره به سرانه فضای سبز برون‌شهری تبریز می‌گوید: در حال حاضر سرانه فضای سبز درون‌شهری و برون‌شهری تبریز ۱۷ مترمربع است که تنها هشت مترمربع از آن در داخل شهر را شامل می‌شود و بقیه مربوط به همین جنگل‌کاری‌های اطراف شهری مثل عون بن علی، عباس‌میرزا و آرپا دره‌سی است.

وی تأکید می‌کند: تبریز از بابت جنگل‌کاری‌های برون‌شهری بعد از تهران جایگاه ویژه‌ای در بین کلان‌شهرهای کشور دارد و طی سال‌های آینده نتیجه‌ توسعه‌های امروز به‌طور ملموس‌تری دیده می‌شود چراکه پوشش گیاهی مناسب و فضای سبز‌ می‌تواند نقش مؤثری در کاهش آلودگی هوا‌،‌ تولید اکسیژن، تعدیل درجه حرارت، ایجاد منظر شهری مناسب، جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش ذخیره‌سازی آب و افزایش جاذبه‌های طبیعت‌گردی‌ ایفا کند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز یکی از روش‌های مؤثر بر کاهش آلودگی هوای شهر تبریز را توسعه جنگل‌کاری شهری با استفاده از گونه‌های مناسب با کارکرد مؤثر اکولوژیکی عنوان کرده و ادامه می‌دهد: کمربند سبز شهرها باهدف کاهش آلودگی هوا و افزایش لطافت آن ایجاد می‌شود. از سوی دیگر، ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها نقش بسیار زیادی در زیبایی و کاهش میزان آلودگی هوا دارد. ایجاد کمربند سبز علاوه بر تلطیف هوا، از ورود گردوغبار و آلودگی به شهر هم جلوگیری می‌کند.

امروزه لزوم گسترش فضای سبز و توجه به آن، کارکردهایی فراتر از زیبایی بصری و جلوه ظاهری پیداکرده و از آن به‌عنوان سدی در برابر ورود ریز گردها هم استفاده می‌شود که همین مورد موجب شده در هنگام کاشت انواع گونه‌های جدید در جنگل‌کاری‌های برون‌شهری به کاشت نوع مناسب گونه‌ها نیز دقت کرد؛ گونه‌هایی که مقاومت و کارکرد بیشتری در برابر این ذرات دارند.

به‌طور مثال در بین ۲۱۰ هزار اصله درخت در تفرجگاه جنگلی عباس میرزا کاشته شده، گونه‌های مختلف ازجمله کاج سیاه، سنجد، اقاقیا، عرعر، زبان‌گنجشک، سرو و… به چشم می‌خورد که در پروژه پارک جنگلی عباس میرزا با وسعت ۱۸۰۰ هکتار در سال‌های اخیر به چشم می‌خورند. این مجموعه جنگل‌کاری شده طی سال‌های آتی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ریه‌های شهری تبریز به شمار می‌رود که با فضای سبز انبوه خود می‌تواند تأثیر بسزایی در کاهش آلودگی‌های هوا ایجاد کند.

با تمام این‌ها، فضای سبز تنها می‌تواند با بخش کوچکی از ورود ریز گردها مقابله کرده و هنوز غبارهای تیره بر آبی آسمان غلبه می‌کنند./فارس

دیدگاه کاربران