عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیر مدیریت مصرف آب و فاضلاب :

اصلاح شبکه‌های فرسوده آب شهری کشور ۶۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

کد خبر: 74127
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۰ ب.ظ

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت مهندسی آب و فاضلاب از فرسودگی ۴۰ هزار کیلومتر از شبکه‌های توزیع آب شهری کشور خبر داد و گفت: اصلاح شبکه‌های فرسوده آب ۶۰۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد.

به گزارش نداي مردم، علی سیدزاده اظهار داشت: برنامه‌های متعددی برای کاهش آب بدون درآمد در کشور داریم که ادامه سیاست‌های قبلی مبنی بر انجام مطالعات علمی و فنی در شبکه‌های توزیع برای شناخت و به دست آوردن اجزای دقیق هدررفت از اصلی‌ترین آنها محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: مطالعه و تحقیق در این حوزه توسط شرکت آب و فاضلاب شهری، استفاده از تکنولوژی‌های جدید، اصلاح و بازسازی شبکه‌های فرسوده شهری و روستایی، انجام فعالیت مدیریت فشار در شبکه توزیع، انجام فعالیت نشست‌یابی و رفع نشت، استانداردسازی انشعابات آب، تعویض کنتورهای خراب و جلوگیری از سرریز مخازن و رفع نشتی آنها از مهمترین اقدامات در حوزه کاهش مدیریت آب بدون درآمد است.

وی میزان آب بدون درآمد کشور را ۲۶ درصد اعلام و بیان کرد: هدفگذاری شده تا در طول برنامه ششم توسعه و هر سال نیم درصد از میزان آب بدون درآمد در کشور کاهش یابد که در پایان برنامه ۲٫۵ درصد از میزان آب بدون درآمد کشور که شامل هدررفت ظاهری، واقعی و مصارف مجاز بدون درآمد است، کاهش یابد.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت مهندسی آب و فاضلاب تصریح کرد: برای کاهش نیم درصد آب بدون درآمد در کشور به ۶۰۰ میلیارد تومان نیاز است که اگر اعتبار مورد نیاز در این زمینه تامین شود بسیاری از مشکلات در رابطه هدررفت آب کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه در بخش شهری ۴۰ هزار کیلومتر و در بخش روستایی ۵۰ هزار کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب وجود دارد، عنوان کرد: برای اصلاح شبکه فرسوده شهری ۶۰۰۰ میلیارد تومان نیاز است تا بتوانیم کل این شبکه را اصلاح کرد.

سیدزاده اظهار داشت: سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان برای اصلاح شبکه فرسوده توزیع آب کشور تخصیص می‌یابد که با روند فعلی و اعتبارات موجود تنها سالانه دو هزار کیلومتر از شبکه فرسوده اصلاح‌می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر میزان شبکه فرسوده توزیع آب تغییری نکرده و ثابت بماند با اعتباراتی که در حال حاضر تخصیص می‌یابد اصلاح شبکه فرسوده فعلی نیازمند ۱۵ سال زمان است.

سیدزاده با اعلام اینکه شرکت‌های آب و فاضلاب کرمانشاه، بوشهر، خوزستان و مازندران از نظر آب بدون درآمد از میانگین کشوری بالاتر هستند، گفت: اما استان‌های مشهد، آذربایجان شرقی، یزد، اصفهان و قزوین کمتر از میانگین کشوری هستند.

وی با بیان اینکه هدفگذاری برنامه ششم توسعه واقع‌بینانه بوده تا بتوانیم به آن دست پیدا کنیم، گفت: مشکل اساسی در این حوزه پرهزینه بودن فعالیت‌ها و کمبود اعتبارات و چرخه معیوب مالی در شرکت‌های آب و فاضلاب است که با تعرفه پایین آب ارتباط مستقیم دارد.

سیدزاده بیان کرد: قیمت تمام شده هر مترمکعب آب برای دولت هزار و ۳۰۰ تومان است ولی هر مترمکعب آب با قیمت ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان به مردم فروخته می‌شود که با این قیمت‌های غیرواقعی شرکت‌های آبفا توان بالایی برای اصلاح سبکه نخواهند داشت./تسنيم

دیدگاه کاربران