عضویت در خبرنامه الکترونیک
الهه راستگو:

بعد از پدیده «کودکان کار» نوبت به «پیران کار »رسید/تبعات مشکلات اقتصادی و شهر نشینی

کد خبر: 74200
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۳:۳۴ ب.ظ

رییس کمیته مشارکتهای مردمی شورای اسلامی شهر تهران پدیده پیران کار را پس از کودکان کار مستحق توجه ویژه مسئولین دانست و گفت: این افراد قربانی شرایط بد اقتصادی هستند که ضرورت توجه به آنها بیش از پیش احساس می شود.

به گزارش نداي مردم، الهه راستگو عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران وظایف سازمان تامین اجتماعی درخصوص حمايت از زنان سرپرست خانوار،کودکان، اقشار ضعیف جامعه، آسیب دیدگان اجتماعی، معلولین، بیماران به خصوص صعب و العلاج و نیازمند را یاد آور شد و اظهار داشت: متاسفانه امروز بخش قابل توجهی از افراد جامعه با تنگناهای رفاهی و اجتماعی فراوانی مواجهند و آنچنان که باید مورد حمایت واقع نشده اند.

وی حضور روز افزون کودکان کار و خیابان را نمونه ای از مظاهر فقر و عدم برخورداری از رفاه اجتماعی ذکر کرد و افزود: اگر تا دیروز مسئله کودکان کار و خیابان و چرایی حضور پیش از موعد آنان در بازار کار مطرح بود امروز بحث بر سر زنان و مردانی است که علی رغم کهنسالی مجبور به اشتغال هستند.

رییس کمیته مشارکت های مردمی شورای اسلامی شهر تهران این افراد را پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها ی کار توصیف کرد و گفت: وضعیت موجود و شرایط اقتصادی جامعه به گونه ای است که امروز همه افراد در هرگروه سنی را ناگزیر به اشتغال ساخته و این امر بیش از تحریم های ایجادشده ناشی از عدم برنامه ریزی و سیاستگذاری صحیح است.

راستگو با بیان اینکه خلاهای قانونی درخصوص بیمه افراد سالخورده امروز این قشر را با چالش بسیاری مواجه ساخته تاکیدکرد: دولت باید شرایط برخورداری از بیمه و مستمری را برای این افراد فراهم کند تا این سرمایه های اجتماعی که حداقل مستمری حلال مشکلشان است بی دغدغه حیات خود را تداوم دهند.

رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمانهای مردم نهاد شهر تهران در ادامه به تشکیل سازمان بهزیستی به موجب لايحه قانونی سال ۱۳۵۹ در جهت تحقق مفاد اصول ۳، ٢١ و ٢۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران و برقراری تحقق عدالت اجتماعی اشاره کرد و گفت: این در حالی است که این وظیفه کلیدی و مهم آنچنان که باید محقق نشده است.

راستگو از شرایط نامناسب بیمارستان ها و مراکز درمانی تامین اجتماعی به عنوان یکی از موارد حائز اهمیت که باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد یادکرد و افزود: اگرچه با تلاش فعالین سازمان تامین اجتماعی امروز تفاوت کمی و کیفی بیمارستان ها و مرکز درمانی قابل قیاس با گذشته نیست اما باید پرسید باتوجه به عدم پذیرش بیمه تامین اجتماعی در تعداد قابل توجهی از این مراکز، رفاه اجتماعی برای تمام اقشار جامعه فراهم شده است؟

وی در ادامه به تقاضای انبوه مراجعه به مراکز درمانی دولتی و نوبت دهی دراز مدت آنها اشاره کرد و گفت: پذیرش در فاصله های زمانی طولانی پس از تقاضا موید کمبود شدید در این حوزه و نیاز به احداث مراکز بیشتر است که البته باتوجه به حضور بیماران شهرستانی در تهران قطعا رفع این مسئله در سایر استانها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

عضوکمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با بیان اینکه پذیرش محدود بیمار، خدمات دهی ضعیف تر از مراکز خصوصی به دلیل تقاضای انبوه و از سویی عدم قرار گیری تمام خدمات درمانی در لیست تعریف شده ی مراکز دولتی ناگزیر سوق بخش قابل توجهی از جامعه به بیمه های تکمیلی را موجب شده افزود: براین اساس قطعا آغاز دوره درمان برای افرادی که از این خدمات بیمه ای برخوردار نیستند در زمان وخامت و تشدید بیماری بوده و این یعنی تحمیل هزینه هنگفت به جامعه ای که سیاستهای پیشگیرانه را با اجرای رفاه اجتماعی برای تمام آحاد جامعه فراهم نساخته است.

راستگو پذیرش و نوبت دهی با فوریت به اقشار ضعیف تر جامعه را راه حلی جهت کاهش بخشی از این مشکل ذکر کرد و گفت: مطالبات کارگران، به کارگیری نیرو بدون بیمه و مزایا نیز مسئله دیگری است که باید به آن رسیدگی شود.

وی درپایان از مسئله حقوق های نجومی و دریافتی های نامتعارف برخی مسئولین به عنوان یکی از عوامل مهم ممانعت از تحقق عدالت اجتماعی یاد کرد و اظهار داشت: قطعا مدیری که به حق خود قانع نیست هیچگاه قادر به درک شرایط اسفناک اقشار ضعیف نبوده و بر این اساس انتظار حصول رفاه اجتماعی و کاهش مشکلات طبقات پایین دست جامعه تا زمان مدیریت این قبیل مسئولین ممکن نخواهد بود.

دیدگاه کاربران