عضویت در خبرنامه الکترونیک
گزارش ویژه ندای مردم از حقوق کودکان:

جناب آقای شهردار؛ كودكان زبان اعتراض ندارند

کد خبر: 74234
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۸ ق.ظ

ما عادت داريم يا آنچه را دوست داريم ببينيم يا اصلا نبينيم، اگر كسي اعتراضي داشت و بر آن مصر بود می شنويم، اما كودكان زبان اعتراض ندارند و ما آن ها را در زندان‌هايی به نام آپارتمان حبس كرده‌ايم. كودك، جزئي از جامعه انسانی شهرنشين و توجه به او از اصول شهرنشينيی است.

پارک , بازی , کودک , سرو , منطقه 15 , کیانشهرفـرزاد طـره – به گزارش ندای مردم، ايجاد فضاهاي مناسب براي كودكان از اقدامات ضروري در زندگی شهری است، خيابان‌ها، ميدان‌ها و عناصر عمومي شهري مانند پارك‌ها، فضاهاي سبز و مكان‌هاي ورزشي از جمله فضاهاي شهري محسوب مي‌شود.

به طور مثال آیا در فضایی که ۳۸۰۰۰ متر مربع وسعت دارد، باید ۸۰ متر را آن هم با دو وسیله بازی به کودکان اختصاص داد (بوستان سرو – کیانشهر)، این سئوالی است که اهالی منطقه از مسئولان شهرداری منطقه پانزده تهران دارند؟

كودكان از فضاهاي شهري درس‌هايي مي‌گيرند كه چه‌بسا ممكن است آنان را از نظر رفتاري بيش از آموزش‌هاي خانه و مدرسه متأثر سازد، بنابراين امنيت فضاي شهري به منظور رفت و آمد كودكان بسيار مهم و قابل توجه است، در حالي كه نوع كاربري فضاهاي شهري به شكلي است كه نفع اقتصادي آن بيشتر درنظر گرفته مي‌شود. محله‌ها و فضاهاي درونشهري از نظر ارتقاي سطح روابط سالم اجتماعي در درجه نخست بايد برای كودكان به وجود آيد، چنانچه اين فضاها بدرستي پاي گيرد، محيط مناسبي به وجود مي‌آورد كه همه اعضاي خانواده در آن احساس امنيت مي‌كنند.

ما عادت داريم يا آنچه را دوست داريم ببينيم يا اصلا نبينيم، اگر كسي اعتراضي داشت و بر آن مصر بود مي‌شنويم، اما كودكان زبان اعتراض ندارند و ما آن ها را در زندان‌هايي به نام آپارتمان حبس كرده‌ايم. كودك، جزئي از جامعه انساني شهرنشين و توجه به او از اصول شهرنشيني است.

امروزه بیشتر واحد های مسکونی آپارتمانی است، آپارتمان و فرهنگ آن اجازه بازی و جنب و جوش را از کودکان این واحدها می گیرد و بیشتر زمان آن ها با بازی های یارانه ای می گذرد که عواقب آن هم در طول زمان خود را نشان خواهد داد، ولی در بعضی از خانواده ها پدر و مادر با ساکت نگه داشتن و تنبیه آن ها در هنگام بازی فرزندان خود باعث می شوند تا این کودکان افرادی منزوی و سرخورد شوند.

اینک بهترین جا برای تخلیه ی انرژی کودکان جایی نیست جز پارک ها که در آنجا می دوند بازی می کنند و تفریح انجام می دهند یکی از پر مخاطبین و پر طرفدارترین مکان های پارک بخش وسایل بازی هاست که در مناطق جنوب شهر جز یک تاب و دو سرسره چیزی نمی یابید.

پارک - بازی - کودک

مسئولان امور شهری ترجيح میدهند به جای اختصاص زمين‌های سر باز به فضای بازی، با تغيير كاربری اراضي، اماکن تجاری چند طبقه سودآور بنا كنند و براي خالی نبودن عريضه، طبقه انتهايی اين بنا‌ها را با افتخار به كودكان اختصاص دهند.

شهرک شهید بروجردی در منطقه ۱۵ از آن دسته شهرک هایی است که با دارا بودن جمعیت بسیار متاسفانه فضای مناسبی برای کودکان آن در نظر گرفته نشده البته این تنها بخش کوچکی از بسیاری شهرک ها و مجموعه های مسکونی است  در جنوب شهر تهران بنا شده بدون انکه فضای مناسب برای تفریح و بازی این نونهالان جامعه در نظر گرفته شده باشد، در حالي كه در شهرهاي سنتی كه كودكان ديروزی در آن بزرگ شده‌اند، كودك و كودكی معنايی ديگر داشت.

امروزه كودكان به عنوان عضوی از جامعه شناخته شده‌اند و توجه به تربيت درست آن ها تاثير بسزايي در شكل‌گيری رفتارشان در آينده خواهد داشت، كودكان بايد بد و خوب را تجربه كنند و روابط انساني را خارج از خانه و مدرسه تشخيص دهند.

حضور در اجتماع، بروز احساسات و نگرش‌هاي مفيد را در پي دارد، بررسي مشكلات پيش روی كودكان نشان مي‌دهد آن ها به محيطی امن و راحت نياز دارند تا بتوانند با خيال راحت به فعاليت بپردازند، اين احساس نياز، مجامع عمومی را به ارائه طرحی با عنوان كنوانسيون حقوق كودك واداشت.

كنوانسيون حقوق كودك سال ۱۹۸۹ميلادي (۱۳۶۸ شمسي) به امضاي نمايندگان كشورهاي جهان در مجمع عمومي سازمان ملل متحد رسيد، اين كنوانسيون به مبناي ارزشمندي براي مسائل كودكان جهان تبديل شد. ايران نيز سال ۱۳۷۲، عضويت در اين كنوانسيون را پذيرفت. در ماده ۳۱ اين عهدنامه حق بازي و اوقات فراغت كودكان مورد بررسي قرار گرفته است. با توجه به مفاد اين ماده، كشورها موظفند امكانات لازم را براي فعاليت‌هاي تفريحي كودكان فراهم كنند. بر اين اساس طرحي با عنوان شهر دوستدار كودك (CFC) در جهان مطرح شد. سال ۲۰۰۰ دبيرخانه CFC در فلورانس ايتاليا تاسيس و اين طرح به سكوي پرتابي براي كساني كه به حقوق كودكان اهميت ويژه مي‌دادند، تبديل شد.

اینک پس از گذشت ۲۷ سال از آن کنوانسیون که بر مبنای ارزشمندی برای مسائل کودک تبدیل شده بود هیچگونه اتفاقی در این عرصه نه تنها در تهران بلکه در کشور رخ نداده است. اینک در واپسین ماه های حضور دولت یازدهم و انتخاباتی که در سال آینده خواهیم داشت منتظر خواهیم نشست تا ببینیم جناب آقای شهردار که از احتمالا از کاندیداهای دوره آتی ریاست جمهوری است حتی برای تبلیغ خود کاری برای شهروندان کوچک پایتخت نشین خواهد کرد یا خیر….

امید است که هشتمین شهردار برتر جهان دیدگاه شان را نسبت به امور شهری و شهرنشینی کمی تغییر دهند و توجه بیشتری به فرزندان کوچک امروز و آینده سازان فردا داشته باشند.

دیدگاه کاربران