عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو شورای اسلامی شهر قزوین:

تکرار قرارداد ترکمن‌چای بین شهرداری قزوین و ستاد اجرایی امام راحل

کد خبر: 74357
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱:۰۸ ب.ظ

تکرار قرارداد ترکمن‌چای بین شهرداری قزوین و ستاد اجرایی امام راحل
فارس از قرارداد ترکمن‌چای که با واگذاری زمین‌هایی به ارزش ۵ میلیارد تومان از سوی شهرداری قزوین به ستاد اجرایی حضرت امام(ره) تکرار شد

به گزارش نداي مردم،ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) طبق اصل ۴۹ قانون اساسی، اموال بلاصاحب و وابسته به یکی از وابستگان رژیم سابق مانند زمین را در تولیت خود قرار می‌دهد.

طی سال‌های گذشته شهرداری قزوین در زمین‌هایی که مالک آن نامعلوم و فراری بوده طرح‌هایی را اجرا کرده است که اکنون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) سند این زمین‌ها را أخذ کرده و مطالبه دریافت حقوق خود را دارد.

مجموعه مدیریت شهری با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) طی مذاکراتی به نتیجه رسیدند که شهرداری قزوین زمین‌هایی در نقاط مختلف شهر قزوین به ارزش ۵ میلیارد تومان به این ستاد واگذار کند.

* تلاش برای توسعه و رونق صنعت گردشگری در قزوین

عضو شورای اسلامی شهر قزوین پیرامون موضوع فوق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار کرد: واگذاری زمین‌هایی به ارزش ۵ میلیارد تومان از سوی شهرداری قزوین به ستاد اجرایی حضرت امام(ره)، تا حدودی شبیه قرارداد ترکمن‌چای است به دلیل اینکه این ستاد با مدارکی که امروز نشان می‌دهد بابت فضاهایی که شهرداری به مردم خدمات داده، خسارت دریافت می‌کند.

فاطمه اشدری بیان کرد: وقتی اعضای شورا و شهرداری در دفتر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) قزوین حضور یافتند، مدیرکل این ستاد با روحیه‌‌ خوب و بالایی که داشتند، بیان کرد طبق اساسنامه، املاکی که صاحبان آن‌ها ضدانقلاب و فراری هستند و ارزش مالی آن‌ها از افرادی که تصاحب کردند،‌ أخذ می‌شود تا در مناطق محروم کشوری با هدف آبادانی هزینه ‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون در شهر قزوین پروژه‌هایی داریم که می‌توانیم با تزریق مبالغی به اتمام برسانیم، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال پروژه‌ای در منطقه جنوب شهر قزوین به نام بزرگ‌ترین طرح ساماندهی فرهنگی، اجتماعی و مذهبی امامزاده حسین(ع) وجود داشته که اجرای آن اهمیت بسزایی برای مسؤولان و مردم دارد.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین ادامه داد: با به اتمام رساندن طرح یاد شده می‌توان صنعت گردشگری را رونق داد، مسافران داخلی و خارجی بی‌شماری را جذب و بیشتر مشکلات اقتصادی قزوین را با اجرای آن برطرف کرد.

اشدری مطرح کرد: چه می‌شود، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) مبالغی که از شهرداری قزوین مطالبه می‌کند در اجرای پروژه‌های شهر قزوین از جمله امامزاده حسین(ع) هزینه کند.

این مسؤول یادآور شد: در گذشته شهرداری قزوین بر روی زمین‌هایی که مالک آن مشخص نبوده، طرح‌هایی با هدف ارائه خدمات شهری به مردم که کاربری آن خاص و عام‌المنفعه بوده اجرا کرده و اکنون ستاد یاد شده، با نشان دادن مدارکی مبنی بر اینکه صاحبان آن‌ها فراری و ضدانقلاب هستند، مدعی دریافت ارزش مالی این زمین‌ها است.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین افزود: به طور کامل هم مشخص نیست که این زمین‌ها مالک نداشته باشند زیرا ممکن است در آینده صاحبان آن‌ها پیدا شوند و در این صورت خسارت را از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) بگیرند.

اشدری بیان کرد: زمین‌هایی که امروز این ستاد ارزش مالی آن را از شهرداری قزوین مطالبه می‌کند کاربری تجاری نداشته و از آن‌ها درآمدزایی نکرده، هر چند اگر این موضوع نیز محقق می‌شد محصول آن خدمات‌دهی به مردم و ارتقای خدمات‌رسانی به شهروندان قزوینی بوده است.

وی یادآور شد: بر اساس بیانات مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) قزوین که طبق اساسنامه مبالغ أخذ شده را در مناطق محروم هزینه می‌کند، اگر چنین چیزی است مسؤولان ستاد بیایند مبالغ أخذ شده شهرداری در قالب زمین را در استان قزوین هزینه کنند.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین اضافه کرد: همچنین مسؤولان ستاد می‌توانند با پول أخذ شده به نام خودشان پروژه‌ای در شهر قزوین اجرایی کنند که تحقق این مهم از نظر تبلیغاتی نیز روی مردم تأثیرات مثبت و ارزشمندی دارد.

اشدری یادآور شد: اگر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) پروژه‌های خوبی را در شهر قزوین بهره‌برداری کند و به مردم خدمات بدهد، موجب تقویت عملکرد این ستاد می‌شود.

* اتخاذ راهکارهایی در هزینه کردن ۵ میلیارد تومان در قزوین

این مسؤول تشریح کرد: تاکنون هرچه در صحن شورا پیرامون ستاد فوق شنیدیم این است که ستاد قدرتش زیاد بوده و اموال شهرداری را توقیف می‌کند انگار ما راهزن هستیم و ستاد به دنبال گرفتن مجموعه مدیریت شهری است چنین برخوردی به نظر من مطلوب نیست و باید اصلاح شود.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین خاطرنشان کرد: انعکاس چنین موضوعی که بگوییم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) تمهیداتی را اندیشیده تا زمین‌هایی که فضای سبز یا خیابان بوده و کاربری عمومی و عام‌المنفعه داشته و به مردم خدمات داده شده از شهرداری قزوین می‌گیرد به نظرم مطلوب نیست.

اشدری ادامه داد: باید مدیران شهرداری و اعضای شورا با برگزاری نشست‌هایی با ستاد اجرایی حضرت امام(ره) و با به‌کارگیری راهکارهایی، مبالغی که شهرداری قزوین در قالب زمین به ستاد پرداخت می‌کند در استان و شهر قزوین حفظ و هزینه شود.

وی یادآور شد: شهرهایی در استان قزوین داریم که از نظر مشکلات مالی توان پرداخت مبلغی برای اجرای پروژه شهری و یا اداره مجموعه خود را ندارند، چه می‌شود، استان قزوین از مبالغ پرداختی شهرداری به ستاد در راستای آبادانی و توسعه شهری بهره ببرد.

* چهره ستاد امام(ره) با دریافت زمین‌ها خدشه‌دار می‌شود

عضو شورای اسلامی شهر قزوین عنوان کرد: ستاد فوق به نام امام خمینی(ره) راه‌اندازی شده، امامی که مظهر خوبی‌ها و مهربانی‌ها است و هر آنچه از این امام بزرگوار به یادگار مانده امروز برای فرزندان و جوانان خود درس می‌دهیم.

اشدری ادامه داد: امام خمینی(ره) طرفدار اقشار بی‌بضاعت و مستضعف بود ولی انگار ستاد اجرایی حضرت امام(ره)، شهرداری قزوین را طبق اسنادی دستگیر کرده و می‌گوید ارزش مالی زمین‌هایی که در گذشته به مردم خدمات‌رسانی کردی، پرداخت کنید و اگر ندهید بخشی از اموال شما را توقیف می‌کنم.

این مسؤول با بیان اینکه چهره ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) با انجام این کار خدشه‌دار می‌شود، افزود: به نظر بنده این‌گونه نگاه کردن به ستاد مطلوب نبوده و چنین ویژگی‌هایی در شأن این نهاد نیست.

* ستاد امام(ره) به مردم خدمات‌دهی کند

عضو شورای اسلامی شهر قزوین عنوان کرد: ستاد اجرایی حضرت امام(ره) باید براساس قوانین خودش نیازهایی که استان قزوین دارد از آن‌ها حمایت کرده و پروژه‌هایی را در شهر قزوین اجرایی کند.

اشدری اظهار کرد: باید ماهیت مادی و معنوی ستاد اجرایی حضرت امام(ره) برای مردم مشخص شود تا آن‌ها با نگاه احترام‌آمیز با ستاد همراهی کنند نه اینکه اگر زمینی که صاحب ندارد بیاید مهر کرده و به نام خود کند.

وی مطرح کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) باید زمین‌هایی که امروز فضای سبز یا خیابان است و کاربری عمومی و عام‌المنفعه دارد در تملک خود قرار داده یا بیاید با دریافت ارزش مالی این زمین‌ها، فضای درمانی، تفریحی و آموزشی برای مردم ایجاد کند.

ادامه داد: همچنین اگر زمین‌ها در آینده به فضای تجاری یا ارزش افزوده تغییر یابد، منافع آن برای ستاد باشد.

* ستادی به نام امام(ره) خلاف اهداف رهبری است

اشدری بیان کرد: مردم باید متوجه این موضوع باشند ستادی که به نام امام خمینی(ره) شناخته شده در راستای خدمات‌رسانی به مردم قزوین است نه اینکه بیاید مبلغی را از این استان بگیرد و در جای دیگر هزینه کند.

این مسؤول یادآور شد: بنده به دلیل نام مبارک امام و رهبری است که با رأفت و مهربانی به ستاد نگاه می‌کنم زیرا در راستای ارائه خدمات به مردم است وگرنه نام مبارک امام نباید در این ستاد باشد چون به هیچ عنوان نمی‌توانم قبول کنم که این ستاد بابت زمین‌هایی که به مردم قزوین خدمات می‌داده شهرداری قزوین را محکوم به دریافت خسارت کند.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین تشریح کرد: شهرداری‌های زمان‌های گذشته ‌آمدند با مجهول بودن صاحب ملک، بعد از آگهی کردن در نشریات، مبلغی را به حساب دادگستری واریز کردند، اگر این موضوع نبود، امروز شهرداری قزوین مجبور نمی‌شد که در بدترین شرایط وضعیت مالی چند برابر قیمت ملک آن زمان را به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) پرداخت کند.

* هبه زمین‌ها به شهروندان از سوی ستاد امام خمینی(ره)

دیگر عضو شورای اسلامی شهر قزوین نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس تصریح کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره)، بابت زمین‌هایی که فضای سبز مانند پارک شهید بهشتی و شقایق یا آسفالت خیابان شهید بهشتی بوده و به مردم خدمات ارائه می‌داده، به ارزش ۵ میلیارد تومان در قالب زمین دریافت می‌کند.

محمدرضا صدیقی اضافه کرد: به نظرم زمین‌هایی که کاربری‌های خدماتی داشته، نباید شهرداری قزوین مبلغی را به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) پرداخت کند و ستاد فوق این زمین‌ها را باید با هدف خدمات‌رسانی به شهروندان قزوینی هبه کند زیرا به نفع همه مردم است.

وی بیان کرد: ستاد بابت زمین‌هایی که کاربری تجاری و مسکونی بوده، می‌تواند درخواست دریافت حقوق کرده و ارزش مالی آن‌ها را دریافت کند و شورا در این خصوص مخالفتی ندارد.

* ستاد امام راحل ۵ میلیارد تومان را در پروژه‌های قزوین هزینه کند

رئیس کمیسیون شورایاری شورای اسلامی شهر قزوین اضافه کرد: پروژه‌ای به نام طرح ساماندهی امامزاده حسین‌(ع) که ۱۶ سال است بلاتکلیف بوده و اعتباری نداریم تملکات آن را به اتمام برسانیم، اکنون شهرداری قزوین ۵ میلیارد تومان در قالب زمین باید به ستاد یاد شده بابت خدمات‌رسانی به شهروندان قزوینی دهد، این موضوع منطقی نیست.

صدیقی افزود: تزریق مبالغی در تکمیل پروژه یاد شده می‌تواند مشکلات عمده منطقه امامزاده حسین(ع) را برطرف کند و موجب توسعه شهری شود.

وی بیان کرد: در شورای اسلامی شهر قزوین پیشنهاد شده نامه‌ای به دفتر مقام معظم رهبری نوشته شود و از ایشان استفتائات شود تا خدماتی مانند پارک و آسفالت به شهرداری قزوین هبه شود.

رئیس کمیسیون شورایاری شورای اسلامی شهر قزوین گفت: مجموعه مدیریت شهری به ناچار مجبور شده بین گزینه بد و بدتر، بد را انتخاب کند و ۵ میلیارد تومان به این ستاد در قالب زمین پرداخت کند.

* شورا بابت زمین‌های خدماتی با دفتر رهبری رایزنی می‌کند

دیگر عضو شورای اسلامی شهر قزوین نیز پیرامون موضوع فوق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس مطرح کرد: امروز ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) زمین‌هایی که از سال‌های گذشته به فضای سبز تبدیل شده و مورد استفاده مردم بوده از شهرداری قزوین مطالبه دریافت حقوق کرده است.

حسین غیاثوند عنوان کرد: شیوه مسؤولان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) طبق قوانین و اساسنامه ممکن است منطقی باشد ولی دریافت خسارت از زمین‌هایی که شهرداری قزوین به مردم خدمات ارائه داده، درست نیست.

وی بیان کرد: به همین دلیل باید اعضای شورا با مسؤولان دفتر رهبری رایزنی کنند تا ارزش مالی زمین‌ها را نپردازند.

* مطالبه حقوق ستاد امام(ره) از زمین‌های خدماتی درست نیست

عضو شورای اسلامی شهر قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس یادآور شد: زمین‌هایی که امروز ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی‌(ره)، مطالبه حقوق آن را دارد مصرف شهروندان قزوینی بوده که انجام چنین کاری درست نیست.

علی صادقی‌نیارکی اظهار کرد: شهرداری قزوین در زمین‌های یاد شده کسب درآمد نداشته که اکنون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ادعا کند چون این نهاد از منفعت شخصی کرده، باید سهم آن را بپردازد.

* شهرداری قزوین بابت زمین‌هایی که طی سالیان طولانی به مردم خدمات ارائه داده، مبلغی پرداخت نکند

بنابر این گزارش اعضای شورای اسلامی قزوین به عنوان نماینده این شهر تلاش می‌کنند تا ضمن رعایت قانون و منافع ستاد اجرایی، شهرداری قزوین بابت زمین‌هایی که طی سالیان طولانی به مردم خدمات ارائه داده، مبلغی پرداخت نکند.

از آنجایی که شهرداری قزوین در این زمین‌ها منفعت شخصی و درآمدزایی نداشته باید مسؤولان مربوطه تأمل بیشتری کرده و تصمیمی درست در راستای ارائه خدمت به مردم اتخاذ کنند.

دیدگاه کاربران