عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای شهر بوشهر:

تحقق مدیریت واحد شهری و تقویت شوراها توسط نمایندگان مجلس

کد خبر: 74370
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۲:۰۴ ب.ظ

تحقق مدیریت واحد شهری و تقویت شوراها توسط نمایندگان مجلس
رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: انتظار داریم یکی از مهم‌ترین کار اولویت‌دار نمایندگان مجلس در این دوره تحقق مدیریت واحد شهری و تقویت شوراها و برداشتن بار از روی دوش دولت باشد.

به گزارش نداي مردم، عبدالخالق برزگر زاده صبح امروز در نشست اعضای شورای شهر بوشهر با نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شوراها نهادی هستند که به‌خوبی می‌توانند باری مهم و سنگین را از روی دوش دولت بردارند و مدیریت‌های محلی را به همراه شهرداری‌ها بر عهده بگیرند.

وی بابیان اینکه در برنامه ششم توسعه سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش‌افزوده به بودجه دولتی تبدیل‌شده است، گفت: درصدی از مالیات بر ارزش‌افزوده برای شهرداری‌ها و پیگیری مسائل عمرانی تعریف‌شده اما در برنامه ششم اختیار اختصاص این منابع به شهرداری‌ها بر عهده مجموعه‌های دیگر است که با این کار قدرت نظارتی شورا کاسته شده و جایگاه شوراها تضعیف می‌شود.

رئیس شورای شهر بوشهر، اظهار داشت: در مراکزی چون مجلس تصمیم‌گیری‌ها و قانون‌گذاری‌ها انجام می‌شود اما این تصمیم‌گیری‌ها کلی است و تصمیمات محلی باید از سوی خود محلی اتخاذ شود که این امر به عهده شوراها به‌عنوان پارلمان شهری و شهرداری است.

برزگر زاده خاطرنشان کرد: اما بعد از ۱۸سال که از عمر شورا می‌گذرد می‌بینیم که در واگذاری امور به شوراها دولتی‌ها هنوز ممانعت می‌کنند و در پی تصویب برخی قوانین محدودکننده شوراها هستند در حالی که انتظار می‌رفت در راستای اعتلای شوراها گام برداشته شود.

وی گفت: مدیریت شهری به‌عنوان مرکزی که شهر را مدیریت می‌کند و عهده‌دار و مجری آن است باید تمام ابزارها و اختیارات قانونی را در دست داشته باشد و به شکل جامع و کامل فعالیت کند که متأسفانه بنا به دلایلی این اتفاق نیفتاده است.

رئیس شورای شهر بوشهر بیان کرد: شورا معتقد است که مدیریت شهری باید محور اصلی برنامه‌ریزی باشد تا در مسیر توسعه گام بردارد.

برزگرزاده افزود: پراکندگی خدمات شهری و یکپارچه نبودن مدیریت شهری خسارت‌های زیادی به شهر وارد می‌کند، امروزه در شهرها شاهد موازی‌کاری دستگاه‌های مختلف و استفاده نکردن بهینه از منابع هستیم.

این مسؤول خاطرنشان کرد: انتظار داریم یکی از مهم‌ترین کار اولویت‌دار نمایندگان مجلس در این دوره تحقق مدیریت واحد شهری و تقویت شوراها و برداشتن بار از روی دوش دولت باشد.

برزگرزاده در خصوص از لایحه پیشنهادی دولت در برنامه ششم توسعه در مورد صندوق‌های بازنشستگی و افزایش سن بیمه پردازی از ۳۰ به ۳۵ سال اظهار داشت: در حالی که در جامعه جوانان زیادی داریم که فاقد شغل هستند این مصوبه برنامه ششم باعث می‌شود که ورود جوانان متقاضی کار به دستگاه‌ها مشکل‌تر شود و انتظار داریم مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی برنامه ششم توسعه هم در این مصوبه و قانون ارزش‌افزوده تغییرات ایجاد کند زیرا بحث اشتغال یکی از مشکلات اصلی جامعه است، همچنین به‌منظور تقویت صندوق‌های بازنشستگی راه‌های تقویت دیگری پیشنهاد داده تا مشکلات صندوق‌ها نیز مرتفع شود./فارس

دیدگاه کاربران