عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای شهر بوشهر:

مناطق هم‌جوار نیروگاه اتمی بوشهر تعیین تکلیف شود/اختیارات قانونی مدیریت شهری افزایش یابد

کد خبر: 74376
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۲:۲۰ ب.ظ

رئیس شورای شهر بوشهر گفت: نیروگاه اتمی بوشهر در زمینه تعیین تکلیف وضعیت مناطق هلیله و بندرگاه و ساکنان آن که هم‌جوار نیروگاه اتمی هستند اقدام کند.

به گزارش نداي مردم، عبدالخاق برزگرزاده صبح امروز در نشست شورای شهر بوشهر با بیان اینکه مجلس دهم باید در راستای تقویت شوراها گام بردارد، خواستار تصویب قوانینی در مجلس دهم در راستای حمایت از شوراها شد.

وی با بیان اینکه شوراهای شهر به خوبی می‌توانند باری مهم و سنگین را از روی دوش دولت بردارند اظهار داشت: شوراهای اسلامی می‌توانند مدیریت‌های محلی به همراه شهرداری‌ها بر عهده بگیرند.

رئیس شورای شهر بوشهر با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده به بودجه دولتی تبدیل شده است، گفت: درصدی از مالیات برارزش افزوده برای شهرداری‌ها و پیگیری مسائل عمرانی تعریف شده اما در برنامه ششم اختیار اختصاص این منابع به شهرداری‌ها برعهده مجموعه‌ها داده شده که با این کار قدرت نظارتی شورا کاسته شده و جایگاه شوراها تضعیف می‌شود.

برزگرزاده با اشاره به سخنان امام راحل مبنی بر این که در شهرها مردم خود بهتر تصمیم‌گیری می‌کنند، تصریح کرد: در مراکزی چون مجلس تصمیم گیری‌ها و قانون گذاری‌ها انجام می‌شود اما این تصمیم گیری‌ها کلی است و تصمیمات محلی باید از سوی خود محلی اتخاذ شود که این امر به عهده شوراها به عنوان پارلمان شهری و شهرداری است.

وی با بیان اینکه در واگذاری امور به شوراها جلوگیری می‌شود گفت: بعد از ۱۸سال که از عمر شورا می‌گذرد در واگذاری امور به شوراها هنوز ممانعت ایجاد می‌شود و در پی تصویب برخی قوانین محدودکننده شوراها هستند درحالی که انتظار می‌رفت در راستای اعتلای شوراها گام برداشته شود.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری به عنوان مرکزی که شهر را مدیریت می‌کند و عهده‌دار و مجری آن است، تاکید کرد: مدیریت شهری باید تمام ابزارها و اختیارات قانونی در دست داشته باشد و به شکل جامع و کامل فعالیت کند.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری باید محور اصلی برنامه ریزی باشد تا در مسیر توسعه گام بردارد گفت: باید تمام ابزارها و اختیارات قانونی مدیریت شهری افزایش یابد چراکه یکپارچه نبودن مدیریت شهری خسارت‌های زیادی به شهر وارد می‌کند.

برزگرزاده با بیان اینکه پراکندگی خدمات شهری و یکپارچه نبودن مدیریت شهری خسارت‌های زیادی به شهر وارد می‌کند افزود: امروزه در شهرها شاهد موازی‌کاری دستگاه‌های مختلف و استفاده نکردن بهینه از منابع هستیم.

رئیس شورای شهر بوشهر با تاکید بر تقویت شورای اسلامی شهرها و روستا خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود یکی از مهم‌ترین کارهای اولویت‌دار نمایندگان مجلس در این دوره تحقق مدیریت واحد شهری و تقویت شوراها و برداشتن بار از روی دوش دولت باشد‌‌.

وی با تاکید بر تعیین تکلیف ساکنان هم‌جوار نیروگاه اتمی بوشهر گفت: نیروگاه اتمی نیز در زمینه مسئولیت اجتماعی خود گام بردارد و حداقل وضعیت مناطق هلیله و بندرگاه و ساکنان آن که هم‌جوار نیروگاه اتمی هستند، مشخص کند.

دیدگاه کاربران