عضویت در خبرنامه الکترونیک
فرماندار سمنان:

سمنان در آستانه جیره بندی آب شرب است

کد خبر: 74462
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱:۵۴ ب.ظ

فرماندار سمنان گفت: با گرم شدن هوا و مصرف بیشتر آب در کنار افت شدید فشار آب به ویژه در مناطق پر تراکم و آپارتمانی روبرو است متاسفانه در آستانه جیره بندی آب شرب قرار داریم.

به گزارش نداي مردم، سیدعباس دانایی پیش از ظهر سه شنبه در نشست بررسی مشکلات آب شرب و کشاورزی سمنان با حضور کشاورزان و بهره برداران بخش های کشاورزی این شهرستان به میزبانی فرمانداری، ضمن تاکید بر ضرورت همراهی و همکاری کشاورزان در مصرف بهینه آب، ابراز داشت: با توجه به نظام سنتی آبیاری و بحران شدید آب و به واسطه استمرار خشکسالی های چند سال اخیر شاهد افت دبی آب چشمه ها، قنوات و چاه های فعال هستیم که این امر ضرورت همراهی کشاورزان در مصرف بهینه را بیش از پیش یادآوری می کند.

وی افزود: به منظور مدیریت و پشت سر گذاشتن بحران کم آبی، نیاز به مشارکت بیشتر کشاورزان و دست اندرکارن این بخش هستیم چرا که امروز نمی توان با روش های غرقابی سنتی، اراضی کشاورزی را آبیاری کرد.

فرماندار سمنان با بیان اینکه تمامی چاه های ادارات در مرکز استان به منظور تامین آب شرب شهروندان با پیگیری فرمانداری به شبکه آبرسانی شهری متصل شده اند، گفت: حمایت از تولید و به ویژه کشاورزان وظیفه مسئولان است لذا اعتبارات ویژه ای در این بخش پیش بینی شده که به عنوان مثال لایروبی قنوات و لوله گذاری آب قنات لاجو توسط جهاد کشاورزی آغاز شده که این امر زمینه سوء استفاده افراد سودجودر برداشت غیر قانوی از آب این قنات را خواهد گرفت.

دانایی با بیان اینکه کمیته دبی سنجی چشمه ها و قنوات و چاه های سمنان تشکیل و با حضور نماینده کشاورزان این کار انجام شده است، بیان داشت: ما به دنبال احقاق حق کشاورزان از سهم آب در منطقه هستیم و بر اساس اسناد و مالکیت موجود این امر از طریق مراجع ذیربط در حال پیگیری است.

وی افزود: حرکت به سمت تغییر نوع کشت، تولید محصولات کم آب، استفاده بهینه از آب موجود، استفاده از سیستم آبیاری قطره ای و همکاری با دست اندرکاران را از سوی کشاورزان و تولید کنندگان، پیگیری جذب اعتبارات، انجام لوله گذاری و لایروبی قنوات، نظارت بر انجام تعهدات دستگاه های اجرایی از سوی مسئولان با همدلی و همراهی و مشارکت مهمترین اقدامات در مدیریت بحران کم آبی سمنان است./مهر

دیدگاه کاربران