عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان

پروژه های عمران شهری ،ستاره دار می شود

کد خبر: 74489
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۲۹ ق.ظ

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: پروژه های عمران شهری بویژه پروژه های مربوط به شهر سنندج در اولویت توزیع اعتبارات امسال قرار می گیرد.

به گزارش نداي مردم،معاون عمرانی استاندار کردستان گفت: بخشی از این توسعه در حوزه زیرساخت های شهری محقق می شود و این مسئولیت بر عهده شهرداری ها قرار دارد.

معاون عمرانی استاندار کردستان با بیان اینکه در دنیا از روش های جدید مدیریتی با مشارکت بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت های شهری استفاده می شود، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی مدیریت زمان و منابع را بهتر انجام می دهد و دارای تخصص بیشتری است، لذا شهرداری ها باید به سمت بهره گیری از ظرفیت این بخش در اجرای پروژه ها حرکت کنند.

قادری افزود: به دلیل ساختار ناکارآمد شهرداری ها در سطح کشور، استفاده از روش های مدیریتی مشارکتی جدید از قبیل مشارکت عمومی – خصوصی مورد نیاز است و شهرداری ها استان کردستان نیز باید به سمت استفاده از روش های جدید اجرای پروژه های زیرساختی گام بردارند.

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه برخی زمین ها در داخل شهرهای استان مدت ها است بلاتکلیف مانده و باید با واگذاری این زمین ها به مدیریت شهری، روش های نوین استفاده از آنها با هدف عمران و آبادانی اتخاذ شود.

معاون استاندار کردستان با تأکید بر اینکه شهرداری ها نباید صرفا متکی به اعتبارات دولتی باشند، خاطرنشان کرد: لازم است شهرداری ها به پتانسیل های موجود در شهرها توجه بیشتری داشته باشند و از آنها برای انجام فعالیت های خود بهره بگیرند.

قادری در ادامه با بیان اینکه سنندج، شهری تک هسته ای و تک مرکزی است، گفت: برای حل مشکل ترافیک در این شهر، نیازمند تمرکززدایی از طریق ایجاد سیتی سنترها در نقاط مختلف هستیم تا با توزیع جمعیت از بار ترافیک موجود در هسته مرکزی شهر کاسته شود.

وی اعمال مدیریت، اتخاذ تصمیمات صحیح و استفاده از فکر و اندیشه را مقدم بر مباحث اعتباراتی در اجرای پروژه های شهری دانست و افزود: استفاده از این مولفه ها، می تواند تحول خوبی در داخل شهرها ایجاد کند.

معاون استاندار کردستان در عین حال گفت: امسال در توزیع اعتبارات، پروژه های عمران شهری در اولویت قرار خواهد گرفت.

وی با تأکید بر لزوم دسته بندی پروژه های ضروری و اولویت دار در سطح شهر سنندج اظهار کرد: یکی از این طرح ها پیاده راه سازی است و باید با تقویت پیاده مداری، آن را به عنوان یک ویژگی و خصوصیت منحصر به فرد برای سنندج تعریف و معرفی کرد.

قادری در ادامه اظهار کرد: سال گذشته از ۶۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، تنها ۲۵۰۰ میلیارد تومان معادل یک سوم اعتبارات تخصیص یافت و طبعا به همین نسبت، اعتبارات کمتری به شهرداری ها و دهیاری های استان کردستان تعلق گرفت که بر میزان و کیفیت خدمات رسانی در همه حوزه ها اثرگذار بود.

معاون استاندار کردستان با بیان اینکه برخی از معابر درون شهری استان دارای کارکرد و عملکرد ترانزیتی هستند، تصریح کرد: این موضوع موجب وارد شدن خسارت به آسفالت جاده ها و در نتیجه زیان به شهرداری های استان کردستان می شود.

وی افزود: به همین دلیل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به عنوان متولی این قضیه باید یا خود اقدام به روکش آسفالت این مسیرها کند و یا قیر لازم به این منظور را در اختیار استان قرار بدهد و دولت در استان به طور جدی پیگیر این موضوع است.

قادری همچنین موضوع بازآفرینی شهری را یک بحث کلیدی دانست و با یادآوری برگزاری جلسه اخیر ستاد بازآفرینی با حضور وزیر راه وشهرسازی خاطرنشان کرد: در آن جلسه ۲۲ بند مصوب شد وبخش عمده ای از اختیارات وزیر در حوزه تأمین قیر به استاندار کردستان واگذار شد.

معاون استاندار کردستان با اشاره به دستور وزیر راه مبنی بر تعریف پروژه های عملیاتی در قالب این ۲۲ بند افزود: از آنجا که توسعه راه ها در ارتقای وضعیت مناطق و بافت های حاشیه ای اثرگذار خواهد بود، لذا دولت در استان کردستان پروژه های راه بین شهری را نیز در قالب این ۲۲ بند تعریف خواهد کرد.

وی در پایان تاکید کرد: اجرای موفق طرح های شهری و مدیریت شهری صحیح، تنها در گرو مشارکت مردم حاصل خواهد شد. /قانون

دیدگاه کاربران