عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار تهران:

نقاط حادثه خیر تهران محل اختلاف شهردار و رئیس شورا/ چند «شهران» در تهران داریم؟

کد خبر: 74536
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶ ق.ظ

در شرایطی که شهردار تهران نقاط حادثه خیز پایتخت را ۴۰۰ نقطه اعلام کرده است، رئیس شورای اسلامی شهر تهران سخنان قالیباف را رد و این عدد را قبول ندارد.

به گزارش نداي مردم،زمانی که از رئیس شورای شهر تهران پرسیدند که نقاط حادثه خیز تهران چه تعداد است، او گفت نمی دانم عدد ۴۰۰ از کجا آمده ولی قطعا این مقدار نیست. این در حالی بود که عدد ۴۰۰ را شهردار تهران مطرح کرده بود.

محمدباقر قالیباف در جریان رسیدگی به پرونده حادثه شهران گفته بود که ۴۰۰ نقطه مشابه شهران در تهران وجود دارد که مستعد وقوع حادثه است.

او گفت: ۱۰۰ لایه اطلاعاتی در مورد تاسیسات شهری در رصد خانه تهران وجود دارد و در روز حادثه در همان دقایق اول نیروهای آتش نشانی در فاصله زمانی ۲ دقیقه در محل حادثه حضور یافتند.

شهردار تهران گفت: ما در شهرداری رصد خانه ای ایجاد کردیم و در آن تمام اقدامات عمرانی که در ۷ ، ۸ سال گذشته در شهر تهران انجام شده را به صورت نقشه های دقیق ذخیره کردیم که بالغ بر ۱۰۰ نوع اطلاعات در لایه های زیرین شهر می شود ، در حقیقت یک شبکه اطلاعاتی در تاسیسات زیر سطحی به وجود آوردیم .

او ادامه داد : شهرداری تهران این ضرورت را درک کرده چرا که تهران ۴۰۰ نقطه مشابه شهران دارد که احتمال بروز حادثه در آن می رود بنابراین باید اطلاعات زیر سطحی قابل دست یابی باشد.

*چمران:برخی گفتند تهران ۴۰۰ نقطه خطرناک دارد، اما بنظرم صحت ندارد

اما رئیس شورای اسلامی شهر تهران سخنان قالیباف را رد کرد و گفت: هیچ حساب و کتابی در خصوص این صحبت ها وجود ندارد.

مهدی چمران اضافه کرد: بنده نمی دانم که عدد ۴۰۰ از کجا آورده شده، اما بر این عقیده ام که شاید نقاطی مانند شهران در تهران وجود داشته باشد اما عدد آن به ۴۰۰ نمی رسد.

*نقاط حادثه خیر بسیار بیشتر است

با آتش نشانان و امدادگران که صحبت می کنید، همه آنها تهران را یک شهر پر از نقاط حادثه خیز می دانند.

به طور مثال نام یکی از برج های معروف تهران را می آورند و می گویند که آتش سوزی در یکی از طبقات می تواند به علت نقص در سیستم اطفا حریق، تمام برج را نابود کند.

آنها لوله کشی گاز در تمام خیابان ها و کوچه ها را از دلایلی می دانند که کار امدادرسانی در پایتخت را هنگام وقوع حادثه ای مانند شهران دشوار می کند.

در حادثه شهران لوله گاز بود که منفجر شد و شعله ور گشت، در تمام نقاط شهری می توان منتظر چنین حادثه ای شد.

همین چند سال پیش بود که خیابان ولیعصر به واسطه حفر تونل مترو مدام نشست می کرد و کافی بود در یکی از این نشست ها، لوله گاز مانند شهران آسیب ببیند.

همه این خطرات مسئولان را ملزوم به رعایت نکات ایمنی و اصلاح امر می کند و بهتر است به جای بازی با اعداد به فکر مردم باشند./جوان

دیدگاه کاربران