عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل حمل‌ و نقل و پایانه‌های استان لرستان:

تردد وانت‌بارها در راه‌های برون‌شهری استان لرستان ساماندهی می‌شود

کد خبر: 74623
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲ ق.ظ

مدیرکل حمل‌ و نقل و پایانه‌های استان لرستان گفت: تردد وانت‌بارها در راه‌های برون‌شهری استان لرستان آبان ماه امسال ساماندهی می‌شود.

به گزارش نداي مردم،حسن رحمانی اظهار داشت: تردد وانت بارها در راه‌های برون‌شهری استان از ابتدای آبان ماه امسال ساماندهی می‌شود.

وی افزود: جهت ساماندهی ناوگان وانت‌بار، ایجاد نظم و قاعده در نحوه بهره‌برداری و تردد وانت‌بارها در جاده‌های برون‌شهری و ارتقاء سطح ایمنی جاده‌های کشور دستورالعمل لازم در این رابطه در سطح کشوری تهیه و تدوین‌ شده است.

مدیرکل حمل‌ و نقل و پایانه‌های لرستان عنوان کرد: این دستورالعمل از اول آبان ماه سال ۹۵ اجرایی می‌شود و براساس آن شرایط فعالیت رانندگان حمل‌ و نقل کالای سبک (وانت‌بار )برون‌شهری بر اساس دستورالعمل صدور، تمدید، تعویض و لغو برگ فعالیت رانندگان حمل‌ و نقل برون‌شهری و روستایی است.

وی با بیان اینکه دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی پنجم ابتدایی برای صدور برگ فعالیت برای متقاضیان رانندگی وانت‌بار کفایت می‌کند بیان کرد: برای متقاضیانی که ظرف یک سال از ابتدای شروع طرح مبادرت به ثبت‌نام کنند ارائه گواهی تحصیلی پایین‌تر از پنجم ابتدایی یا نهضت سوادآموزی نیز بلامانع است.

رحمانی با اشاره به اینکه ارائه گواهینامه حداقل پایه سه برای رانندگان وانت‌بار الزامی است گفت: برای ورود به بخش و صدور مجوز فعالیت حداقل سن رانندگان وانت‌بار ۲۳ سال و حداکثر ۵۵ سال است که در مورد رانندگان بخش حمل‌ و نقل روستایی و رانندگانی که سابقه پرداخت حق بیمه دارند تا سقف ۱۰ سال به حداکثر سن مذکور اضافه می‌شود.

رحمانی تصریح کرد: درخواست رانندگان بالای ۶۵ سال سن به‌ هیچ‌ عنوان پذیرفته نمی‌شود و حداکثر سن رانندگی وانت‌بارها در سطح جاده‌ها ۶۹ سال در نظر گرفته‌شده است که با رسیدن سن راننده به ۶۹ سال به‌طور خودکار برگ فعالیت وی غیرفعال خواهد شد.

وی در رابطه با شرایط وانت‌بار براس فعالیت در بخش حمل‌ و نقل جاده‌ای اظهار داشت: درج نام وانت‌بار در کارت مشخصات وسیله نقلیه، داشتن حداکثر عمر ۱۵ سال و تا ۵ سال بیشتر برای خودروهاس دارای گواهی معاینه فنی مجاز و معتبر، دارا بودن بیمه‌نامه شخص ثالث و رعایت استانداردهای لازم برابر مندرجات کارت شناسایی خودرو از جمله شرایط وانت‌بارها است.

به گزارش تسنیم این ساماندهی با استناد به ماده هفت قانون تغییر نام وزارت راه و آیین‌نامه اجرایی تبصره یک ماده ۳۱ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و بر اساس مصوبه ۲۸ بهمن‌ماه هیئت‌ وزیران مبنی بر حذف بند پنج ماده یک آیین‌نامه اجرایی موارد معافیت استفاده از برگه‌های صورت‌وضعیت و بارنامه و ماده دو قانون الزام شرکت‌ها و مؤسسات ترابری جاده‌ای به استفاده از صورت‌وضعیت و بارنامه و قانون تجارت الکترونیکی انجام می‌شود./تسنيم

دیدگاه کاربران