عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان :

تعریف ۱۲۶۴ پروژه برای سال ۹۵/ انتخاب مناسب‌ترین روش دفع زباله شهر در اصفهان تا پایان سال/ ترحم شهروندان، مانع برخورد با متکدیان می‌شود

کد خبر: 74681
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱ ب.ظ

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان گفت: بدترین حالت دفع زباله در دنیا دفن زباله است، به همین جهت شهرداری اصفهان در حال آزمودن، سه روش دفع زباله است تا بهترین روش را انتخاب کند.

به گزارش نداي مردم،احمدرضا مصور گفت: معاونت خدمات شهری شهردار اصفهان یکی از معاونت‌های هفتگانه شهرداری است که در کنار همدیگر یک واحد قوی به نام شهرداری را ساخته‌اند.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان با بیان اینکه این معاونت ۷ مأموریت کلی را بر عهده دارد افزود: به‌طور دقیق‌تر از میان ۱۴۰ وظیفه‌ای که برای شهرداری بیان می‌شود حدود ۸۰ تا ۹۰ وظیفه آن بر عهده معاونت خدمات شهری شهرداری است.

وی احداث و توسعه فضای سبزی شهری، نظارت بر نظافت و جمع‌آوری پسماند، زیباسازی شهری، مدیریت بحران، نگهداری و تعمیرات تأسیسات شهری، ساماندهی مشاغل و بازارهای روز و مدیریت تخلفات شهری را هفت وظیفه کلی این معاونت عنوان کرد و بیان داشت: از ۲ هزار و ۶۵۰ میلیون تومان بودجه شهرداری اصفهان، ۵۲۰ میلیارد تومان به معاونت خدمات شهری شهرداری تعلق می‌گیرد.

*تعریف ۱۲۶۴ پروژه برای سال ۹۵

مصور تعداد پروژه‌های انجام‌شده در سال ۹۴ توسط این معاونت را ۴۹۳ پروژه عنوان کرد و اظهار داشت: برای سال ۹۵ نیز تعداد هزار و ۲۶۴ پروژه تعریف شده است که امیدواریم نسبت به سال قبل تعداد بیشتری از پروژه‌ها را به سرانجام برسانیم.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به وظیفه این معاونت در نظارت بر نظافت و جمع‌آوری پسماند در شهر اصفهان گفت: این وظیفه شامل نظافت معابر شهری، جمع‌آوری زباله تر، جمع‌آوری پسماند خشک و مبارزه با حیوانات موذی و ولگرد می‌شود.

وی هزینه سالانه نظافت شهر اصفهان را ۶۵٫۷ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: روزانه ۱۸۰ میلیون تومان هزینه می‌شود تا خیابان‌ها و معابر شهر اصفهان جارو و تمیز شود.

مصور هزینه جمع‌آوری زباله تر در شهر اصفهان را ۸۵ میلیون تومان در هر روز عنوان کرد و بیان داشت: بطور میانگین ۸۸۳ تن زباله تر روزانه در شهر اصفهان جمع‌آوری می‌شود.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان با بیان اینکه در هر روز ۱۲۲ تن پسماند خشک از سطح شهر اصفهان جمع‌آوری می‌شود تصریح کرد: به این ارقام باید جمع‌آوری روزانه ۸۳۵ تن نخاله ساختمانی را نیز اضافه کرد.

*سهم ۵۷ درصدی کاغذ و مقوا در پسماند خشک

وی با بیان اینکه ۷۶ ایستگاه سیار و ثبات فرایند جمع‌آوری پسماند خشک را در شهر اصفهان بر عهده دارند گفت: در رابطه با پسماند خشک در شهر اصفهان چند موضوع نگران‌کننده وجود دارد که باید برای آن راه‌حل مناسب اندیشید.

مصور ادامه داد: یکی از این موضوعات نگران‌کننده سهم ۵۷ درصدی کاغذ و مقوا در پسماند خشک است که جای نگرانی دارد.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان افزود: دیگر مسئله نگران‌کننده در این زمینه سهم ۴٫۵ درصدی نان در پسماند خشک هر روز شهر اصفهان است که علاوه بر بعد شهری یک مسئله مذهبی نیز هست چراکه از دید مذهبی جامعه ما نان به معنای برکت است ولی متأسفانه سالانه هزار و ۸۸۲ تن نان در پسماند خشک شهر وجود دارد.

وی از هزینه ۱۵۰ میلیون تومانی این معاونت برای ساماندهی سگ‌های ولگرد شهر اصفهان در سال ۹۴ خبر داد و افزود: سال گذشته یک هزار و ۷۴۲ قلاده سگ از سطح شهر اصفهان جمع‌آوری‌شده و پس از طی فرایند لازم در مکان مناسب آزادسازی شدند.

*موش‎های نزدیک فست‌فود‎ها مقاوم ترند

مصور با بیان اینکه ۵۰۰ میلیون تومان در شهرداری اصفهان برای مقابله با جوندگان موذی هزینه شده است خاطرنشان کرد: ۶۷۷ لانه جوندگان موذی در شهر اصفهان شناسایی شده که ۳۵۹ مکان پاک‌سازی شده و پاک‌سازی ۳۷۷ مکان دیگر باقی مانده است.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان ادامه داد: نکته قابل‌توجه این است که در محل‌هایی که لانه موش‌ها به فست فودها و رستوران‌ها نزدیک است موش‌ها نسبت به بسیاری از سموم مقاوم شده‌اند که این موضوع قابل‌توجهی است.

وی با اشاره به تعمیرات صورت گرفته در کارخانه پسماند اصفهان بیان داشت: بدترین حالت دفع زباله در دنیا دفن زباله است، به همین جهت شهرداری اصفهان در حال آزمودن، سه روش دفع زباله است تا بهترین روش را انتخاب کند.

*انتخاب مناسب‌ترین روش دفع زباله شهر اصفهان تا پایان سال

مصور با اشاره به این روش‌ها اظهار کرد: روش هاضم روشی است که زباله‌های تر توسط باکتری در کارخانه تجزیه می‌شود؛ در این روش شیرابه زباله‌ها را به ماده‌ای قابل استفاده برای فضای سبز تبدیل شده و سایر مواد باقی‌مانده نیز در تولید برق کاربرد خواهد داشت.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان استفاده از دستگاه زباله‌سوز را دیگر روش دفع زباله عنوان کرد و بیان داشت: در این روش زباله توسط دستگاه سوزانده شده و انرژی برق تولید می‌شود؛ برای استفاده از این روش تأکید داریم که آسیبی به محیط‌زیست وارد نشود چراکه در برخی موارد استفاده از این روش باعث آلودگی‌های جدیدی شده است.

وی روش دیگر دفع زباله را روش آردی اف عنوان کرد و اظهار داشت: در این روش زباله‌ها به اجسام بلوک مانندی تبدیل می‌شوند که امکان استفاده از آن‌ها در کوره‌های صنعتی به عنوان سوخت وجود دارد

مصور بیان داشت: این سه روش در حال بررسی است و تا پایان سال پس از بررسی‌های کارشناسی یکی را برای دفع زباله شهر اصفهان انتخاب کرده و قراردادهای لازم را منعقد خواهیم کرد.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: در بحث فضای سبز شهری، توسعه فضای سبز با پهنه‌های بزرگ را مدنظر داریم چراکه به دلیل نوع بافت شهری تقریباً امکان توسعه فضای سبز در پهنه‌های کوچک در شهر اصفهان مقدور نیست.

*توسعه ۵۲ هکتاری فضای سبز شهر اصفهان در سال ۹۴

وی بهبود شرایط آبیاری، استفاده از روش‌های آبیاری نوین و بهره‌برداری از آب‌های خاکستری را از دیگر اقدامات مدنظر در حوزه توسعه فضای سبز شهری عنوان کرد و افزود: کل مساحت فضای سبز شهر اصفهان ۵ هزار و ۲۹۸ هکتار است که کمتر از ۱۰ درصد از مساحت کل شهر اصفهان را تشکیل می‌دهد و از این میزان ۳ هزار و ۶۵۵ هکتار در اختیار شهرداری و هزار و ۶۴۳ هکتار نیز در اختیار سایر اماکن است.

مصور با بیان اینکه سالانه ۵۰ میلیارد تومان برای نگهداری فضای سبز شهر اصفهان هزینه می‌شود بیان داشت: با همه محدودیت‌های موجود در سال گذشته ۵۲ هکتار فضای سبز شهر اصفهان را توسعه داده و ۳۷۳ هزار اصله درخت جدید کاشت شد.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به پروژه‌های زیباسازی شهر اصفهان گفت: یکی از محورهای شاخص زیباسازی شهر اصفهان بحث نورپردازی است.

*آغاز پروژه‌های جدید زیباسازی از دی ماه

وی با بیان اینکه سال گذشته مجموعاً ۱۷ میلیارد تومان برای پروژه‌های زیباسازی شهر اصفهان هزینه شد خاطرنشان کرد: طراحی ۲۲ آب‌نما و ۳ آب‌نماد یک میلیارد و دویست میلیون تومان، ۳۹ پروژه نورپردازی ۲ میلیارد تومان و ۴۳ پروژه هنری شهری ۶۵۰ میلیون تومان هزینه در برداشته است؛ که از دی‌ماه سال جاری نیز حرکت جدید زیباسازی را شاهد خواهیم بود.

مصور با بیان اینکه سال گذشته ۱۵ درصد از میزان مصرف برق شهرداری کاهش پیدا کرد و اظهار داشت: در حال حاضر میزان مصرف برق شهرداری اصفهان به‌صورت برخط رصد می‌شود.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان با بیان اینکه شهر اصفهان جزو پیشگام‌ترین شهرها در ایمن‌سازی محیط بازی کودکان است تصریح کرد: تیمی ویژه معایب و مشکلات محیط‌های بازی کودکان در شهر اصفهان را لیست کرده و در حال رفع کردن آن‌ها است به طوری که تعداد شکایت‌های در این زمینه در سال گذشته محدود به یک یا دو مورد بود.

وی اضافه با اشاره به وضعیت دکل‌های مخابراتی سطح شهر اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برخی معتقدند دکل‌های مخابراتی آسیب‌هایی را به انسان وارد می‌کند و از طرفی قرارگیری این دکل‌ها در مناطق مسکونی چهره شهر را مخدوش خواهد کرد با تعامل به وجود آمده مقرر شد تا جای ممکن این دکل‌ها را از مناطق مسکونی دور کنیم.

*نصب ۳۰ دکل مخابراتی تجمیعی در شهر اصفهان

مصور با بیان اینکه در شهر اصفهان ۳ اپراتور در حال خدمت‌رسانی هستند و هر کدام نیاز به نصب دکل در مناطق مختلف را دارند افزود: بر همین اساس پیشنهاد نصب دکل‌های تجمیعی را به سه اپراتور ارائه کردیم که با موافقت آن‌ها همراه شد و هم‌اکنون ۳۰ دکل تجمیعی که هر ۳ اپراتور را پوشش می‌دهد در اصفهان نصب شده است.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان در ادامه به موضوع پیشگیری و رفع تخلفات شهری اشاره داشت و بیان کرد: در این زمینه ۲ راهبرد فرهنگ‌سازی و مقابله قاطعانه با تخلفات شهری موجود را در دستور کار داریم.

*ترحم شهروندان، مانع برخورد با متکدیان

وی ترحم شهروندان را یکی از موانع موجود در مسیر مقابله با تکدی گری عنوان کرد و افزود: زمانی که مأموران رفع تخلفات شهری با برخی متکدیان برخورد می‌کنند یکی از مشکلات ترحم‌هایی است که از سوی شهروندان حاضر در محل صورت می‌گیرد و این درحالی است که بسیاری از این افراد از این طریق مبالغ بالایی درآمد دارند.

مصور با اشاره به برخی مثال‌ها در این زمینه گفت: برای مثال یکی از این متکدیان در حالی جمع‌آوری شد که مبلغ ۵ میلیون تومان وجه نقد با خود همراه داشت که مشخص می‌کند چنین فردی نیازمند نیست.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان ادامه داد: طبق آمارها ۲۷ درصد از متکدیان شهر اصفهان تابعیت خارجی و ۷۳ درصد ایرانی هستند.

وی ادامه داد: از بین متکدیان ایرانی نیز ۵۱ درصد اصفهانی، ۱۸ درصد از شهرستان‌های استان و ۳۱ درصد از خارج از استان هستند.

مصور جنسیت متکدیان شهر اصفهان را ۶۴ درصد مرد و ۳۶ درصد زن عنوان کرد و بیان داشت: ۴۱ درصد از متکدیان مجرد و ۵۹ درصد متأهل هستند.

معاون خدمات شهری شهردار اصفهان افزود: طبق قانون وظیفه شهرداری جمع‌آوری متکدیان و تحویل آن‌ها بهزیستی است که در سال ۹۳ شهرداری هزار و ۹۲۴ متکدی و در سال ۹۴، دو هزار و ۲۶۳ متکدی را به بهزیستی تحویل داده است.

وی با اشاره به نقایص قانونی در این زمینه تصریح کرد: نقایص قانونی در این زمینه باعث شده است جمع‌آوری متکدیان بازدهی لازم را نداشته باشد و آن‌ها مجدداً به فعالیت خود ادامه دهند، در همین زمینه فردی هست که تاکنون ۲۲ مرتبه جمع‌آوری و تحویل بهزیستی شده ولی مجدداً بازگشته و به فعالیت خود ادامه داده است.

*کاهش ۱۹ درصدی آتش‌سوزی منازل در سال ۹۴

مصور با اشاره وظیفه مدیریت بحران در معاونت خدمات شهری بیان داشت: شهر اصفهان، شهر جایگزین تهران در مدیریت بحران است؛ در حال حاضر درصدد احداث ۲ پد بالگردهای امدادی در شهر اصفهان هستیم.

وی با اشاره به آمار حوادث آتش‌سوزی در شهر اصفهان خاطرنشان کرد: در سال ۹۴، میزان آتش‌سوزی منازل در شهر اصفهان با کاهش ۱۹ درصدی و در مراکز تجاری با کاهش ۵ درصدی همراه بود که نشان‌دهنده افزایش فرهنگ شهروندان در این زمینه است./فارس

دیدگاه کاربران