عضویت در خبرنامه الکترونیک
سخنگوی شورای شهرستان بافق:

تجمیع عوارض، مدیریت شهری را با بحران مالی روبرو می کند

کد خبر: 74715
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۳:۲۷ ب.ظ

سخنگوی شورای اسلامی شهرستان بافق خواستار جلوگیری از تصویب لایحه تجمیع عوارض شد و گفت: در صورتی که مالیات بر ارزش افزوده تجمیع و استانی شود شهرداری بافق با بحران مالی روبرو می شود.

به گزارش نداي مردم، حسن امیرزاده اظهار داشت: اگر دو درصد معادن نباشد اولین منبع درآمد شهرداری و مهمترین منبع مالی برای این نهاد که ارزش افزوده است در طرح تجمیع عوارض، حذف خواهد شد.
عضوی شورای شهر بافق گفت: تجمیع و استانی شدن عوارض در برنامه ششم توسعه حذف شد و در مجلس قبل به تصویب نرسید و قرار است نمایندگان مجدد این موضوع را در کمیسیون مربوطه مطرح کنند.
وی خاطر نشان کرد: باید تلاش کرد و از نماینده مجلس هم خواست تا تجمیع نشدن این قانون را پیگیری کند که اگر چنین اتفاقی رخ دهد برای شهرستان بافق که از محل ارزش افزوده مواد معدنی کسب در آمد می کند نگران کننده است.
امیر زاده با بیان اینکه شهرداری بافق با توجه به اوضاع اقتصادی نابسامان شرکت سنگ آهن مرکزی، وضع مالی خوبی ندارد یاد آور شد: از منابع عمده در آمدی، فقط یک سوم مالیات مستقیم به حساب این نهاد واریز می شود و از آنجا که این منبع مالی یکی از پایدارترین منابع درآمدی برای اداره شهر است، سهم و میزان آن در بودجه امسال شهرداری نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت.
این عضو شورای اسلامی بافق اضافه کرد : اما قرار است در برنامه ششم توسعه درآمد مالیات بر ارزش افزوده از مجموع درآمدهای شهرداری ها از جمله شهرداری بافق حذف شود و پس ازواریز به خزانه به استانداری ها تخصیص داده شود که سهمی به مراتب کمتر نصیب این شهر معدن خیز و محروم خواهد شد.
وی عنوان کرد: براساس برنامه ششم توسعه، اگر مالیات بر ارزش افزوده که حق و جزو عوارض شهرداری است به استانداری سپرده شود یقینا یکی از درآمدهای پایدار شهرداری بافق قطع یا به شدت کاهش می یابدکه در این صورت اجرای پروژها با رکود روبرو و همه فعالیت های عمرانی شهرداری این شهر با مشکلاتی عدیده ای مواجه می شود .
امیر زاده خاطر نشان کرد:بارها شاهد بوده ایم مسئولان عنوان کرده اند مدیریت شهری باید به سمت درآمدهای پایدار حرکت کرده و نباید به عوارض شهری به خصوص عوارض ساخت و ساز متکی باشد، اما در برنامه ششم می بینیم که در تبصره یک لایحه پیشنهادی دولت مهم ترین منبع درآمدی شهرداری ها حذف شده است.
دبیر کارگروه پیگیری مطالبات مردم و کارگران بافق افزود: جالب اینکه در بندهای مختلف برنامه ششم توسعه سهم یک و نیم درصدی شهرداری مخدوش شده است و براساس همین برنامه درآمدهای حاصله از مالیات بر ارزش افزوده، باید به حساب دولت واریز شود و پس از آن شهرداری ها با اجازه استانداری می توانند این مبلغ را برداشت کنند و این در حالی است که پیش از این به روش مستقیم درآمدهای حاصله به حساب شهرداری ها واریز می شد.
امیر زاده گفت: صنایع آلاینده در بافق فعالیت می کنند و عوارض و آلودگی های آن به مردم این شهر صدمات روحی و جسمی جبران ناپذیر می زند در حالی که مالیات بر ارزش افزوده صنایع و معادن این شهرستان در جایی دیگر می خواهد هزینه شود و عین بی عدالتی است.
شهرداری بافق ۸۰ در صد از درآمد خود را از محل ۲ درصد فروش مواد معدنی و یک درصد آلایندگی و به ویژه مالیات بر ارزش افزوده تولیدات معادن تامین می کند که هم اینک که فروش سنگ آهن با رکود مواجه شده است شهردار بافق اعلام می کند که این شهرداری ۱۱۰میلیارد ریال بابت اجرای پروژه ها بدهی دارد./ايرنا

دیدگاه کاربران