عضویت در خبرنامه الکترونیک
نایب‌رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز:

تدوین طرح جمع‌آوری زباله‌های الکترونیک را در دستور کار داریم

کد خبر: 74736
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۳۶ ق.ظ

نایب‌رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط‌زیست و بهداشت شورای اسلامی شهر شیراز گفت: تدوین طرح جمع‌آوری بهداشتی زباله‌های الکترونیک را در دستور کار قرار می‌دهیم.

به گزارش نداي مردم، محمد حق نگر اظهار داشت: زباله‌های الکترونیکی با تنفس و تماس بدنی موجب بروز انواع بیماری‌ها می‌شوند و می‌توانند باعث آلوده کردن هوا، آب‌های زیرزمینی و خاک شده در بافت گیاهان و جانوران نیز رسوب‌ کرده و وارد زنجیره غذایی ‌شوند.

وی افزود: از سویی از یک تن زباله موبایل می‌توان ۱۵۰ تا ۳۰۰ گرم طلا به دست آورد که البته کار پیچیده‌ای است و باید برای جمع‌آوری این زباله‌ها برنامه‌ریزی دقیقی انجام داد.

حق‌نگر در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: مصوبه‌ای در مورد معضل حریم شهر شیراز توسط کمیسیون خدمات شهری آورده و در شورا مصوب شد تا ضمن ساماندهی حریم‌ها از ایجاد سکونت‌گاه‌های غیرمجاز و آسیب‌های ناشی از آن جلوگیری شود.

وی ادامه داد: این موضوع در کمیسیون شهرسازی نیز دنبال می‌شود و طرح جامعی در دست تدوین است که مسئله حریم‌ها را نیز مدنظر قرار داده و پیشنهاد شده در آن طرح به نحوی برنامه‌ریزی شود که با ارائه خدمات بیشتر به حریم شهر شیراز از هجمه به سطح شهر ممانعت و معضلات و آسیب‌های محتمل ساماندهی شود.

نایب‌رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: ما اعتقاد داشتیم باید چهار شهرداری حرائم در شیراز تشکیل شود، اما با توجه به آن که حجم معضلات زیاد است و ساخت‌وسازهای بدون مجوز در حرائم رودخانه‌ها انجام می‌شود و بخشداری مرکزی امکان محدودی برای مقابله با آن دارد این نظر ۹ بند ارشادی و پیشگیرانه مطرح شد تا با تهیه طرح توسط مشاور کمیسیون شهرسازی کامل شود.

در این ۹ بند بحث پیشگیری و جلوگیری از ساخت‌و‌سازها، هماهنگی با بنیاد مسکن و بخشداری‌ها برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرمجاز در اطراف شهر شیراز مورد تأکید قرار گرفت و مقرر شد به‌موازات آن با تهیه طرحی جامع‌تر خدمات خوبی توسط شهرداری به حرائم ارائه شود.

وی بیان کرد: در حرائم شهر حتی می‌توان فعالیت‌های اقتصادی راه‌اندازی کرد و تولید غذای ارگانیک، پرورش طیور و کاشت سبزی و موارد دیگر را به‌گونه‌ای بهداشتی انجام داد تا ضمن این اقدامات ساخت‌وسازهای غیرمجاز نیز کاسته شود.

حق نگر ابراز داشت: در قالب این طرح، همچنین مقرر شد از نیروهای شهرداری گروه‌هایی ساماندهی شود که به‌عنوان حریم‌بان از تخلفات ساخت‌وساز جلوگیری کنند چراکه اگر به بخشداری و فرمانداری کمک نکنیم امکان آنها برای ممانعت از تخلفات محدود است.

وی تصریح کرد: برای فعالیت بهتر حریم‌بانها یا یگان حفاظت از حرائم می‌توان آیین‌نامه‌ای تدوین کرد که بر اساس میزان جمع‌آوری و ممانعت از تخلفات و شاخص‌های سالم بودن منطقه مورد نظارت به این نیروها پرداخت صورت گیرد./فارس

دیدگاه کاربران