عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس آبفای شهری شهرضا:

مدیریت بحران منابع آبی در شهرضا با مشارکت شهروندان بهینه می شود

کد خبر: 74794
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۴ ب.ظ

رئیس آبفای شهری شهرضا گفت: اعمال مدیریت بحران در حوزه منابع آبی شهرضا با مشارکت شهروندان بهینه می شود.

به گزارش نداي مردم، سید محمدحسین صالح اظهار کرد: بحران کم آبی تعداد قابل توجهی از نقاط کشور را با شرایط و شدت متفاوت درگیر کرده و البته استان اصفهان به میزان بیشتری با این موضوع مواجه است.

وی افزود: مطابق آمار موجود در سطح شهر شهرضا تعداد ۵۰ هزار انشعاب آب شهری مورد استفاده حدود ۱۳۰ هزار نفر شهروند قرار می گیرد و همچنین تاکنون بالغ بر ۱۳ هزار انشعاب فاضلاب در شهرضا واگذار شده است.

بروز محدودیت جدی در منابع آبی شهرضا

رئیس آبفای شهری شهرضا با بیان اینکه منابع تامین آب در این شهرستان به میزان قابل توجهی دچار محدودیت بهره برداری و استحصال شده است، عنوان کرد: به طور کلی منابع تامین آب به دو حوزه چاه های آب شهرضا به میزان حدود ۲۹۰ لیتر برثانیه و چاه های آب منطقه وردشت به میزان ۱۰۰ لیتر بر ثانیه تقسیم بندی می شود که به لحاظ خروج سه حلقه از مجموع هفت حلقه چاه موجود در منطقه وردشت و افت محسوس سطح آب در چاه های شهرضا از عموم شهروندان انتظار می رود با واقعیت گرایی نسبت به تمهید سیاست های لازم به منظور عبور از این موقعیت مهم وحساس اهتمام داشته باشند و البته مدیریت آب شهری نیز نسبت به بررسی و ارزیابی تمامی راهکارهای، تعریف و ایجاد منابع آبی پایدار برای شهروندان پیگیری لازم را داشته است.

وی با بیان اینکه میزان مصرف آب از سوی شهروندان رابطه مستقیمی با شدت دمای هوا دارد، اضافه کرد: در همین راستا به طور مثال میانگین مصرف در برخی موارد تا دو برابر شرایط معمول افزایش یافته و استمرار این وضعیت مجموعه مسئولان را ملزم به تدوین سیاست های بلند مدت با رویکرد جلوگیری از بروز مشکل برای شهروندان کرده است.

حفر هفت حلقه چاه جدید آبی در شهرضا طی یک دهه گذشته

صالح در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تداوم خشک سالی ها در شهرضا طی یک دهه گذشته امکان بهره وری اصولی از منابع آبی را با مشکل مواجه کرده است، متذکر شد: البته در طول هفت سال گذشته نسبت حفر تعداد ۱۱ حلقه چاه جدید به منظور تعریف و ایجاد منابع آبی جدید در شهرضا اقدام شده است اما به دلیل افت محسوس سطح آب این رویه نیز به عنوان یک امر مقطعی در حل مشکل آب موثر واقع می شود.

تدوین سیاست نوسازی سیستم انتقال آب شهری شهرضا

وی با بیان اینکه اصلاح زیرساختی سیستم انتقال آب شهری به عنوان یک اصل مهم در دستور کار مدیریت آب شهری شهرضا قرار دارد، تاکید کرد: به همین منظور نسبت به اصلاح شبکه های فرسوده آبرسانی، استانداردسازی انشعابات آب و تعویض کنتورهای فرسوده، نصب تعداد ۱۵ نشانگر فشار آب در نقاط مختلف شهری به منظور اعمال مدیریت اصولی و بهینه و همچنین بهره گیری از تجهیزات مدرن به منظور کاهش زمان رسیدگی به حوادث آب و حداقل کردن میزان هدر رفت آب اقدام شده است.

کشف ۲۴ مورد تخلف در خصوص بهره برداری غیرمجاز از آب در شهرضا

رئیس آبفای شهری شهرضا با بیان اینکه نظارت بر مناطق حاشیه ای و باغات به منظور جلوگیری از بروز تخلف در حوزه مصرف آب با جدیت در مرحله اجرایی قرار گرفته است، اذعان کرد: در جریان بازدید و نظارت از باغات و مناطق حاشیه ای شهر با کشف ۲۴ مورد مصداق انشعاب سرقتی و غیرمجاز مواجه شدیم که تمامی مصادیق تخطی از قانون با تشکیل پرونده در سطح مراجع قضایی مورد پیگیری قرار می گیرد.

تشکیل اکیپ های آموزشی به منظور اصلاح الگوی مصرف در شهرضا

وی با اشاره به اینکه فرهنگ سازی عمومی به منظور اصلاح الگوی مصرف با آموزش نیروهای مجرب و بهره گیری از ابزارهای ارتباطاتی در سطح شهرضا اجرایی می شود، افزود: به همین منظور سه اکیپ با رویکرد ترویج الگوی صحیح مصرف در شهرضا نسبت به آموزش اقشار مختلف مردم و برخورد آموزش محور با مصادیق مصرف غیراصولی در نقاط مختلف شهری فعالیت می کنند و از سوی دیگر نسبت به ارسال انبوه پیامک های آگاهی دهنده و نصب ۷۰ بنر در نقاط مختلف شهری در این راستا اقدام شده است.

سرانه مصرف ۱۶۰ لیتری هر شهروند شهرضایی در شبانه روز

صالح با بیان اینکه سرانه مصرف آب در کشور ایران نسبت به کشورهای پربارش بسیار قابل توجه است، عنوان کرد: به طور مثال میانگین مصرف آب در شهرضا به ازای هر شهروند ۱۶۰ لیتر در شبانه روز است اما در سطح کشوری مانند آلمان با میانگین بارش سالیانه ۶۰۰ میلی متر میزان مصرف به ازای هر شهروند ۱۲۰ لیتر در شبانه روز است.

مصرف ۲۰۰ لیتری کولرهای آبی در شبانه روز

وی با اشاره به اینکه کولرهای آبی به میزان قابل توجهی میزان مصرف آب در تابستان را افزایش می دهند، افزود: هر کولر آبی به شکل میانگین در شبانه روز حدود ۲۰۰ لیتر آب( بیش از سرانه روزانه مصرف یک شهروند) مصرف می کند که باید با انجام اقدامات مناسب مانند نصب حفاظ از میزان مصرف آن کاسته شود.

وجود افت فشار آب در مناطق مرتفع شهری شهرضا

رئیس آبفای شهری شهرضا با اشاره به اینکه افت فشارآب در نقاط مرتفع شهری بیش از سایر نقاط محسوس است، متذکر شد: بر همین اساس نسبت به اعمال مدیریت به منظور رعایت حقوق شهروندان به شکل عادلانه و منصفانه اقدام شده، اما به لحاظ سیستم بسته شبکه آبرسانی شهرضا بروز برخی محدودیت ها اجتناب ناپذیر است.

وی با بیان اینکه فرهنگ مصرف صحیح آب باید در تمامی جزئیات زندگی روزمره افراد نهادینه شود، متذکر شد: به طور مثال استفاده از پوشش گیاهی کم مصرف در سطح منازل، نصب و استفاده از شیرآلات کاهنده مصرف و پرهیز از شست و شوی روزانه خودرو به عنوان مصادیقی از این موضوع مهم به شمار می رود.

پوشش ۳۵ درصدی شبکه فاضلاب شهری در شهرضا

صالح در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه حدود ۳۵ درصد از جمعیت شهری شهرضا از شبکه فاضلاب شهری استفاده می کنند، افزود: مطابق محاسبات انجام گرفته تکمیل پروژه فاضلاب شهری شهرضا اعتبار یک هزار میلیارد ریالی می طلبد که تامین این حجم اعتبار با بودجه های دولتی امکان پذیر نیست و باید نسبت به شناسایی و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی به منظور اجرای این طرح اهتمام داشته باشیم.

وجود الگوهای موفق اجرای طرح فاضلاب شهری در استان اصفهان

وی اضافه کرد: برخی شهرستان ها در سطح استان اصفهان با محوریت واحدهای صنعتی بزرگ نسبت به تکمیل پروژه فاصلاب شهری خود اقدام کرده اند که این موضوع می تواند به عنوان یک الگوی موفق در شهرضا مدنظر قرار بگیرد.

دیدگاه کاربران