عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار چالوس :

افتتاح فاز یک رینگ ۲ شهری چالوس در هفته دولت

کد خبر: 74827
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۲ ق.ظ

شهردار چالوس با اشاره به معضل ترافیک چالوس گفت: فاز یک رینگ ۴۵ متری شهری چالوس در هفته دولت به‌ بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش نداي مردم، علیرضا طاهری‌نسب امشب در جلسه بررسی مشکلات شهری چالوس که با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران، معاون عمرانی استاندار مازندران، مدیر‌کل مدیریت بحران و مدیر‌عامل امور آب منطقه‌ای مازندران، نماینده مردم شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی، فرماندار چالوس، امام جمعه و جمعی از مدیران شهرستانی برگزار شد، ترافیک را از جمله دغدغه‌های مردم چالوس دانست و اظهار کرد: برای برون‌رفت از این مشکل چند برنامه در دستور کار قرار گرفت که یکی از آنها اجرای فاز نخست رینگ دو شهری چالوس است.

* اعتبار ۱۱ میلیارد تومانی از درآمد شهرداری در رینگ یک شهری

وی با بیان اینکه فاز نخست رینگ یک شهری (پل شهری بازار روز چالوس) از قبل در دستور کار قرار گرفت، افزود: این پروژه با ۱۱ میلیارد تومان اعتبار از محل درآمد محدود شهرداری چالوس برای تملک اراضی هزینه شد و تنها جاده با عرض ۴۵ متر به طول یک کیلومتر در شهر چالوس است.

* تأمین اعتبارات برای تملک اراضی

شهردار چالوس با بیان اینکه با وجود آزادسازی مسیر در تأمین بودجه با مشکلاتی رو‌به رو هستیم، تصریح کرد: تنها کاری که گره ترافیکی چالوس را برطرف می‌کند باز شدن رینگ است و شهرداری و شورای شهر چالوس در حال حاضر در حال تملک فاز دو بوده که نیاز به تأمین اعتبارات در این‌باره دارد.

* توقف پروژه ساماندهی رودخانه چالوس

وی مشکل سیل‌زدگی چالوس و محوطه کاخ را از دیگر نگرانی‌های حوزه شهری چالوس بر شمرد و افزود: شهرداری چالوس بعد از گذشت ۳۵ سال از سال ۹۳ ساماندهی رودخانه مرکزی شهر (حد فاصل پل مرکز تا پل کمربندی) را در دستور کار خود قرار داد و با وجود فونداسیون و پی‌ریزی و اقدامات اولیه جهت احداث دیوار حائل در ضلع غربی رودخانه شروع شد اما به‌دلیل مشکلاتی که امور آب و محیط زیست در حین انجام کار ایجاد کردند ادامه فعالیت پروژه متوقف شد.

* ضرورت همکاری امور آب در ساماندهی رودخانه چالوس

شهردار چالوس با انتقاد از اینکه با وجود دو سال از زمان توقف پروژه هنوز مجوز لازم صادر نشد، تصریح کرد: این رودخانه باید به سامان برسد و با وجود اعلام آمادگی از سوی شهرداری و شورای شهر چالوس همچنان منتظر همکاری امور آب هستیم.

وی خاطر‌نشان کرد: با وجود تهیه نقشه با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان اما هنوز این طرح به سامان نرسید.

* معضل چندین ساله رودخانه گندآبرود

طاهری‌نسب با تشریح مشکل رودخانه گند‌آبرود (واقع در مرز مشترک شهرستان‌های نوشهر و چالوس) بیان کرد: در منطقه اشکاردشت به‌جهت وجود رودخانه گندآبرود و نهر جمع‌آوری آب‌های سطحی در محوطه کاخ با کمترین بارش باران گرفتار سیل و سیلاب می‌شود که با وجود هزینه‌های زیادی که شهرداری در سنوات گذشته در این منطقه برای احداث دیوار حائل انجام داد اما مشکل همچنان پا بر جا است.

* فضای ۱۰ هکتاری از جنگل در اختیار زباله

عضو شورای اسلامی شهر چالوس نیز به معضل بزرگ زباله چالوس اشاره کرد و گفت: ۳۰ سال قبل برای دفن زباله فضای ۵ هزار متری را در جنگل برای این امر در نظر گرفتند اما امروز حدود ۱۰ هکتار از جنگل محل دفع زباله شده است که به‌دلیل آسیب به منابع طبیعی، ورود شیرابه‌ها به رودخانه و دریا و ایجاد محیطی آلوده از جمله مطالبات مردم منطقه است.

* دفن شیوه سنتی زباله در شهرهای شمالی کشور

طهمورث مختاری با بیان اینکه یکی از مشکلات بیشتر شهرهای شمالی کشور و از جمله چالوس دفن زباله به‌صورت سنتی در جنگل است، تصریح کرد: این‌کار علاوه بر هزینه‌های مالی بالا اثرات مخرب زیست‌محیطی غیر قابل جبران، تخریب و نابودی جنگل و … را نیز در پی دارد.

* کمبود پارک شهری و فضای سبز در چالوس

وی کمبود پارک شهری و فضای سبز را از دیگر مشکلات چالوس برشمرد و اضافه کرد: در شهر چالوس تنها یک پارک در حد بوستان محله در محوطه کاخ وجود دارد که قبل از انقلاب احداث شد و به‌هیچ وجه پاسخگوی نیازهای شهروندان و مسافران نیست.

* باقی ماندن تنها نام پارک یادبود شهدای چالوس

عضو شورای اسلامی شهر چالوس با انتقاد از اینکه پارک یادمان شهدای چالوس واقع در شهرک شهید نواب نیز امروز در اثر بی‌توجهی فقط نام ان باقی‌مانده و تقریبا از بین رفته است، افزود: با توجه به اینکه با تعامل شهرداری و منابع طبیعی قرار شد تا سه هکتار از فضای این زمین برای احداث پارک اختصاص پیدا کند بنابراین خواستار هدایت سرمایه‌گذاران به غرب مازندران برای احداث چنین فضاهایی هستیم.

* ساختمان‌های بلندمرتبه و کمبود امکانات آتش‌نشانی

وی ساختمان‌های بلندمرتبه و کمبود امکانات آتش‌نشانی را از دیگر مشکلات حوزه شهری چالوس برشمرد و اظهار کرد: تنها جایی از شهر چالوس که محل تردد گردشگر و توریست است خیابان رادیو دریا بوده که به ساحل و دریا متصل می‌شود و با وجود اینکه از منطقه خط هشت تا رادیو دریا جاده ساحلی وجود دارد بنابراین شورای شهر و شهرداری چالوس در صدد است که این جاده ساحلی را برای استفاده گردشگر و بومیان جهت خروج از معضل ترافیک شهری راه‌اندازی کند.

* ضرورت ساماندهی جاده ساحلی در چالوس

مختاری با بیان اینکه برای ساماندهی این جاده ساحلی نیاز به تأمین اعتبارات است، گفت: یکی دیگر از مشکلات حوزه شهری چال.س نادیده گرفته شدن حقوق مالکانه مردم در مسیر فرج‌آباد است که به‌دلیل اینکه در مسیر باند فرودگاه قرار دارند حق هیچ‌گونه دخل و تصرفی در املاک خود را نداشته و از بسیاری از امتیازات در این زمینه محروم هستند همین مسأله اعتراضات شدید مردمی را به‌دنبال دارد.

دیدگاه کاربران