عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس

طرح آمایش سرزمینی، روند مهاجرت را در فارس کنترل خواهد کرد

کد خبر: 74855
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹ ق.ظ

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس گفت: طرح آمایش سرزمینی، روند مهاجرت از روستاها به شهرها را در این استان کنترل خواهد کرد.

به گزارش نداي مردم، سید علی محمد موسوی، با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر توازن، تعادل و عدالت اجتماعی در ابلاغ سیاست های کلی برنامه ششم به عنوان یک سند بالادستی افزود: سند آمایش سرزمینی بعد از تصویب و ابلاغ می تواند مسیر توسعه متوازن را ریل گذاری کرده و نحوه استفاده حداکثری از منابع حداقلی موجود را بیان کند.
وی ادامه داد: بی توجهی هشت ساله به طرح آمایش سرزمینی در دولت گذشته که با انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی همراه بود باعث گردید تا امکانات به طور نامتعادل در مراکز استانها تجمیع شود و سایر شهرهای استانها از امکانات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی کمترین بهره را ببرند.
موسوی تصریح کرد: این معضل باعث گردید تا ساکنین روستاها و شهرها به سمت مراکز استانها مهاجرت کنند و پدیده ناهمگونی جمعیت را رقم بزنند.
او اظهار کرد: این اتفاق باعث شده که جمعیت شیراز به ۱۰ برابر دومین شهر پر جمعیت استان که مرودشت است برسد، در حالی که طبق استانداردها، مراکز استانها باید نسبت به دومین شهر پرجمعیت آن استان دارای ۲ الی سه برابر جمعیت باشند.
وی ادامه داد: این امر به معنای آن است که نتوانستیم امکانات را به شکل عادلانه و منطقی توزیع کنیم که امیدورایم با تدوین و تصویب طرح آمایش سرزمینی بتوانیم توزیع امکانات را متعادل نماییم.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، با اشاره به اینکه طرح آمایش سرزمینی به راهکار توزیع عادلانه منابع بر اساس ظرفیت و پتانسیل هر منطقه می پردازد افزود: این طرح هم اینک در دست تدوین است و امیدواریم بعد از ۱۲ سال بتوانیم جایگاه این طرح را تثبیت کنیم.
موسوی، با اشاره به تاکید طرح آمایش سرزمینی بر جلوگیری از مهاجرت از شهرستان ها و روستاها گفت: در این سند روستاها کانون ارزش آفرینی می شوند و تلاش می شود تا مکان های دافعه دار شناسایی شده و اقداماتی برای ایجاد جاذبه در این شهرها و روستاها انجام شود.
وی ادامه داد: متاسفانه کمبود امکانات در برخی شهرستان ها و روستاهای تابعه به حدی است که بیکاری در آن از مرز ۳۰ درصد گذشته که از آن جمله می توان به شهرستان های رستم و خرامه اشاره کرد که به نظر می رسد بیکاری در این مناطق ماندگار و پایدار شده است.
او افزود: آمارها نشان می دهد علت عمده و اصلی مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک فارس به سمت مرکز استان و یا شهرهای کوچک استان اقتصاد و تحصیل است و این باعث شده که نسبت جمعیت روستایی به شهری استان ۳۰ به ۷۰ درصد شود در حالی که در ابتدای انقلاب، ۷۰ درصد مردم فارس در روستاها زندگی می کردند.
وی گفت: در این استان مناطقی با کمتر ۱۰ هزار نفر جمعیت عنوان شهر را پیدا می کنند و در تقسیمات کشوری جدید به عنوان شهر معرفی می شوند، مناطقی که تا چند سال قبل روستا بودند اما به ناگاه نام شهر بر آنها گذاشته می شود، بی آنکه امکانات خاصی داشته باشند که این به هیچ وجه به صلاح استان نیست.
موسوی افزود: عزم و اراده دولت تدبیر و امید برای تدوین و تصویب طرح آمایش سرزمین نوید بخش آن است که این معضلات به حداقل برسد، البته دولت با تدابیر ویژه درصدد بوده در غیاب این طرح اقدامات زیادی را برای توازن و تعادل در توزیع امکانات انجام دهد که از آن جمله در نظر گرفتن هشت درصد سرجمع اعتبارات عمرانی استان برای بهسازی، عمران و آبادانی روستاهای فارس بوده است.
وی ادامه داد: علاوه بر آن دولت تلاش کرده با استفاده از اعتبارات ماده ۱۸۰، به شاخص های زیربنایی روستاها و مناطق کمتر برخوردار تعادل بخشد./ايرنا

دیدگاه کاربران