عضویت در خبرنامه الکترونیک

خارج کردن عربستان از فهرست تروریسم خیانت به حقوق کودکان است

کد خبر: 74899
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۳:۲۹ ب.ظ

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به خروج نام عربستان در اثر اعمال فشارهای سیاسی و مالی از فهرست سیاه گفت: این اقدام خیانتی به حقوق آسیب پذیرترین بخش از غیرنظامیان یعنی کودکان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد روز سه شنبه در بحث عمومی شورای امنیت در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه سخنرانی کرد.
وی گفت: حملات هوایی در یمن که تا کنون منجر به قتل صدها کودک یمنی شده، آیا جز رشد القاعده و داعش دستاوردی به همراه داشته است؟ اگر وجدان جامعه جهانی نسبت به کشتار کودکان یمنی به خواب فرو رفته، آیا می تواند نسبت به تهدید راهبردی رشد افراطی گری و تروریسم نیز آسوده خاطر باشد؟
وی افزود: بسیار تاسف آور است که ما در برابر کشتار کودکان و نابودی مدارس و بیمارستان ها شاهد اعمال فشار و نفوذ سیاسی هستیم. سال گذشته رژیم اسرائیل علی رغم جنایات آشکار خود علیه کودکان در غزه در فهرست سیاه سازمان ملل قرار نگرفت. امسال در مورد یمن شاهد آن بودیم که ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی؛ که بر اساس یافته های مستند کارشناسان سازمان ملل به عنوان مسئول کشتار غیر نظامیان و از جمله ۸۷۵ کودک یمنی است که در اثر بمباران های هوایی و حمله به ۴۹ مدرسه و بیمارستان جان باختند؛ ابتدا در فهرست سیاه سازمان ملل متحد قرار گرفت اما با شگفتی تمام نام این ائتلاف در اثر اعمال فشارهای سیاسی و مالی از آن فهرست خارج شد.
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد ادامه داد: این اقدام خیانتی به حقوق آسیب پذیر ترین بخش از غیر نظامیان یعنی کودکان است که این ساز و کار بین المللی برای حفظ این طراحی شده است و اینگونه رفتار منجر به بی اعتباری گزارش های سازمان ملل متحد و موجب آسیب زدن به شالوده حقوق بین المللی بشر دوستانه خواهد شد.
خوشرو وضعیت کودکان بویژه در نوار غزه و یمن را بویژه بسیار نگران کننده توصیف کرد و گفت: که گزارش امسال دبیر کل در مورد وضعیت کودکان در مخاصمات مسلحانه بار دیگر حاکی از ان است که متاسفانه در سال گذشته کودکان همچنان یکی از قربانیان جنگ ها و مخاصمات مسلحانه بوده اند، گروه های تروریستی و افراطی همچون داعش؛ القاعده و بوکو حرام همچنان به حملات خود علیه کودکان؛ مدارس و بیمارستان ها و نقض آشکار حقوق کودکان ادامه می دهند در حالی که تهاجم به کودکان اقلیت ها همچنان توسط گروه های افراطی رو به فزونی دارد.
وی گفت: در نتیجه تهاجم ارتش اسرائیل به غزه ۵۴۰ کودک فلسطینی جان باختند و ۲۹۵۵ کودک مجروح شدند که از این تعداد حدود ۱۰۰۰ کودک تا پایان عمر خود دچار معلولیت خواهند بود. رژیم اسرائیل هرگز بخاطر ارتکاب این جنایات در جنگ غزه به کیفر نرسید.
بر اساس آخرین گزارش دبیر کل مورد وضعیت کودکان دریمن حمله به کودکان در یمن طی یک سال گذشته شش برابر افزایش یافته است و به ۱۹۵۳ مورد رسیده است. در نتیجه این حملات و تنها طی یک سال ۸۷۵ کودک یمنی جان باخته اند که حملات هوایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی مسئول ۶۰ درصد این جنایات بوده است.
در بحث عمومی شورای امنیت که گزارش سالانه دبیر کل در مورد تاثیر مخاصمات بر کودکان در سراسر جهان مورد بحث قرار می گیرد بیش از هفتاد کشور شرکت داشتند.

دیدگاه کاربران