عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان :

نمایندگان مجلس مانع تصویب لایحه ۶ مدیریت شهری شوند/ دولت برداشت از بستر رودخانه زاینده‌رود را حق مکتسبه خود می‌داند

کد خبر: 75019
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳ ق.ظ

جلوگیری نمایندگان مجلس از تصویب لایحه ۶ مدیریت شهری به خاطر مغایرت با قانون اساسی، مقابله با تفکر اصفهان‌ستیزی در مجلس و جلوگیری از اخذ وجوه غیر قانونی از مردم در شهرداری از جمله موارد مورد بحث در جلسه امروز شورای اسلامی شهر اصفهان بود.

به گزارش نداي مردم، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه علنی این شورا با تبریک روز خبرنگار و فرا رسیدن روز حمایت از صنایع کوچک اظهار داشت: مسئولان توجه کنند ۹۹ درصد از صنایع کشور کوچک بوده و ۴۵ درصد از مردم در این زمینه مشغول به کار هستند در عین حال نیز ۶۰ درصد از صنایع توسط این قشر تهیه می‌شود.

رضا امینی افزود: مکان تولیدی ۱۴ درصد از صنایع کشور در اصفهان مستقر است که از این میزان ۹۲ درصد آن صنایع کوچک بوده و مدیران و مسئولان باید در راستای افزایش انگیزه و اشتغال‌زایی در این زمینه مطالبات آن‌ها را پیگیری کنند.

نمایندگان مجلس مانع تصویب لایحه ۶ مدیریت شهری شوند

وی با اشاره به بررسی لایحه ۶ مدیریت شهری در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس سعی کنند از تصویب این لایحه جلوگیری کنند وگرنه بیش از ۷۰ درصد از درآمدهای شهرداری دولتی خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: این لایحه به شدت سبب تنزل نقش شهرداری‌ها و شوراها به عنوان نمایندگان مردم خواهد شد و اگر این طرح تصویب شود بخش اعظمی از سرمایه و درآمدهای شهرداری که در قسمت‌های مختلف شهری هزینه می‌شود به دست دولت افتاده و شهرداری برای برگزاری کوچک‌ترین برنامه باید دست خود را به سمت دولت دراز کند.

وی خاطر نشان کرد: تکلیف دولت در تهیه لوایح شهرداری، پرداخت بخشی از درآمد‌های حمل و نقل عمومی، تعیین میزان اعتبار و تسهیلات بانکی، بررسی و اقدام پیرامون بافت‌های فرسوده و غیره از جمله برنامه‌هایی است که در برنامه ۵ توسعه از قلم افتاده و باید به آن‌ها توجه شود.

اداره کتابخانه‌های شهر به شهرداری‌ها واگذار شود

امینی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی تنها نهادی هستند که اجازه مکاتبه مستقیم با خزانه کل را دارند، تصریح کرد: آن‌ها می‌توانند طی مکاتبات خود برای اجرای برنامه‌های کتابخانه‌ها بخشی از وجوه شهرداری را برای خود برداشت کنند و به دنبال آن ما شاهد برخی هزینه‌های بی‌رویه بوده‌ایم.

وی بیان کرد: در همین راستا نمایندگان مجلس سعی کنند طرحی را پیشنهاد کنند که در آن اداره کتابخانه‌های شهر به شهرداری واگذار شود تا هزینه‌ها کاهش یابد.

جلوگیری از اخذ وجوه غیر قانونی از مردم در برخی مناطق شهرداری

رئیس شورای شهر اصفهان با اشاره به تذکرات قبلی خود به شهرداری مناطق اصفهان در ارتباط با تکریم ارباب رجوع اظهار داشت: همچنان تعداد شکایات مردم مبنی بر عدم تکریم ارباب رجوع بسیار زیاد است و اگر تغییر رویه نداشته باشند ناگزیر نام مدیران و مناطق را در صحن ذکر کرده و آن‌ها را مورد سئوال قرار می‌دهیم.

وی افزود: اخیراً در برخی مناطق شهرداری دیده شده وجوهی غیر قانونی به بهانه‌های مختلف مثلا از باب سیمای منظره شهری از مردم گرفته می‌شود و در جلسه‌ای که با اعضای شهرداری مناطق مختلف داشتیم، متوجه شدیم رویکرد حاکم این بوده که آن‌ها وجوه را حق خود می‌دانستند، البته با آن‌ها برخورد شد و توجیه شدند که باید براساس قانون از مردم وجوه را دریافت کنند ولی لازم است مورد پیگیری و نظارت بیشتر قرار گیرد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق میان دستور خود با پرداختن به مسئله تابلوهای تبلیغات شهری گفت: دیده شده تعدادی از این تابلوها به مزایده گذاشته می‌شود و پس از فروش شرکت خریدار با قیمت دلخواه خود این تابلوها را اجاره می‌دهند.

احمد شریعتی افزود: در اکثر موارد مراجعه کنندگان به علت فقدان دستور العمل و مصوبه‌ در این مورد دچار سردرگمی شده و نمی‌داند تکلیفش چیست.

وی با اشاره به عدم نظارت در این زمینه، خاطرنشان کرد: روی قیمت‌ اجاره تابلوها هیچ نهاد به خصوصی نظارت نمی‌کند و به این مورد باید رسیدگی شود.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در ارتباط با نحوه نظارت و بازرسی شهرداری تصریح کرد: در زمینه برخورد با دلالان هم باید با حفظ صیانت و آبروی این افراد، اقدام لازم صورت گیرد، شهرداری‌ها توجه کنند اگر پای بازرسان به این نهاد باز شد به خاطر کم‌کاری‌ها و یا برخورد نامناسب خودشان است.

نمایندگان اصفهان در مجلس با تفکر اصفهان‌ستیزی مقابله کنند

شریعتی با اشاره به تصور جدیدی که در مجلس شورای اسلامی علیه استان اصفهان شکل گرفته، ادامه داد: متاسفانه این تصور نادرست در اذهان نمایندگان شکل گرفته وسبب شده دولت به این خاطر حق و حقوق این استان را به خوبی ادا نکند.

وی با دعوت از نمایندگان مجلس برای حضور در استان اصفهان، خاطرنشان کرد: تقاضا دارم نمایندگان برای دیدن مشکلات و محرومیت‌های این استان خودشان در اصفهان حضور یابند و بعد اظهار نظر کنند.

نایب رئیس شورای شهر اصفهان نبود یکپارچگی بین نمایندگان مجلس را علت به وجود آمدن تفکر اصفهان ستیزی دانست و افزود: عدم انسجام بین نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، مشکلات متعددی را در این استان به وجود آورده و آن‌ها باید با اتفاق هم از پیشروی این دیدگاه جلوگیری کنند.

دولت و شهروندان خبرنگاران را مورد حمایت خود قرار دهند

عضو شورای شهر اصفهان با تقدیر از مقام خبرنگاران در روز خبرنگار بیان کرد: با رشد جوامع اشکال حکومت مردم بر مردم در جامعه ایجاد شد و انقلاب مشروطه به عنوان نخستین رویداد در کشورهای اسلامی در این زمینه شکل گرفت و نقش رسانه به عنوان عنصر ارتباطی با مسئولان در این مورد بسیار پررنگ بوده و هست.

فتح‌الله معین افزود: تجربه‌های بشری نشان داده هرجا خبرنگاران بیشتر مورد حمایت دولت و مردم قرار گرفتند، فساد کمتر شده بنابراین شهروندان و مسئولان باید خدمات این قشر عظیم جامعه را پاس بدارند و آن‌ها را زبان گویای خود بدانند، تعداد زیاد شهدای خبرنگار سند گویای تعهد و ایثار آن‌هاست امید است که نام‌گذاری یک روز به نام آن‌ها مایه قدردانی از این قشر اهل قلم باشد.

دولت برداشت از بستر رودخانه زاینده‌رود را حق مکتسبه خود می‌داند

عضو کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به مصوبه ۹ ماده‌ای شورای عالی آب در سال ۹۲ اظهار داشت: پس از تصویب این لایحه مقرر شد هرگونه بارگزاری جدید روی بستر رودخانه زاینده رود متوقف شود و به طرح‌های بالای ۵۰ درصد اجرایی آب تعلق گیرد درحالیکه با این وجود برداشت از رودخانه به عنوان حق مکتسبه دولت قبلی شناخته می‌شد و این روند همچنان ادامه دارد.

فتح‌الله معین تصریح کرد: در ماه‌های اخیر تمام طرح‌هایی که پیشرفتی کمتر از ۵۰ درصد داشتند مجددا فعال شده و میزان پیشروی خود را بالای ۵۰ درصد اعلام کرده‌اند و قصد راه‌اندازی مجدد طرح‌ها را دارند که این امر خلاف قانون و مصوبات است.

وی با بیان اینکه مدیریت عالی آب استان و وزیر نیرو باید از این حق‌کشی آشکار جلوگیری کنند، خاطرنشان کرد: با اینکه در جلسات قبلی تذکراتی مبنی بر اعلام شکایت برای انتقال آب به بروجن مطرح شده بود ولی در این مورد هیچ اقدامی نشد و به تازگی مسئله انتقال آب به شهرکرد هم به آن اضافه شده و این مورد ظلمی در حق مردم اصفهان است.

لایحه ۶ مدیریت شهری مغایر با قانون اساسی است

دیگر عضو شورای شهر اصفهان در نطق میان دستور خود با اشاره به بررسی لایحه ۶ مدیریت شهری در مجلس شورای اسلامی گفت: این لایحه سبب کاسته شدن اختیارات شورای شهر می‌شود؛ این درحالی است که تصویب آن با قانون اساسی و بیانات امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب که اعضای شورا را نمایندگان مردم می‌دانند در تناقض آشکار قرار دارد.

مهدی باقربیگی افزود: با توجه به اینکه شورای شهر در گذشته بارها در موارد مختلف به شهرداری که یک نهاد پایین‌تر محسوب می‌شود، تذکر داده و با بی‌توجهی آن‌ها مواجه بوده است، دولت این حق را برای خود به رسمیت می‌شناسد که به عنوان نهاد بالاتر در تعدیل قانون و گرفتن حقوق و اختیارات شورا اقدام کند.

اجرای روش‌های مرسوم قدیمی در آبیاری درختان متوقف شود

عضو کمیسیون حفظ و گسترش فضای سبز شورای شهر اصفهان در ارتباط با اولویت‌بندی مباحث مربوط به فضای سبز اظهار داشت: این موارد باید در کمیسیون ماده ۷ مطرح شود و معاونان خدمات شهری و مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری حضور یابند اما آنها در جلسات شرکت نمی‌کنند بنابراین از قدرت اجرایی کمیسیون حفظ و گسترش محیط زیست کاسته می‌شود.

وی افزود: اعضای شورای شهر در کمیسیون حفظ و گسترش فضای سبز باید وظایف خود اعم از نظارت و دخالت در گسترش و حفظ فضای سبز را به شدت پیگیری کنند.

باقربیگی به نحوه آبیاری غلط درختان و گیاهان در پارک‌ها اشاره و بیان کرد: لازم است از اجرای روش‌های مرسوم قدیمی مانند گود کردن پای درخت و ریختن آب در آن برای طولانی مدت جلوگیری شود چراکه این روش‌ها در سلامت گیاهان تاثیر منفی خواهد داشت.

اصفهان دارای رتبه نخست صنعت کشور است

رسول جهانگیری در تذکرات این هفته شورای شهر گفت: در جلسه اعضا کمسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مجلس اصفهان و صاحبان صنایع کوچک و بزرگ بسته ۱۶ هزار میلیاردی تسهیلات و منابع مالی دولت برای خروج از رکود و رونق اقتصادی قرار داده که مبلغ هزار میلیارد آن به اصفهان تخصیص یافته ولی حقیقتا نیمی از این مقدار در اختیار ما قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: پس از جدا شدن البرز از تهران، اصفهان به عنوان رتبه نخست صنعت کشور فعالیت می‌کند بنابراین از دولت تقاضا دارم نسبت به تخصیص هزار میلیارد مابقی سهم منابع مالی این استان اقدام کند تا در رونق اقتصادی مشارکت داشته باشد.

در تقسیم ارزش افزوده پالایشگاه‌ها بین استان‌های هم‌جوار بی‌عدالتی می‌شود

عباس حاج رسولی‌ها با اشاره به مبحث تکریم ارباب رجوع در شهرداری مناطق مختلف بیان کرد: در این زمینه باید اقدام عملی صورت گیرد و پیشنهادی که در این راستا شده این بود که یک نفر به عنوان راهنمای مردم در شهرداری‌ها مستقر شود تا قبل از مراجعت شهروندان به مسئولان آن‌ها را پیرامون مشکلاتشان راهنمایی کند.

وی در ارتباط با اجرای مصوبه ۹ ماده‌ای آب در اصفهان خاطرنشان کرد: متاسفانه اکنون نه تنها بحث زاینده رود بلکه آب شرب شهروندان هم دچار بحران شده و اگر مردم در مصرف آب صرفه‌جویی نکنند برخی مناطق و روستاها دچار مشکلات جدی خواهند شد.

عضو کمیسیون امور اقتصادی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون مسائل مربوط به ارزش افزوده پالایشگاه‌های استان گفت: در سهم ۵۰ میلیارد ریال ارزش افزوده که باید بین ۲ استان هم جوار تقسیم شود، به خاطر عدم شفاف‌سازی قانون بی عدالتی می‌شود که مورد باید رسیدگی قرار گیرد.

مسئولان به موسسات اعتباری توجه بیشتری داشته باشند

عدنان زادهوش در تذکرات خود با بیان اینکه ایجاد امنیت مالی و جانی وظیفه حاکمیت است، اظهار داشت: نیروهای امنیتی در بحث امنیت جانی بسیار خوب عمل می‌کنند اما متاسفانه هنوز در برخی مناطق کلانتری وجود ندارد و مردم اعتراضاتی داشته‌اند که باید رسیدگی شود.

وی در ارتباط با امنیت مالی شهروندان اضافه کرد: مردم به خاطر رونق اقتصادی شهری اموال خود را در سرمایه گذاری‌های مشارکتی شرکت گیتی‌پسند گذاشتند و با وجود تذکرات وارده، هیچ اقدامی در جهت اینکه چگونه مال خود را عودت کنند انجام نگرفت و هیچ نظارتی هم در این مورد نشده است.

عضو کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های شهروندان در موسسات اعتباری مختلف تصریح کرد: برخی از این موسسات مانند موسسه ثامن الحجج با وجود تبلیغات خود و تاکید ویژه بر اینکه تحت نظر بانک مرکزی هستند اما پاسخگوی سوالات نبوده بنابراین مسئولان باید به این موارد توجه بیشتری نشان دهند تا احقاق حق صورت گیرد.

سیستم‌های هوشمند و تابلوهای ITS تاثیر به‌سزایی در اشاعه فرهنگ حمل و نقل دارند

غلامرضا شیران دیگر عضو شورای شهر اصفهان در ارتباط با فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بیان کرد: سیستم‌های هوشمند و تابلوهای ITS در نقاط مختلف شهر در ترویج این فرهنگ بسیار تاثیرگذار است اما باید موضوعات مطرح شده در این تابلوها را دسته‌بندی و سپس برای روی آن کار کرد، همچنین سیستم‌های حمل و نقل هوشمند برای ارتقا ایمنی و فرهنگ ترافیک ایجاد شده و مسئولان باید به تحلیل داده‌های این سیستم بپردازند.

در بودجه سال آینده ردیفی برای ایمن سازی سایت بازی کودکان در نظر گرفته شود

غلامحسین صادقیان با اشاره به اقدامات انجام شده کمیسیون بهداشت و خدمات شهری خاطرنشان کرد: توسعه شبکه شیرهای هیدراست، طراحی و نصب دستگاه‌های اعلام حریق در ساختمان‌ها، طراحی و ساخت خودرو بحران، استقرار اورژانس در ایستگاه و اقدام برای ایمن سازی سایت بازی کودکان از جمله موارد در ایجاد ایمنی شهروندان بود.

وی ادامه داد: با وجود زحمات کارکنان آن سازمان، گلایه‌هایی پیرامون مباحث حقوقی و رفاهی آنان مطرح شده بود که عدالت در پرداخت‌ها را زیر سوال می برد.

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان با تقدیر از سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان تصریح کرد: با توجه به اقدامات موثر این سازمان و در پیش داشتن روز آتش نشان بهتر است نمایشگاهی از ظرفیت‌های ایمنی آتش نشانی در این روز برگزار گردد.

وی در ارتباط با بودجه ایمن سازی سایت بازی کودکان گفت: لازم است در بودجه سال ۹۶ ردیفی برای ایمن سازی سایت بازی کودکان در نظر گرفته شود چراکه امسال اقدامات خوبی در این زمینه شد ولی به خاطر کمبود بودجه اجرا با مشکلات زیادی مواجه بود.

به گزارش تسنیم، اهدا قسمتی از بدهی‌های مجموعه ورزشی مهاجرانی واقع در خیابان لاله، لایحه انتقال اعتبار برای کمک به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری، ساماندهی تابلوهای تبلیغات شهری و نام‌گذاری تعدادی کوچه در مناطق مختلف شهر از جمله طرح‌ها و لوایح تصویب شده در این جلسه شورای شهر بود./تسنيم

دیدگاه کاربران