عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر ستاد احیای بافت‌های فرسوده استان گلستان :

عملیات اجرایی مرمت خانه تاریخی کبیر گرگان به اتمام می‌رسد

کد خبر: 75089
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۲:۴۶ ب.ظ

دبیر ستاد احیای بافت‌های فرسوده استان گلستان از پیشرفت بیش از ۶۰ درصدی کار مرمت خانه تاریخی کبیر گرگان خبر داد و گفت: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز در تلاش هستیم تا پایان سال ۱۳۹۵ این عملیات را به اتمام برسانیم.

به گزارش نداي مردم، ابراهیم مبارک‌قدم اظهار کرد: در حال حاضر پروژه مرمت استحفاظی سقف عمارت اصلی خانه تاریخی کبیر در حال انجام است که شامل عملیات جمع‌آوری سفال، تهیه شیرسرهای سقف، جمع‌آوری گل و پتک و چوب‌های سقف، ساخت خرپای سقف و تخته کوتی، عملیات شستشوی سفال‌ها و عایق‌کاری و ایزوگام سقف می‌شود.

وی با توجه به اهمیت پروژه مرمت استحفاظی سقف این عمارت، توضیح داد: در سیستم معماری شمال کشور به خصوص در گرگان اصلی‌ترین موضوع بنا، سقف و بام شیروانی آن است که اسکلت چوبی با خرپاهای ایرانی در پوشش سفالی سقف از نظر وزنی بسیار سنگین است (حدود ۱۰۰ کیلوگرم در مترمربع) و هم عملیات اجرایی آن بسیار پیچیده، سخت و هزینه‌بر است.

به گفته مبارک‌قدم، اقدامات بعدی مرمت این خانه تاریخی شامل مرمت سقف بقیه فضاهای جانبی آن می‌شود و در گام بعدی به اجرا در خواهد آمد.

وی مکان این پروژه را بافت تاریخی دوشنبه‌ای گرگان و میزان اعتبار صرف شده را تاکنون حدود ۴ میلیارد ریال اعلام کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان اظهار داشت: خانه تاریخی «کبیر» با اعتبار حدود ۱۲ میلیارد ریال برای بهسازی و مرمت مهرماه سال ۱۳۹۳ به تملک شرکت عمران و بهسازی شهری ایران درآمد و از آن پس قرارداد مرمت آن با پیمانکاران ذیصلاح منعقد و عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

به گفته مبارک‌قدم، خانه تاریخی کبیر در حال حاضر به شش پلاک مختلف تقسیم شده و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران دو پلاک اصلی آن را به مساحت یک‌هزار و ۴۰۰ مترمربع که عمارت اصلی در آن واقع شده، خریداری و تملک کرده است.

مبارک‌قدم افزود: خانه کبیر پس از مرمت بر حسب صلاحدید و برای استفاده همه مردم به بخش‌های خصوصی و دولتی واگذار می‌شود.

خانه تاریخی «کبیر» از نفیس‌ترین و بزرگترین مجموعه‌های مسکونی شمال کشور است که بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع مساحت و حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد و از آثار ملی ثبت شده در محله دوشنبه‌ای شهر گرگان است.

از ویژگی‌های تاریخی این خانه، عمارت اصلی و پنجره‌های اورسی شکل (مشبکی) و تزئینات چوبی بسیار زیاد آن است.

آخرین مالک این خانه، تاجر بسیار معروف به نام مرحوم «محمد قاسم کبیر» بوده است./فارس

دیدگاه کاربران