عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای اسلامی شهر تهران در روز خبرنگار:

در برنامه ششم حتی یک بند نیز به موضوع مدیریت یکپارچه اشاره نشده است

کد خبر: 75103
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۴:۳۹ ب.ظ

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با ابراز نگرانی در خصوص برنامه ششم توسعه دولت گفت: محتویات برنامه ششم حاکی از آن است که در این برنامه ها به فکر شهرداری نیستند.

به گزارش نداي مردم، مهدی چمران در نشست خبری همزمان با روز خبرنگار اظهار کرد: خبرنگار با اصالت، صداقت، امانت داری و هدایت اخبار عمومی نقش مهمی در ساخت عمومی و زندگی مردم ایفا می کند.چمران تاکید کرد یک خبرنگار باید در کنار شور و هیجان یک خبر، وفاداری به اصول صداقت و امانت داری را نیز همیشه مد نظر قرار دهد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مهمترین درآمد شهرداری ها عوارض دائمی است که متاسفانه با آنچه در برنامه ششم قید شده است شهرداری ها محدود می شوند و به جای حل مشکلات به مشکلات اضافه می شود.

چمران افزود: از سال ۸۱ که بحث قانون تجمیع عوارض روی کار آمد و بر این موضوع تاکید بود که عوارض مالیات نیست و بودجه دولت نیست وباید برای اداره شهر به شهرداری ها پرداخت شود .

وی افزود: در ادامه ی پرداخت عوارض به شهرداری مقرر شد سهم دولت از مالیات بر ارزش افزوده ۵۰ درصد وسهم شهرداری ها ۵۰ درصد باشد اما طی چند سال این سهم، سه به دو شد و سال گذشته کمتر از ۸ درصد بود و امسال این سهم به ۳ درصد رسیده است .

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: عوارض در برنامه ششم توسعه دولتی شده در حالی که این عوارض مالیات نیست و با واگذاری امکان تقسیم آن توسط استانداری این نگرانی افزایش یافته که چگونه تقسیم می شود و چقدر زمان می برد.

چمران گفت: در حالی که در برنامه چهارم و پنچم توسعه در بندهایی به شورا اشاره شده است، در برنامه ششم حتی یک بند نیز به موضوع مدیریت یکپارچه اشاره نشده است.

وی یکی دیگر از موضوعات مربوط به عوارض را بحث مغایرت قانونی دانست که بر اساس آن و طبق قانون نمی توان عوارض یک شهر را برای شهر دیگر هزینه کرد و گفت: متاسفانه در آیین نامه نوشته شده جایی برای حضور بدنه مدیریت شهری تعیین نشده است و نحوه توزیع و تخفیفی برای آیین نامه آن با حضور وزارت کشور سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت اقتصاد دارایی صورت گرفته که این موضوع درست نیست.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره اختلافات موجود میان دولت و شهرداری اظهار کرد: این اختلافات سنتی است چراکه وزارت کشور و دولت زمانی صاحب شهرداری ها بودند و امروز این گونه نیست.

وی افزود: ما نمیخواهیم از دولت پول بکنیم بلکه می خواهیم بدهی هایمان رابگیریم ولی متاسفانه چنان عزمی در دولت نیست و این موضوع ریشه در آن دارد که در دولت جایگاهی نداریم.

چمران با پیشنهاد این که دولت وزیر شورا و شهرداری تعیین کند گفت: این موضوع در سایر کشورها وجودارد و باید کسی باشد که از منافع شهر دفاع کند که این شخص می تواند در حد معاون رییس جمهور باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران برگزاری نمایشگاه ساختمان در مجموعه نمایشگاهی واقع در بزرگراه چمران را مورد نقد قرار داد و گفت: به رغم هزینه شدن میلیاردها تومان از بودجه ملت وساخت نمایشگاه بین المللی، بازهم در داخل شهر نمایشگاه برپا می شود.

وی اظهار کرد: ازدحام برگزاری نمایشگاه در اتوبان چمران موجب ایجاد گره ترافیکی ، برهم زدن آرامش منطقه و آسایش ساکنان شده است و راه بند های زیادی را به همراه داشته است.

چمران تاکید کرد: عادت نمایشگاه برگزار کردن در این محل باید کنار گذاشته شود و در این راستا نامه ای با امضای اعضای شورا به رییس جمهور نوشته شده تا این مشکل درون شهری حل شود.

چمران درباره نحوه اداره جلسات اظهارکرد: برای پاسخ به انتقادات مطرح شده باید بگوییم قانون ادارات جلسات را خودم نوشتم وبهتر است دراین مورد قیاس کنید.
وی درباره حضور در دوره انتخابات شورای شهر اظهارکرد: هنوز در این مورد تصمیمی نگرفته ام.

چمران درباره اختیارات شهردار اظهار کرد: محدود شدن اختیارات شهردار باعث افزایش اختیارت شورا نخواهد شد واختیارات از لوازم کار شهردار است.

دیدگاه کاربران