عضویت در خبرنامه الکترونیک
زمانی در تشریح اقدامات سلامت محور در محله هرندی اعلام کرد:

پایش سلامت ۴۷۷۰کودک در خانه های کودک و مدارس

کد خبر: 75109
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۴:۵۱ ب.ظ

خانه های سلامت محله هرندی به عنوان یکی از ارکان تاثیرگذار در امر سلامت تا کنون به ۱۳۰ نفر از شهروندان محله خدماتی نظیر سنجش تراکم استخوان، اسکن کف پا با هدف آموزش و پیشگیری از بیماری های پوکی استخوان و ناهنجاری های استخوان ارائه داده اند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران در تشریح اقدامات سلامت محور مدیریت شهری در محله هرندی به عنوان یکی از محروم ترین مناطق پایتخت گفت: شهرداری تهران طی یک سال گذشته با همکاری اداره سلامت منطقه ۱۲ و با تاکید بر حساس سازی شهروندان به موضوع سلامت و توانمندسازی، رسیدگی به شهروندان محله هرندی را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش نداي مردم، سمانه زمانی ضمن بیان این مطلب با اشاره به نحوه خدمات رسانی به مردم محله هرندی طی یک سال گذشته اظهار کرد: بر اساس آمارهای موجود تاکنون ۵۲۰۰ نفر از شهروندان محله از خدمات رایگانی همچون ویزیت پرشکی، مشاوره تغذیه، مشاوره روان شناسی، سنجش فشار خون و غربالگری دیابت همراه با توزیع رایگان دارو و ارجاع بیماران به مراکز درمانی برخوردار شده اند.

وی استقرار اتوبوس سلامت را یکی از نوآوری های اداره کل سلامت معرفی کرد و گفت: به منظور رسیدگی پزشکی به تمامی شهروندان محله طرح ویزیت منزل به منزل ویژه ۱۶۸نفر از شهروندان سالمند، دارای معلولیت، خانواده معظم شهدا، زنان باردار و نوزادان همراه با توزیع رایگان دارو انجام شد و ۱۵۹ نفر از کودکان کار و خیابان با مشارکت موسسه خیریه نوآوران سلامت از خدمات کلینیک سیار دندانپزشکی استفاده کرده اند.

مدیر کل سلامت شهرداری تهران افزود: علاوه بر خدمات ارائه شده ،کمک به مراکز توان بخشی معلولین از جمله فعالیت های این اداره کل بوده که با همکاری شهرداری منطقه ۱۲ انجام شده است .

به گفته زمانی در قالب طرح جهادی به ۲۸۷۵ نفر از شهروندان محله خدمات رایگان پزشکی شامل ویزیت و معاینه پزشکی، مشاوره تغذیه، مشاوره روانشناسی، سنجش فشارخون و غربالگری دیابت ارائه شد.

وی در ادامه به موضوع آموزش بهداشتی در مدارس و اماکن فرهنگی محله پرداخت و تصریح کرد: طی یک سال گذشته در ۵ پایگاه تابستانی بحث های زیست محیطی، ایمنی در منزل،کمک های اولیه، مقابله با استرس و خشم، مهارت نه گفتن، اجرای طرح گردشگری و تفریحی و مشاوره های گروهی را به ۲۰۵ دانش آموز آموزش داده ایم.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران پایش سلامت ۴۷۷۰ کودک را از دیگر اقدامات دانست و عنوان کرد: خدمات ما در این زمینه شامل معاینات سنجش شنوایی، بینایی سنجی، غربالگری پدیکولوزیس، پزشک اطفال و انجام آزمایشات تشخیصی شامل ایدز، هپاتیت و بیماری های انگلی در خانه های کودک و مدارس می شود.

زمانی ادامه داد: به منظور پایش سلامتی ۱۵۵ کودک محله هرندی طرح پژوهشی و درمانی بیماری های انگلی و روده ای ویژه کودکان کار و خیابان را با مشارکت دانشگاه ایران به سرانجام رسانده ایم. همچنین در میان ۵۲۰۰ خانوار، کودک و نوجوان محله بسته های بهداشتی شامل بسته ویژه استحمام و عیدانه توزیع شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری فعالیت مرکز سلامت جامعه هرندی خاطرنشان کرد: این مرکز با مشارکت مرکز بهداشت شرق راه اندازی شد و در حال حاضر در این مرکز اقداماتی چون خدمات پزشکی، دندانپزشکی، مشاوره تغذیه، مراقبت های دوران بارداری و بهداشت خانواده، مشاوره روان شناسی، واکسیناسیون و پایش رشد نوزادان وکودکان و آموزش های سلامت انجام می شود.

زمانی با تاکید بر راه اندازی سامانه الکترونیک سلامت شهروندان گفت: خانه های سلامت محله هرندی به عنوان یکی از ارکان تاثیرگذار در امر سلامت تا کنون به ۱۳۰ نفر از شهروندان محله خدماتی نظیر سنجش تراکم استخوان، اسکن کف پا با هدف آموزش و پیشگیری از بیماری های پوکی استخوان و ناهنجاری های استخوان ارائه داده اند.

وی در پایان به توانمندسازی و آموزش شهروندان در خانه های سلامت و مساجد محله هرندی اشاره کرد و گفت: در راستای حمایت از کودکان و رشد هر چه بهتر این گروه طی یک سال گذشته میان وعده سالم شامل میوه و شیر در میان ۹۹۲۰ کودک محله توزیع شد.

دیدگاه کاربران