عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئيس كميته حمل‌ونقل شوراي شهر تهران:

قطار سبک شهری در تهران به حرکت درمی‌آید

کد خبر: 75140
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۵۹ ق.ظ

سیستم قطار سبک شهری (LRT) در برخی مسیرها جایگزین اتوبوس‌های تندرو (BRT) می‌شود.

به گزارش نداي مردم، محسن سرخو، رئيس كميته حمل‌ونقل شوراي شهر تهران از توجه جدي به سيستم حمل‌ونقل ريلي براي تهران خبر داد كه در واقع نسل جديد ترامواهايي است كه انرژي محرك آن برق است و همانند مترو انرژي مورد نياز خود را از خطوط انرژي روي زمين دريافت مي‌كند؛ ضمن اينكه ريل آن هم كاملا با زمين همسطح است. از ديگر ويژگي‌هاي اين شيوه جديد حمل ونقلي برخورداري از زمانبندي مشخص و سرعت بيشتر در مقايسه با اتوبوس‌هاست.

به‌گفته سرخو، اين شيوه جديد حمل ونقلي در برنامه پنج ساله دوم توسعه شهرداري پيش‌بيني شده است. بنابراين قرار شده تا در بازنگري طرح جامع حمل‌ونقل كه به تصويب شوراي‌عالي حمل ونقل و ترافيك مي‌رسد LRT اضافه شود. سرخو در توضيح مسيرهاي درنظر گرفته شده به محور خيابان وليعصر حدفاصل ميدان راه‌آهن تا تجريش و ميدان آزادي تا ميدان امام حسين اشاره كرد. درعوض قرار است تا اتوبوس‌هاي BRT حذف شده از اين مسيرها به مناطق غربي شهر منتقل شود.

رئيس كميته حمل ونقل شوراي شهر تهران ظرفيت حمل ونقلي LRT را دوبرابر BRT اعلام كرد و گفت: در اين روش حمل‌ونقلي ديگر نيازي به حفاظ‌هاي BRT نخواهد بود. هر رام قطار اين شيوه حمل‌ونقلي ۳ واگن دارد كه واگن مياني نيروي محركه را تأمين مي‌كند. وي درعين حال تأكيد كرد كه ممكن است در بحث‌هاي كارشناسي كه در كميسيون حمل ونقل و عمران شوراي شهر در پيش داريم تعداد خطوط LRT اضافه‌تر شود. سرخو درباره منبع مالي تأمين چنين شيوه حمل‌ونقلي گفت:‌ منبع مالي اين پروژه از بودجه شهرداري تهران نخواهد بود بلكه در قالب قراردادهاي BOT و پروژه‌هاي بلندمدت۱۵تا ۲۰ساله خواهد بود.پيش‌بيني‌ها حاكي از آن است كه درصورت راه‌اندازي اين شيوه جديد حمل ونقلي به ميزان زيادي از آلودگي هوا درمناطق مركزي شهر كاسته مي‌شود.

دیدگاه کاربران