عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل ارشاد استان زنجان:

نشریات تحلیل بسیار سطحی از اوضاع شهری و جامعه دارند

کد خبر: 75177
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹ ق.ظ

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه امروز نشریات تحلیل بسیار سطحی از اوضاع شهری و جامعه دارند، گفت: این امر موجب شده نشریات در جذب مخاطب با مشکل جدی مواجه شوند.

به گزارش نداي مردم، ناصر مقدم  اظهار کرد: خبرنگاران در رسانه‎های مختلف زحمت اطلاع رسانی را عهده دار هستند.

وی با تقدیر از خانه مطبوعات در همراهی خانه مطبوعات و دانشگاه آزاد اسلامی زنجان در برگزاری جشن روز خبرنگار بیان کرد: جشنواره مطبوعات برای سنجش دقیق از وضعیت خبرنگاران و کمیت و کیفیت فعالیت آنها برگزار می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به استقبال خبرنگاران و اصحاب رسانه از برگزاری جشنواره مطبوعات افزود: در ابتدا سه داور برای جشنواره انتخاب شده بود، اما به لحاظ حجم بالای آثار ارسالی و برای اظهار نظر سریع داوران، دو داور دیگر نیز به جمع داوران اضافه شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه در این جشنواره در هر بخش به تعداد برندگان به افراد شایسته تقدیر نیز جوایزی اهدا خواهد شد، اضافه کرد: در این بخش از دو نفر تقدیر می‌شود.

مقدم با بیان اینکه در بخش موضوعی جشنواره نیز از پنج رسانه نیز به عنوان رسانه منتخب تقدیر می‌شود، تصریح کرد: در این بخش از رسانه‌های برتر در بخش اقتصاد مقاومتی، ایثار و شهادت، حقوق شهروندی، سبک زندگی و بخش نماز و معنویت تقدیر می‌‎شود.

وی در ادامه گزارشی از نشریات و خبرگزاری‌های فعال در استان ارائه کرد و گفت: در حال حاضر ۶۱ نشریه در استان فعال است که شامل سه روزنامه، ۲۵ دو هفته نامه و بقیه ماهنامه به بالا است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان فعالیت خبرنگاران و نشریات استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: نشریات باید تاثیر خود را بر جامعه و فرهنگ بگذارد.

مقدم گفت: امروز نشریات تحلیل بسیار سطحی از اوضاع شهری و جامعه دارند و این آسیب جدی به مخاطبان وارد کرده است و به همین دلیل در جذب مخاطب با مشکل جدی مواجه شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه سیاست ترویج روزنامه‌خوانی با معطوف کردن به سطح کیفی نشریات مورد توجه است، گفت: این امر ممکن نیست، مگر اینکه باید با کیفیت مرتبط باشد و از همین رو دوره‌های آموزشی برگزار و از سال گذشته و در سال جاری دوره آموزشی مربوط در مرحله مقدماتی و تکمیلی برگزار شده است.

وی وظیفه روزنامه نگاران را شناخت شرایط روز جامعه عنوان کرد و گفت: مخاطبان روزنامه‌ها و نشریات نسبت به پنج سال قبل تغییر کرده و امروز رسانه‌های جمعی زیاد شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان همچنین از حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در قالب توزیع نیم بهای نشریات خبر داد و گفت: توزیع این نشریات از هفته قبل آغاز شده، نسخه‌های خریداری و بر اساس نیازسنجی به صورت رایگان توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه افزودن تحلیل و تفسیر به خبر، سطح کیفی مطالب را بالا می‌برد، افزود: تا آخر سال حداقل ۷۰ نشریه در استان منتشر می‌شود که در این صورت تولید نشریات بیشتر می‌شود.

مقدم در ادامه ارتقای جایگاه شغلی خبرنگاران را نیز از دیگر موضوعات مورد تاکید عنوان کرد و گفت: دولت همه حق بیمه را پرداخت می‌کند، از همین رو باید بیمه خبرنگار از سوی رسانه‌ها انجام شود.

وی در ادامه گزارشی از فعالیت خانه مطبوعات زنجان و سیاست دولت در حمایت از خانه‌های مطبوعات نیز ارائه کرد و گفت: به نظر می‌رسد، اقبال از این خانه کم است، از همین رو اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان برای افزایش اعضای این خانه و حمایت از آن، حق عضویت افرادی که تا پایان افرادی که تا شهریور عضو خانه مطبوعات شوند را پرداخت خواهد کرد.

وی در ادامه گزارشی از وضعیت استان زنجان در بخش فعالیت‌های فرهنگی ارائه کرد و گفت: استان زنجان جزو استان های درجه سه است، اما در فعالیت های فرهنگی جزو استان های برتر است.

مقدم با اشاره به حمایت‌های استاندار زنجان از فعالیت‌های فرهنگی بیان کرد: قبلا استان زنجان فاقد یک سالن استاندارد بود، اما با پیگیری‌های انجام شده، ساخت تالار بزرگ شهر زنجان در سفر رئیس جمهور به تصویب رسید و قرار است این تالار در ۱۲ هزار متر مربع ساخته شود.

وی همچنین از آغاز به کار هنرستان هنرهای زیبای زنجان خبر داد و گفت: قبلا این محل به علت عدم فعالیت خاک می‌خورد، اما با حمایت استاندار این محل احیا شده و از پاییز امسال، دانشجوی فرهنگ و هنر در این مجموعه پذیرش خواهد شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان همچنین از آغاز به فعالیت خانه هنرمندان زنجان خبر داد و گفت: پیش از این زنجان فاقد شناسنامه مکتوب بود، از همین رو اقدام به تدوین دانشنامه زنجان شده که این اقدام هم در راستای تذکرات استاندار انجام شده که چاپ آن امسال به پایان خواهد رسید.

مقدم همچنین از انتخاب استاندار زنجان به عنوان نایب رئیس بنیاد ادب آذربایجان خبر داد و گفت: همچنین انتخاب استاندار زنجان به عنوان معاون استاندار افتخاری برای استان محسوب می‎شود.

به گزارش فارس، مراسم جشن روز خبرنگار و اختتامیه دومین جشنواره مطبوعات زنجان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان با حضور جمعی از مدیران کل استان، خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.

دومین جشنواره مطبوعات زنجان با هدف ارتقای سطح کیفی اخبار و مطالب نشریات و رسانه‌های استان برگزار و پس از پایان مهلت ارسال آثار بیش از ۴۰۰ اثر به این جشنواره ارسال شد.

داوران این جشنواره شامل محمد مهدی فرقانی، فریدون صدیقی و لیلا رستگار، حسن نمکدوست و محمود مختاریان به عهده داشتند./فارس

دیدگاه کاربران