عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون هویت جوانان:

برنامه رهبران جوان آماده ارائه به شورای عالی جوانان است

کد خبر: 75272
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹ ق.ظ

رئیس کمیسیون هویت جوانان با اشاره به آماده شدن برنامه رهبران جوان برای ارائه به شورای عالی جوانان گفت: این برنامه از استان‌ها کلید می‌خورد و در ادامه به مجمع ملی جوانان ختم می‌شود.

به گزارش نداي مردم، غلامرضا ظریفیان در سومین گردهمایی مسئولان جوانان سراسر کشور با اشاره به اینکه مسئله مشارکت یک بحث سهل و ممتنع است، افزود: مشارکت امری عقلانی است که مورد تایید و تصدیق همگان قرار می‌گیرد، اما در مرحله اجرا با موانعی عظیم روبرو است. به ویژه امر مشارکت در جامعه ما به دلایل تاریخی و فرهنگی با مشکلات بیشتر و جدی‌تری مواجه می‌شود.

رئیس کمیسیون هویت جوانان با تاکید بر دو دوره از تمدن درخشان ایران در پیش و پس از ورود اسلام، گفت: این دوره‌ها نمونه عالی مشارکت و توسعه بودند، اما پس از حمله مغول، رویکرد اجتماعی و خرد جمعی در ایران به حاشیه رفت و جامعه ایرانی تا زمان انقلاب مشروطه در انزوا زیست.

وی تاکید کرد: پس از انقلاب مشروطه در ۲۸ مرداد و به ویژه در حرکت عظیم انقلاب اسلامی شاهد یک حرکت مهم جمعی بودیم، اما هنوز جامعه ایرانی نتوانسته است به موقعیت مطلوب خود برسد.

رئیس کمیسیون هویت جوانان ادامه داد: گرایش افراطی به فردگرایی، مسائل اجتماعی بسیاری را برای جامعه ما ایجاد کرده است که از جمله می‌توان به رشد روزافزون طلاق، آسیب‌های اجتماعی و حتی ترافیک شهری اشاره کرد که نتیجه خودخواهی در گزارش وزارت کشور ۲۲ آسیب اجتماعی که بیشتر مختص جوانان است، مورد تاکید قرار گرفته که مهاجرت و حاشیه‌نشینی، بزه، تکدی‌گری، رشد افسارگسیخته مواد مخدر و مصرف الکل در صدر این آسیب‌ها قرار دارد به طوری که مصرف الکل در ایران بیشتر از ترکیه است.

ظریفیان خاطرنشان کرد: به همان اندازه که جوانان را رها کنیم و در معرض فعالیت‌های مشارکت‌جویانه قرار ندهیم، میزان آسیب‌های اجتماعی بیشتر می‌شود. باید جوانان را وارد بازی کنیم تا این سرمایه عظیم شکوفا شود.

رئیس کمیسیون هویت جوانان با اشاره به موانع نبود مشارکت در جامعه ایرانی اضافه کرد: سابقه تاریخ زیسته ما به گونه‌ای است که فردگرایی را وارد ژنتیک ما کرده است و به قدری قدرتمند است که حادثه عظیم انقلاب اسلامی هم نتوانست بر آن غلبه کند.

وی سیطره دولت‌ها بر امور اجتماعی را از دیگر دلایل عدم رشد مشارکت دانست و گفت: دولت‌ها فکر می‌کنند اگر امور را واگذار کنند، حوزه اختیاراتشان کم می‌شود، در حالی که ارتباط مستقیمی میان مشارکت اجتماعی نهادمند و توسعه‌یافتگی جوامع وجود دارد.

ظریفیان با بیان اینکه در کشوری همچون انگلستان ۱۵۰ هزار نهاد خیریه وجود دارد، افزود: گاهی مشارکت را به عنوان یک مسئله امنیتی می‌بینیم و گمان می‌کنیم سازمان‌های مردم نهاد مشکل امنیتی ایجاد می‌کنند، در حالیکه این قضیه کاملا برعکس است و هر جا مشارکت مردم بالا رود، مشروعیت حاکمیت افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: حدود ۷۰ درصد جامعه ما جوان هستند، اما ساختار آن ذیل وزارت ورزش قرار گرفته است. جوانان ما به روز هستند و جامعه دائما در حال تغییر است، به طوری که یک تناقض میان تغییر و تدبیر ایجاد شده و تدبیرها همیشه عقب‌تر از تغییرها هستند. هنوز یک قانون جامع و جدی در مورد مشارکت جوانان نداریم و قوانین موجود ضعیف و دستورالعمل‌ها ناکارآمد هستند.

ظریفیان افزود: بحث ازدواج سفید و رواج آن در جامعه یک موضوع جدی است و ما باید پاسخگو باشیم که در زمان مسئولیت خود برای جوانان چه کردیم. باید از تجارب جهانی استفاده کنیم و دستگاه‌های مسئول را متقاعد کنیم که جوانان سرمایه اصلی جامعه هستند.

وی اضافه کرد: برنامه رهبران جوان تهیه شده و آماده ارائه به شورای عالی جوانان است به طوری که این موضوع از استان‌ها کلید می‌خورد و تا مجمع ملی جوانان ادامه می‌یابد.

رئیس کمیسیون هویت جوانان خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم تعداد سازمان‌های مردم‌نهاد از ۵۰ به هزار و ۲۰۰ سمن رسیده است، اما کمیت مهم نیست و باید به کیفیت و تاثیرگذاری سازمان‌های مردم نهاد بیندیشیم./مهر

دیدگاه کاربران