عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس:

مشکلات حاد آب آشامیدن در هشت شهر فارس / مرگ آبخوان ها برآیند برداشت های بی رویه

کد خبر: 75330
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۳:۰۵ ب.ظ

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس با بیان اینکه هشت شهر استان فارس اکنون در مرحله بحران و مشکلات حاد قرار دارند گفت : از مجموع ۸۲ شهر استان فارس این شهرها مشکلات بیشتری برای تامین آب آشامیدنی دارند.

به گزارش نداي مردم، مهندس محمد علی قلندری اظهار داشت : شهرهای حاجی آباد (زرین دشت ) ، فراشبند ، داراب ، فیروز آباد و قسمت هایی از شهرهای فسا ، جهرم ، مرودشت و کوهنجان اکنون برای تامین آب آشامیدن با مشکلاتی حاد روبرو است .
وی با بیان اینکه ۵۰ شهر استان فارس نیز تنش آبی دارند گفت : در همه این مناطق راهی به جز مدیریت مصرف و صرفه جویی در مصرف آب نیست ، تامین آب در برخی از مناطق شهری و روستایی استان فارس به سختی امکان پذیر است و مردم می بایست حداقل ۲۰ درصد در مصرف خود صرفه جویی کنند تا تابستان امسال را پشت سر بگذاریم.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس وجود جیره بندی و نوبت بندی آب در این شهرها را رد کرد و گفت : در برخی از این مناطق در ساعت هایی از روز با افت فشار و قطع آب روبرو هستیم.
قلندری به مرگ آبخوان ها در استان فارس پرداخت و گفت : فرونشست زمین و مرگ آبخوان ها پدیده ای اقلیمی است که اکنون در اغلب دشت های فارس با آن مواجه هستیم ، بر اساس مطالعات علمی زمانی نیومکزیکو با ۳۴ سانتیمتر نشست زمین رکورددار جهان بود در حالی که اکنون استان فارس با ۵۶ سانتیمتر نشست زمین از رکورد جهانی فراتر رفته است .
قلندری در ادامه گفت : بهره کشی از آبهای زیر زمینی در استان فارس شدید و بی رویه است و ۱۶ دریاچه استان را با خشکی روبرو کرده است ، مرگ آبخوان ها غیر قابل برگشت است و حتی در صورت بارندگی نیز نمی تواند اقلیم فرونشسته را به حالت قبل برگرداند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس در ادامه گفت : استان فارس ۹ سال پیاپی با خشکسالی و کاهش باران روبرو است ، این موضوع موجب تغییر اقلیم ، افزایش دما ، افزایش تبخیر آب ، تغییر روش بارندگی از برف به باران های پراکنده شده است از این رو برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت برای مقابله با پدیده خشکسالی ضرورت دارد ./ايرنا

دیدگاه کاربران