عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس دبیرخانه کلان شهرهای شکوفایی شهری:

ایران در توسعه پایدار شهری نقش راهبردی دارد

کد خبر: 75406
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۹ ق.ظ

رئیس دبیرخانه کلان شهرهای شکوفایی شهری با بیان اینکه اجرای برنامه شکوفایی شهری در قزوین به عنوان نخستین شهر پایلوت، فرصت مغتنمی است، گفت: ایران نقش راهبردی و رهبری در توسعه پایدار شهری خواهد داشت.

به گزارش نداي مردم،رضا پور وزیری، رئیس مرکز جهانی رهبران شهری و رئیس دبیرخانه کلان شهرهای شکوفایی شهری در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبستان گفت: در تفاهم بین برنامه ای قزوین را به عنوان پایلوت بین المللی برنامه SDG به عنوان پایلوت اجرای برنامه جهانی ابتکار عمل شکوفایی شهری معرفی کردند.

پور وزیری افزود: اولین شهری است که برای SDG پایلوت می شود و این پایلوت خیلی مهمی است برای اینکه پایلوت تکلیفی سازمان ملل است و SDG اولین سند توسعه ملی پایدار است و قزوین اولین پایلوت برای آن است.

وی با بیان اینکه قزوین مورد حمایت ملی و بین المللی قرار خواهد گرفت، اظهارداشت: شاخص های مربوط به SDG مربوط به شهر قزوین، شناسایی و مشخص شود و چگونه آن ها را محقق کنیم.

رئیس دبیرخانه کلان شهرهای شکوفایی شهری خاطرنشان کرد: قزوین یکی از شهرهایی است که طی ۱۲ سال اخیر تمام اسناد سازمان ملل برایش تعریف شده است به عنوان مثال با بانک جهانی همکاری کند، دستور ۲۱ اولین شهری که در ایران در ۲۰۰۸ انتخاب شد به عنوان یکی از نمونه های موفق توسعه پایدار خواهد بود.

پوروزیری با بیان اینکه ایران در ارتباط با توسعه پایدار نقش رهبری را بر عهده خواهد داشت، اذعان داشت: این موضوعی است کشورهای منطقه هیچ کدام آن را شروع نکرده اند.

رئیس دبیرخانه کلان شهرهای شکوفایی شهری ادامه داد: در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیاری از نمونه های توسعه ناپایدار را داریم که این امر می تواند برای ایران فرصت محسوب شود که ایران پس از جریانات اخیر بتواند یک نقش بین المللی ایفا کند و تمرکز ایران را نسبت به موضوع توسعه پایدار و تحقق آن بیشتر می کند. وقتی یک ابتکار عملی ایجاد می شود بر روی توسعه تاثیر می گذارد.
پوروزیری، برنامه CPI یا شکوفایی شهری را به عنوان اصلی ترین و مهمترین مدل توسعه شهری عنوان کرد و افزود: این برنامه می تواند کمک شایانی به تحقق توسعه پایدار در جهان و ایران داشته باشد زیرا CPI ابزاری برای سنجش اهداف توسعه پایدار شهری است.
پوروزیری گفت: بر اساس شاخص های شکوفایی شهرها توسط بخش پژوهشی برنامه اسکان بشر ملل متحد می توان شهرها را رتبه‌بندی کرد و با شاخص های قابل اندازه گیری، اولویت های توسعه ای شهرها بر اساس منابع پایدار را مورد سنجش قرار داد.
وی تصریح کرد: اجرای برنامه شکوفایی شهری در قزوین به عنوان نخستین شهر پایلوت، فرصت مغتنمی برای ایران است تا نقش راهبردی و رهبری در توسعه پایدار محیط زیست شهری داشته باشد./شبستان

دیدگاه کاربران