عضویت در خبرنامه الکترونیک
امام جمعه خوی:

۳۰ هزار هکتار بافت فرسوده آذربایجان‌غربی ساماندهی شود

کد خبر: 75457
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۳:۱۱ ب.ظ

امام جمعه خوی گفت: ساماندهی ۳۰ هزار هکتار بافت فرسوده آذربایجان‌غربی نیازمند عزم جدی دولت است و اگر این ساماندهی انجام نشود آسیبهای اجتماعی متعددی در پی خواهد داشت.

به گزارش نداي مردم، حجت‌الاسلام سید رضی موسوی شکوری ظهر امروز در جلسه معارفه شهردار جدید این شهر اظهار داشت: طبق گفته کارشناسان بیش از ۳۰ هزار هکتار بافت فرسوده در شهرهای مختلف استان آذربایجان‌غربی وجود دارد که همه باید با همکاری جدی دولت بازسازی شوند و بخش مهم این بافت‌ها فرسوده نیز در شهرستان خوی هستند که اگر در آینده حادثه‌ای رخ دهد با یک فاجعه عظیم روبرو خواهیم شد.

وی افزود: البته سال‌ها شعار بازسازی داده‌اند ولی اقدام عملی صورت نمی‌پذیرد و موانع موجود بر سر راه بخش خصوصی اجازه دخالت این بخش را نمی‌دهد.

شکوری با اشاره مشکلات بخش کشاورزی گفت: از جمله شعارهای استانداری در سال‌های اخیر گذر از کشاورزی سنتی به صنعتی است و با توجه به اینکه رگ حیاتی استان آذربایجان‌غربی کشاورزی و دامداری بوده، در شهرستان خوی تحول قابل لمسی روی نداده است در حالیکه باید زمینه صادرات میوه‌جات استان به نقاط دیگر فراهم آید اما وقتی از ظرفیت کشاورزی شهرستانی مثل خوی حداکثر استفاده نمی‌شود، زمینه کوچ روستاییان به مناطق شهری فراهم می‌آید.

امام جمعه خوی بیان کرد: هم اینک هزاران نفر بیکار در شهرهای مختلف آذربایجان غربی وجود دارند که برای حل این مشکل به یک برنامه‌ریزی دقیق نیاز است.

۶۰ درصد از جمعیت خوی حاشیه نشین است

در این جلسه فرماندار خوی نیز اظهار داشت: شهرداری‌ها در خط مقدم رشد و توسعه هر شهرستان قرار دارند و در وضعیتی که شهرنشینی به‌ شدت در حال گسترش است، مسئولیت شهرداری سنگین و پیچیده شده و در این راستا شهرداری‌ها نیازمند تقویت و حمایت دولت هستند.

حسین سیوانی اصل تصریح کرد: شهرداری‌ها در دستگاه مدیریت کشور مهم‌ترین و گسترده‌ترین نهاد به شمار می‌آیند و نیز رابط بین دولت و مردم هستند و باید از این ظرفیت برای اخذ مطالبات مردم و کمک به مشارکت در اداره کشور استفاده شود.

وی افزود: شهرستان خوی در مبلمان شهری، ساخت و ساز و بافت‌های فرسوده معضلاتی دارد که نیازمند توجه ویژه است، تفکیک‌ها و ساخت و سازهای غیرمجاز شهر را بزرگتر کرده و دلیل اصلی حاشیه‌نشینی نیز شده است.

سیوانی گفت: جمعیت خوی بیش از ۲۴۰ هزار نفر است که ۶۰ درصد در حاشیه هستند و از این جمعیت ۶۰ درصدی،۸۰ درصد نیز در مساکن زیر ۱۰۰ متر زندگی می‌کنند.

فرماندارخوی گفت: بازسازی بافت فرسوده، بهبود ترافیک، ساماندهی وضعیت حمل و نقل و ایجاد پارکینگ، مقابله با دست‌فروشی و تکدی‌گری عواملی هستند که باید در دستور کار قرار گیرند چراکه مانع تحقق برنامه‌های گردشگری هستند.

راه اندازی سازمان فرهنگی، اجتماعی و هنری شهرداری خوی

در این جلسه مدیر کل دفتر امور شهری استانداری آذربایجان غربی نیز اظهار داشت: شهرداری جزو سازمان‌های قدیمی کشورند و مسئولان باید برای رفع امورات شهری با این نهاد همکاری داشته و با این کار می‌توانند محور توسعه شهر باشند و اگر در شهری توسعه اتفاق بیفتد از کانال نقش آفرینی شورا و شهرداری بوده است.

سیف الله مطلبی افزود: قبل از انقلاب حدود ۲۰۰ شهرداری وجود داشت که این رقم بعد از انقلاب به یک هزار و ۲۴۵ شهر رسید و نیز قبل از انقلاب حدود ۲۰ درصد از جمعیت شهرنشین بودند که بعد از انقلاب ۷۰ درصد از جمعیت شهرنشین شدند و این حرکت آحاد جامعه به سوی شهرنشینی را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: مردم از شهرداری‌ها انتظار دارند به عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی وارد شوند و در سفر اخیر دولت قرار بر این شد تا سازمان فرهنگی، اجتماعی و هنری شهرداری خوی تشکیل شود چون دولت نیز در حمایت از شهرداری‌ها قدم‌های خوبی برمی‌دارد که نمونه‌ای از آن واریز ماهانه ۶۰۰ میلیون تومان از مالیات بر ارزش افزوده بر حساب شهرداری خوی است.

در پایان این مراسم محرم اکبرزاده به عنوان‌ شهردار جدید شهرستان خوی انتخاب و حکم انتصاب وی ابلاغ شد./تسنيم

دیدگاه کاربران