عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس شورای شهر رشت :

کم توجهی شهردار به رودخانه های رشت/حال «زرجوب» و «گوهررود» بد است

کد خبر: 75484
تاریخ انتشار: ۰۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۸:۳۶ ق.ظ

یکصد و پنجاه وسومین جلسه شورای شهر رشت در حالی برگزار شدکه رئیس شورا بااشاره به کم توجهی شهردار به مسائل محیط زیستی، از وضعیت اسفبار رودخانه های«زرجوب» و«گوهررود» رشت ابراز نگرانی کرد.

به گزارش نداي مردم، یکصد و پنجاه و سومین جلسه شورای شهر رشت، غروب یکشنبه بعد از دو هفته تعطیلات تابستانی در صحن علنی شورا برگزار شد.

در ابتدای جلسه، رییس شورای شهر رشت، افتخار آفرینی ورزشکاران ایرانی را در بازی های المپیک ستود و کسب نخستین مدال المپیک توسط «کیمیا علیزاده» و همچنین کسب مدال توسط کشتی گیران ایرانی در مسابقات المپیک را تبریک گفت.

محمد علی رفیعی در ادامه به پایان دوره ریاست خود در سومین سال فعالیت شورای چهارم اشاره و تصریح کرد: جلسه آتی شورای شهر، انتخابات هیات رییسه شورای چهارم برگزار می شود و درخواست من از اعضای شورا این است که در آخرین انتخابات هیأت رئیسه شورای چهارم، بدور از حواشی به منافع شهر بیندیشند.

کم توجهی شهردار به مسائل محیط زیستی

وی همچنین با پخش فیلم کوتاهی درباره مرگ دسته جمعی بچه ماهی ها در رودخانه زرجوب رشت به فعالیت های شورای چهارم در مورد ساماندهی رودخانه های این شهر اشاره کرد و یادآور شد: یکی از مهمترین برنامه های شورای چهارم از ابتدا ساماندهی وضعیت رودخانه های رشت بود ولی در کمال تأسف این مهم محقق نشده چرا که شهردار به برنامه های شورا اهمیتی نداده و اولویت های دیگری را در نظر دارد.

رییس شورای شهر رشت افزود: شهردار به مشکلات زیست محیطی شهر کم توجه است در صورتی که مشکل رودخانه های رشت با سلامت شهروندان در ارتباط بوده و با کمال تاسف دکتر ثابت قدم، اعضای شورای مخالف خود را ضد توسعه خطاب می کند.

رفیعی خاطرنشان کرد: متأسفانه به رغم برخورداری از مواهب طبیعی، از این ظرفیت ها غافل بوده و به جای بهره گیری از این مواهب و همچنین توجه به سلامت شهروندان، به موارد دیگری در پروژه های شهرداری پرداخته می شود.

وی تأکید کرد: پروژه های شهرداری باید اولویت بندی شده و توجه به سلامت شهروندان در اولویت قرار گیرد.

رییس شورای شهر رشت تصریح کرد: به رغم اینکه شعار انتخاباتی همه اعضای شورای چهارم، ساماندهی رودخانه ها بوده ولی بعد از گذشت سه سال از عمر این دوره، هنوز اقدام اساسی در این زمینه صورت نگرفته است.

رفیعی همچنین به پرداخت پاداش های کلان به مدیران شهرداری و مدیران عامل سازمان ها در زمان تعطیلی شورا اشاره و خاطرنشان کرد: نیمه مرداد، از مدیر کل دفتر امور شوراها نامه ای به فوریت به شورا ارسال شده مبنی براینکه لیست حقوق پاداش و دریافتی شهردار و مدیدان مناطق و سازمان ها و همچنین معاونت ها می باید به شورای عالی ارسال شود.

وی افزود: این نامه در راستای ایجاد انضباط مالی و عدم پرداخت های غیر متعارف به مدیران ارسال شده است.

رییس شورای شهر رشت از اعضای شورای که عضو هیات مدیره سازمان ها هستند؛ خواست تا در سازمان متبوع خود موضوع را بررسی کرده و به فوریت به ریاست شورا گزارش دهند.

مخالفت با استعفای یکی از اعضای شورا

در ادامه این جلسه، بررسی دو فوریت استعفای محمود باقری خطیبانی – عضو هیات رئیسه شورا- که در جلسه ۱۵۲ تقدیم هیات رییسه شده بود، بررسی و رای نیاورد.

این عضو شورا، حضور خود را در شورای چهارم بدترین دوران عمر خود توصیف کرد وگفت: رنجنامه خود را با مردم در میان خواهم گذاشت و خواهم گفت چه تخلفاتی در شهرداری رشت رخ داده است.

محمود باقری خطیبانی به اعطای پاداش کلان به مدیران شهرداری در هفته گذشته اشاره و تصریح کرد: شهردار بعد از تعطیلات شورا اقدام به چنین پرداختی کرده و اسناد مالی آن را نیز محرمانه اعلام داشته است، ۹۴۰ میلیون تومان به مدیران مناطق و مدیران عامل سازمان ها و برخی مدیران شهرداری پاداش پرداخت شده در حالی که رفتگران ما هنوز حقوق خود را نگرفته اند.

وی تاکید کرد: آیا اعطای این همه پاداش خلاف بودجه مصوب شورا نیست!؟

عضور هیأت رییسه شورا افزود: چرا شهردار نیروهای بدون اخذ مجوزی که از استانداری جذب سیستم شهرداری کرده است را به عنوان نیروهای سفارش شده از سوی شورای شهر قلمداد می کند؟

باقری تصریح کرد: به جای شعار ساماندهی رودخانه ها و رشت شهر خلاق باید رشت را شهر بتن و کف پوش توصیف کرد!

وی از دیگر اعضا خواست توجه بیشتری به مشکلات اساسی شهر داشته باشند و منافع شهر را فدای منافع شخصی نکنند.

لزوم تسریع در پرداخت حقوق کارگران شهرداری

در ادامه جلسه یکی از اعضای شورا و رییس کارگروه اقشار آسیب پذیر نسبت به تاخیر در پرداخت حقوق کارگران خدمات شهری اعتراض کرده و گفت: مجددا شاهد تأخیر در پرداخت حقوق نیروهای پاکبان در برخی مناطق هستیم.

فاطمه شیرزاد با تأکید بر پرداخت به موقع حقوق کارگران شهرداری افزود: تأخیر در پرداخت حقوق این زحمت کشان، موجب دلسردی آنها از انجام وظایفشان می شود.

رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا در ادامه سخنان خود به جمع آوری سنبل آبی در تالاب عینک اشاره کرد و گفت: با حمایت مدیریت شهری و کمیسیون بهداشت و همچنین سمن های مردمی شاهد سومین مرحله جمع آوری سنبل آبی در تالاب عینک بودیم.

شیرزاد به ایجاد پارک های حاشیه ای در حریم رودخانه ها نیز اشاره کرد و یادآور شد: این حرکت توسعه ای شهردار قابل تقدیر است ولی باید شهردار در آزادسازی حریم رودخانه ها، مسایل حقوقی را رعایت کرده و بدون بررسی اسناد مالکیت، از خرید املاک حریم رودخانه خودداری کند.

وی همچنین با اشاره به برگزاری برنامه های فرهنگی و زیست محیطی در سازمان ها و مناطق شهرداری تصریح کرد: متأسفانه کمیسیون های تخصصی شورا از این برنامه ها بی اطلاع هستند.

نقش پررنگ مشارکت های مردمی در توسعه شهری

در ادامه جلسه دیگر عضو شورای شهر رشت نیز به جمع آوری سنبل آبی در تالاب عینک اشاره کرد و با تقدیر از این حرکت مردمی گفت: جمع آوری سنبل آبی ابتدا در اسفند ماه به همت چند سمن زیست محیطی آغاز و تلاش آنها باعث ایجاد حساسیت در سطح مدیران شهری و سپس مدیران شهرستانی و حتی مدیران کلان در سطح استان شد.

رضا رسولی ضمن تقدیر از تلاش تمامی دستگاه هایی که از این حرکت مردمی حمایت کردند؛ تاکید کرد: استفاده از مشارکت های مردمی در رفع مشکلات زیست محیطی و حتی اجتماعی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر، همچنین به آبراه تاریخی پیربازار به غازیان انزلی اشاره و تصریح کرد: می توان با تلاش همین سمن های مردمی، این آبراه تاریخی را هم احیا کرد.

وی یادآور شد: این آبراه تاریخی تنها کارکرد داد و ستد تجاری نداشته بلکه پیوند دهنده دو قطب انسانی و اجتماعی در دو شهر بوده است.

رسولی تأکید کرد: از همین فضای مثبت اجتماعی ایجاد شده و مشارکت های مردمی می توان این آبراه تاریخی را احیا کرد./مهر

دیدگاه کاربران