عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون بهداشتی وزیر بهداشت :

زیرساخت‌های اجرای طرح پزشک خانواده فراهم نیست

کد خبر: 75556
تاریخ انتشار: ۰۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۷ ق.ظ

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با بیان اینکه زیرساخت‌های اجرای طرح پزشک خانواده در کشور فراهم نیست، گفت: علاوه بر فراهم شدن زیر ساخت‎ها، بیمه‌ها نیز باید با ما همراه باشند.

به گزارش نداي مردم، علی اکبر سیاری  اظهار کرد: طرح پزشک خانواده یک برنامه درازمدت است که زیر ساخت‌های آن از جمله تیم سلامت، جمعیت تعریف شده، خدمات بهداشتی، تخصص و بیمارستان‌ها باید فراهم شود تا بتوان برنامه مشخصی برای ارائه خدمات پزشک خانواده تعریف کرد.

وی افزود: به لحاظ اینکه منابع مالی این برنامه باید توسط بیمه تامین شود، علاوه بر فراهم شدن زیر ساخت‌ها، بیمه‌ها نیز باید با ما همراه باشند، پرداخت باید منطبق بر سرانه و عملکرد و توام با نظارت دقیق بوده و پرونده سلامت الکترونیک نیز همواره بررسی شود.

سیاری با بیان اینکه فراهم کردن این مقدمات اجرای کامل طرح پزشک خانواده زمان‌بر است، گفت: دولت قبل بدون پیش بینی زیر ساخت ها درصدد اجرای این طرح بود، در انگلیس ۷۰ سال طول کشید تا طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع اجرا شود همچنین ترکیه ۱۱ سال است که فقط از پزشک خانواده برخوردار است و هنوز نتوانستند نظام ارجاع را وارد حوزه سلامت کنند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: طرحی که در کشورهای پیشرفته جهان بیش از نیم قرن زمان برده، در ایران قرار بوده در کمتر از یک سال اجرایی شود، اجرای این طرح در مدت زمان محدود ناتوانی مدیران و طراحان این برنامه را می رساند، ما می‌خواستیم این طرح را بدون در نظر گرفتن زیر ساخت‌های لازم به این گستردگی اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر این طرح در دو استان فارس و مازندران در حال اصلاح و تقویت است، سه سال است که برای بقیه شهرهای کشور در حال طراحی سیستم هستیم و تا زمانی که این سیستم کامل نشود نمی‌توان انتظاراجرای دقیق و اصولی طرح پزشک خانواده شهری و نظام ارجاع را داشت./مهر

 

دیدگاه کاربران