عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای شهر اراک:

طرح کاهش آلودگی کلانشهر اراک نیازمند بازبینی است

کد خبر: 75643
تاریخ انتشار: ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۱:۳۶ ب.ظ

رئیس شورای شهر اراک با بیان اینکه طرح کاهش آلودگی کلانشهر اراک نیازمند بازبینی و بازنویسی است گفت: طرح جامع برای تالاب میقان تدوین شود.

به گزارش نداي مردم، اسماعیل تاج‌آباد  اظهار داشت: مقرر شد که شهرداری با عهده داشتن ۴۰۰ وظیفه در حوزه مدیریت شهری به عنوان یک نهاد دولتی تلقی شود و در این راستا جایگاه شهرداری تضعیف و از اختیارات شورای اسلامی کاسته می‌شود.

وی افزود: دولتی شدن شهرداری‌ها تضعیف عملکرد آن‌ها را به دنبال دارد و با واریز درآمد شهرداری‌ها به خزانه دولت مخارج حوزه عمرانی از اختیارات این ارگان خارج می‌شود همچنین کلانشهر اراک در عرصه فعالیت‌های عمرانی از ظرفیت بالایی برخوردار است و می‌توان از توانمندی‌های پیمانکاران در راستای ایجاد اشتغال استفاده کرد.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک تصریح کرد: درصد قابل توجهی از این تعداد پارکینگ بدون استفاده است این در حالی است که مقدار منابع مالی شهرداری و شورای کلانشهر اراک در مقابل خواسته‌های مردمی محدود و ناکافی است.

تاج‌آباد ادامه داد: درخصوص بی سروسامانی فضای بعضی از پارک‌ها مسئله حریم شهری مانع از برخی تغییرات است و براساس این قانون شهرداری در قبال پارک‌های موجود در مناطق خارج از حریم‌ شهری وظیفه‌ای ندارد.

وی عنوان کرد: عمر ناوگان حمل‌ و نقل عمومی شهرمان جوان نیست و حدود ۳٫۴ از عمر خود را سپری کرده‌اند و در این خصوص اگر تامین اعتبار صورت گیرد در راستای تسهیل رفت‌ و آمد عمومی با وسایل نقلیه اقدام می‌شود همچنین در راستای جلوگیری از توقف دائم وسایل نقلیه آلودگی‌ساز مانند اتوبوس‌ها در مرکز شهر و آلوده ساختن آن منطقه که مکان تردد عامه مردم است اقدام به جابه‌جایی مکان توقف این وسایل نقلیه کرده‌ایم.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک با اشاره به درخواست‌های مدنظر در راستای پیش‌رو بودن سفر هیئت دولت گفت: مقرر شد در کارگروه‌هایی که مسائل شهری در آن‌ها مطرح است مطالبات شورای شهر ذکر شود، از مهم‌ترین درخواست‌های در نظر گرفته شده می‌توان به مبحث کاهش‌آلودگی شهر اراک اشاره داشت.

تاج‌آباد خاطرنشان کرد: طرح کاهش آلودگی کلانشهر اراک برای پنج سال برنامه‌ریزی شده و اکنون در حدود چهار سال از پایان اعتبارش می‌گذرد و اکنون برخی از موارد این مصوبه برای شرایط فعلی کارساز نیست.

وی بیان داشت: درخواست دیگری که در سفر هیئت دولت به کلانشهر اراک مطرح می‌شود ارائه یک طرح جامع برای تالاب میقان است همچنین خواستار تنظیم قوانین در راستای حفظ این تالاب هستیم زیرا که این تالاب در آینده می‌تواند یکی از تهدیدهای جدی سلامت مردم باشد.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: از هیئت دولت درخواست داریم مصوبه سهیم شدن کشاورزان فراهان در پساب شهرستان اراک لغو شود زیرا که این مقدار پساب تعیین شده سهم شهروندان اراک است.

تاج‌آباد ادامه داد: با در نظر داشتن ضعف حوزه آبخیز شهرستان اراک و پیش‌بینی بحران آب آشامیدنی درخواست تزریق آب در راستای استفاده آب شرب همشهریان به سد کمال‌صالح را داریم زیرا که درصد زیادی از آب حوزه‌های آبخیز کشور مانند رود کارون در حال خروج از کشور هستند.

وی عنوان داشت: با در نظر داشتن موقعیت صنعتی استان و ایجاد آلودگی‌های فراوان برای همشهریان و مصرفی نبودن این شهرستان تملک سهم مردم اراک از بودجه را خواستاریم همچنین بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشگاه شهید بهشتی اثبات شده است که سهم دریافت آلودگی‌های ناشی از صنایع بزرگی مانند پتروشیمی و پالایشگاه شهر اراک در حدود ۸۶ درصد بوده و این در صورتی است که تنها ۲۰ درصد از حق ایجاد آلودگی را دریافت می‌کنیم و این یک ظلم بزرگ در حق مردمان این شهر محسوب می‌شود.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک خاطرنشان کرد: خواستار اجرائی شدن طرح قطار شهری اراک_تهران هستیم همچنین خواستار قول مساعد ریاست جمهور در راستای تکمیل یکی از سه طرح بیمارستان هزار تخت‌خوابی که در اراک در حال اجرا است هستیم و تقاضای تامین ردیف اعتباری در راستای تکامل یابی بیمارستان‌ امیرالمومنین(ع) و فاز دوم بیماستان ولی‌عصر(عج) را داریم.

تاج‌آباد افزود: مرکز جمع‌آوری پشماند در حدود ۳۰سال است که در فضایی به مساحت ۱۰۰ هکتار و در روستای انجیرک قرار دارد که اخیرا درخواست جابه‌جایی این مرکز مطرح شده که با این درخواست مخالفت کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در دوره چهارم با مدیریت پسماند و اجرای طرحی با صرف هزینه بالغ بر ۴ میلیارد با مشارکت سرمایه‌گذار در راستای تفکیک زباله در مبدا انجام شده است.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک تصریح کرد: در شهر اراک روزانه به مقدار ۲۷۰ تا ۳۰۰ تن زباله تولید شده جمع‌آوری می‌شود و این حجم از زباله به صورت خام و تفکیک نشده و این در حالی است که هدف ما نهادینه شدن فرهنگ تفکیک زباله در مبدا است.

تاج‌آباد عنوان کرد: قرار بر تبدیل زباله‌ها به کمپوست بوده است اما اکنون به ناچار زباله‌ها دفع می‌شوند درحوزه جمع‌آوری زباله اگر نگاهی فرا منطقه‌ای داشته باشیم درمی‌یابیم که جمع‌آوری زباله‌ها در یک منطقه نه تنها مضر نیست بلکه در راستای حفظ محیط زیست و آماده نشدن چند منطقه موثر است همچنین جمع‌آوری این زباله‌ها می‌تواند منفعتی برای مردم شهر به همراه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری تعهدی در رابطه با جمع‌آوری زباله‌های عفونی ندارد و این عمل به عهده دانشگاه علوم پزشکی است که با تعبیه ظروف مخصوص و سپس جمع‌آوری و سوزاندن این زباله‌ها در حال ازبین بردن زباله‌های عفونی است./تسنيم

دیدگاه کاربران