عضویت در خبرنامه الکترونیک
فرماندار گرمی :

بزرگترین سد خاکی شمالغرب کشور آماده بهره‌برداری است/بازگشت دوباره پالایشگاه نفت گرمی به چرخه تولید

کد خبر: 75788
تاریخ انتشار: ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۹:۰۴ ق.ظ

فرماندار گرمی گفت: سد عمارت که بزرگترین سد خاکی شمالغرب کشور شناخته شده است هم‌اکنون با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی در سه فاز قابل بهره‌برداری است.

به گزارش نداي مردم ،علی رحیمی‌زاد اظهار داشت: سد عمارت شهرستان گرمی که عملیات اجرایی آن از سال ۸۷ آغاز شده است هم‌اکنون با تخصیص مطلوب اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی با سرعت به کار خود ادامه می‌دهد که امیدواریم با اهتمام ویژه مسئولان در منطقه و نیز تخصیص اعتبارات نیاز ۳ فاز اول این پروژه در آینده نزدیک به بهره‌برداری برسد که این امر قریب‌الوصول است.

وی با بیان اینکه با افتتاح و راه‌اندازی این پروژه عظیم آبی در گرمی شاهد نتایج مثبت و دستاوردهای نوین آن نیز خواهیم بود، افزود: با تکمیل و بهره‌برداری از این مگاپروژه گرمی ۱۲ هزار هکتار از اراضی دیمی شهرستان به آبی تبدیل می‌شود که این می‌تواند یکی از عمده‌ترین دستاوردهای بعد از تکمیل این پروژه نیز به حساب آید.

فرماندار گرمی با اشاره به اینکه شهرستان مغان به مرکزیت گرمی یکی از کهنترین شهرستان‌های شمال استان اردبیل بوده، افزود: این شهرستان با دارا بودن ۲۲۲ هزار هکتار مراتع باغی و کشاورزی و ۸۵ نفر جمعیت و نیز باتوجه به اینکه شهرستان گرمی از قابلیت‌های فراوانی برخوردار است ولی متاسفانه در سال‌های اخیر و هم‌اکنون شاهد برخی بی‌مهری‌هایی به این منطقه هستیم.

رحیمی‌زاد تصریح کرد: یکی از شاخصه‌های قابلیت شهرستان گرمی را می‌توان در حوزه کشاورزی و تولید گندم مشاهده کرد که به گونه‌ای مهد تولید گندم در استان نیز نام گرفته است و ما در این راستا امسال توانستیم ۱۰۰ هزار تن گندم از اراضی کشاورزی این شهرستان برداشت کرده و صادر کنیم و این در حالی است که در سال گذشته ۷۰ هزار تن گندم کشت و به فروش رسید.

وی با بیان اینکه باغات شهرستان گرمی نیز از لحاظ کیفیت محصولات و افزونی نیز مثال‌زدنی است، گفت: محصولات باغی شهرستان گرمی نیز همه ساله بخش اعظمی از صادرات این شهرستان را به خود اختصاص می‌دهد که خوشبختانه در طی چند سال اخیر توانستیم با گنجاندن محصولات شاخص و نادری در این منطقه همچون زعفران، پسته و کلزا بتوانیم روند صادرات محصولات باغی خود را رونق بخشیم که به امید خدا این امر بسیار مورد تایید و قبول کشاورزان منطقه نیز واقع شد.

فرماندار گرمی اظهار کرد: جاذبه‌های طبیعی و گردشگری شهرستان گرمی یکی از عمده ویژگی‌های جذب اندک گردشگران به این منطقه نیز محسوب می‌شود که امروزه وظیفه ما و مسئولان است تا با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم و توسعه و پویایی منطقه آمار جذب این گردشگران در گرمی را افزایش دهیم که متاسفانه مسئولان امر تاکنون هیچ گونه عملی کارساز و سازنده انجام نداده‌اند.

رحیمی‌زاد افزود: شهرستان گرمی یکی از محروم‌ترین شهرستان استان اردبیل بوده که در کنار این امر وجود جاذبه‌های طبیعی و گردشگری و وجود دره‌های زیبای و همچنین آبشارهای فوار وجه تمیز این شهرستان با شهرستان‌های دیگر است چه بسا که این قابلیت‌ها برای شکوفایی نیازمند توجهی ویژه هستند.

راه‌اندازی مجتمع دامپروری ۳ هزار راسی در گرمی

فرماندار گرمی گفت: باتوجه به قابلیت‌ها و پتانسیل‌های شهرستان گرمی در زمینه و حوزه دامداری و دامپروری درصدد هستیم تا با حمایت مسئولان استانی و منطقه‌ای و نیز تخصیص اعتبارات و از همه مهمتر جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی گاوداری ۳ هزار راسی در گرمی را راه‌اندازی کنیم که به یقین با تکمیل و بهره‌برداری از این طرح عظیم دامی حوزه دامپروری شهرستان گرمی نیز رونق خواهد یافت.

رحیمی‌زاد تصریح کرد: در چند سال اخیر با اهتمام ویژه مسئولان امر توانستیم طرح‌های خوب و پیشرانی را در منطقه کلید زده و راه‌اندازی کنیم که تکمیل و راه‌اندازی نیروگاه برق ۶ مگاواتی با اختصاص اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان برای نخستین بار در کشور شهرستان گرمی از عمده پروژه‌های راه‌اندازی شده در این مدت بوده که با بهره‌برداری از این طرح خدماتی نوسانات برقی در سطح شهرستان گرمی به ویژه در بخش‌های تابعه از جمله بخش انگوت رفوع یافت.

وی با اشاره به طرح‌های راکد چند سال اخیر شهرستان گرمی نیز گفت: یکی از بزرگترین طرح‌های راکد مانده در چند سال اخیر گلخانه شهرستان گرمی است که متاسفانه اعتبارات تخصیص یافته به این طرح در ۸ سال گذشته ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده ولی هم‌اکنون توانستیم با جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی داخلی این طرح را از حالت تعلیق و رکود درآوریم که این سرمایه‌گذار بخش خصوصی با شریک روسی خود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تا به اینجای کار و در این محدود زمان اعتبار در اختیار تکمیل این طرح گذاشته است.

پایاب سد گیلارلو در مساحت ۶۴۰ هکتار به بهره‌برداری می‌رسد

فرماندار گرمی یکی از عمده عمده طرح‌های راکد مانده شهرستان گرمی را پایاب سد گیلارلو دانست و افزود: سد گیلارلو علاوه بر دارابودن جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوان در مناطق اطراف خود با تحقق و تسهیل روند تکمیل آن می‌تواند در آبرسانی به اراضی کشاورزی نیز کمک شایانی در منطقه داشته باشد که هم‌اکنون این طرح عظیم آبی با تخصیص ۱۵ میلیارد تومان اعتبار و در مساحت۶۴۰ هکتار در انتظار تکمیل و بهره‌برداری به سر می‌برد.

رحیمی‌زاد با بیان اینکه ۵ سد دیگر نیز در شهرستان گرمی و بخش‌های تابعه این شهرستان در دست تکمیل و راه‌اندازی است، گفت: شهرستان گرمی به دلیل داشتن آبشارهای فراواران و منابع آبی قوی از پروژه‌های آبی عمده ای برخوردار است که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها و سدهای آبی یقینا تحول عظیمی در حوزه کشاورزی در گرمی را شاهد خواهیم بود.

وی برگزاری جلسات متعدد و مستمر با اساتید دانشگاه، مسئولان و شوراهای بخش‌های مختلف شهرستان گرمی را یکی از اقدامات مهم در راستای تکمیل و راه‌اندازی مجدد پروژه های راکد شهرستان گرمی دانست و تصریح کرد: جلساتی با اساتید دانشگاه‌ها، شوراها و نیز مسئولان ارشد منطقه‌ای برگزار کردیم که این جلسات خروجی مثبت داشته‌اند و در آینده نزدیک شاهد آن نیز خواهیم بود.

بازگشت دوباره پالایشگاه نفت گرمی به چرخه تولید

فرماندار گرمی بیان کرد: پالایشگاه نفت گرمی یکی دیگر از مگاپروژه‌های این منطقه است که در چند سال اخیر با کم‌توجهی مسئولان راکد مانده بود و هم‌اکنون با اهتمام ویژه مسئولان و نیز جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حال واگذاری زمین بوده و در آینده نزدیک به بهره‌برداری می رسد.

رحیمی زاد با اشاره به اینکه با تکمیل و راه‌اندازی این مگاپروژه منطقه خواهیم دید که تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی در منطقه رونق خاهد گرفت، افزود: با تکمیل و افتتاح پالایشگاه نفت گرمی نفت خام از آذربایجان وارد شهرستا گرمی شده و بعد از تبدیل به فرآورده‌های نفتی به این کشور صادر می‌شود که این امر تبعا در حوزه اقتصادی و اشتغالزایی نیز حائز اهمیت بوده که وجود ۹۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور آذربایجان دخیل و موثر در روابط تجاری این کشور با منطقه است.

وی کارخانه شیرآلات قهرمان شهرستان گرمی نیز راکد مانده عنوان کرد و گفت: با راه اندازی کارخانه شیرآلات قهرمان تحول عظیمی در حوزه اشتغالزایی منطقه شاهد خواهیم بود که با افتتاح این پروژه برای بیش از ۷۰۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد می‌شود.

فرماندار گرمی راه‌اندازی دهکده گردشگری در گرمی را نیز از مهمترین طرح‌های دولت تدبیر و امید در این منطقه برشمرد و بیان کرد: در این زمینه ۱۰۰ ییلاق شهرستان گرمی واگذار شده تا دهکده گردشگری در این شهرستان راه‌اندازی شود و بی‌شک بعداز تکمیل و راه‌اندازی این پروژه جذب گردشگران به این منطقه نیز تسهیل و سریع می‌یابد.

رحیمی زاد ساماندهی بازارچه های هفتگی در گرمی را از دستاوردهای سفر مقام معظم رهبری در ۶ مرداد سال ۷۶ به این شهرستان دانست و اظهار کرد: با سفر رهبر معزز انقلاب اسلامی ۷ نقطه از شهرستان گرمی به عنوان محل برپایی بازراچه های هفتگی تعیین شد که بعد از اجرای این طرح ساماندهی خوبی در آرایش شهری در گرمی را نیز شاهد بودیم./تسنيم

دیدگاه کاربران