عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون و رئیس کارگروه گردشگری شهرداری قزوین:

پیاده راه ها، رابط اصلی فضای شهری و گردشگران هستند

کد خبر: 75847
تاریخ انتشار: ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۱:۴۱ ب.ظ

معاون برنامه ریزی و توسعه و رئیس کارگروه گردشگری شهرداری قزوین گفت:پیاده راه ها می توانند علاوه بر نقش اقتصادی و اجتماعی، عامل اساسی توسعه گردشگری و حضور فعال گردشگران در فضاهای شهری باشند.

به گزارش نداي مردم، علیرضا خزائلی افزود: شهر قزوین، به ویژه محدوده اصلی بافت مرکزی آن با دارا بودن ظرفیت گسترده گردشگری و استفاده زیاد مردم از آن، همچنان به امکانات رفاهی ویژه بیشتری برای حوزه گردشگری شهری نیاز دارد.
وی، ضمن اشاره به ضرورت توجه به فضا و منظر جغرافیایی، مسافت مسیر، استفاده از علائم گردشگری، امکانات تفریحی و جاذبه های مناسب و امکانات بهداشتی در طول مسیرهای پیاده راه ها، این مهم را راهکاری مطلوب در باز تعریف مسیرهای گردشگری شهری و نقاط مشابه دانست.
رئیس کارگروه گردشگری شهرداری قزوین در ادامه پیاده راه ها را از جمله فضاهای عمومی شهری دانست که نمی توان تاثیر آن را در حیات شهرها نادیده گرفت، افزود: از زوایای مختلفی می توان به اهمیت این نوع طرح های شهری پرداخت پرا که تاثیر زیبایی منظر شهری بر وضعیت روانی شهروندان موضوعی نیست که اثبات آن نیاز به تحقیق زیادی داشته باشد.
به گفته وی، بدون شک پیاده راه های کنونی در مقایسه با گذشته آرامش بیشتری به پهنه مرکزی شهرها بخشیده و عابران در این فضا با آرامش بیشتری قدم می زنند که علائم استرس و تعجیل، کمتر در چهره آنان مشاهده می شود.
خزائلی ادامه داد: ایجاد فضاهای استراحت موقت مانند نیمکت ها که در پیاده راه ها تعبیه شده موجب درنگ در راه رفتن و نشستن بر روی آن شده که بدون شک گسترش فضاهای پیاده راهی گردشگری، زمینه ساز کاهش استرس شهروندان خواهد بود.
معاون شهردار در حوزه برنامه ریزی و توسعه یادآور شد: پیاده راه ها می توانند به تدریج جزیی از هویت شهری تعریف و تبدیل به برند شهرها شوند اما باید توجه داشت که برندسازی فرآیندی حرفه ای، نیازمند صرف هزینه و کمک و مشارکت اصحاب تخصص است.
وی اضافه کرد: نوع دیگری از گردشگری شهری، گشت و گذار است که در زمان اوقات فراغت، مردم به منظور حرکت در پیاده راه ها، خیابان ها و مراکز خرید و تفرج گاه ها انجام می گیرد./ايرنا

دیدگاه کاربران